Miksi vain naimisiin

menee kauniit?

Onko se niin, että Jumala siunaa aviopuolisolla vain kauniita ja komeita? Keskimäärin opistosta poistumisen jälkeen "paras" kolmannes avioituu kahden vuoden kuluessa. Huonoin 10% ei koskaan? Joku oli tutkinut jossain yliopistossa samaa. Mäkin täällä kirjotan siksi ku oon niin ruma, että aurinko ei aamulla nousisi, jos voisi jättää nousematta.

8

1157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin tosin sinkku

      Jaa-a. Eipäs tule minun vaimoni olemaan kaunein minkä saisin. Tietysti jotkut ulkonäöstä lähtevät edellytykset silti kaikilla on.

      Jossakin määrin ne kuitenkin ovat erilaiset. Eli kukaan ei saa kaikkia. Eikä ole ketään jota kaikki haluaisivat.

      Jos mittari on että opiston jälkeen 2v ja naimisissa niin (sori vaan) hieman naurattaa. Eikös parempi olisi mennä hieman myöhemmin naimisiin, esim. 25-30 vuotiaana.

      Ole aktiivinen, rehellinen oma ittesi. Älä rakenna hylkivää suojakuorta kuten naisten enemmistö tai koviskuorta kuten jotkut miehistä. KAIKKI esittäminen pois vähäisemmässäkin määrissä.

      Ja liikkeelle, eikä aina metsästämään. Ala harrastamaan lajeja, jossa tapaat vastakkaista sukupuolta.

      Onnea!

    • raamatullista opetusta

      Tasa-arvoa?
      "Ei kaikki liha ole samaa lihaa, vaan toista on ihmisten, toista taas karjan liha, toista on lintujen liha, toista kalojen. Ja on taivaallisia ruumiita ja maallisia ruumiita; mutta toinen on taivaallisten kirkkaus, toinen taas maallisten. Toinen on auringon kirkkaus ja toinen kuun kirkkaus ja toinen tähtien kirkkaus, ja toinen tähti voittaa toisen kirkkaudessa" (1Kor.15:39-41)

      "Sinä päivänä on Herra suojaava Jerusalemin asukkaita; ja kompastuvainen heidän seassansa on sinä päivänä oleva niinkuin Daavid, ja Daavidin suku on oleva niinkuin jumal'olento, niinkuin Herran enkeli heidän edessänsä." (Sak.12:8)

      "[Kristus] on muuttava meidän alennustilamme ruumiin kirkkautensa ruumiin kaltaiseksi" (Fil.3:21)

      "Mutta monet ensimmäiset tulevat viimeisiksi ja viimeiset ensimmäisiksi." (Mark.10:31)

      "Ja kuningas käski ylimmäisen hoviherransa Aspenaan tuoda israelilaisia poikia, jotka olivat kuninkaallista sukua tai ylimysperheistä, nuorukaisia, joissa ei ollut mitään virheä ja jotka olivat kaunismuotoisia, jotka kykenivät käsittämään kaikkea viisautta, olivat terävä-älyisiä ja hyväoppisia ja jotka olisivat kelvollisia palvelemaan kuninkaan hovissa;" (Dan.1:3-4)

      " Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti." (Dan.12:3)


      --------------------------------------------------------------------------------

      "Jos kuulet Herran, sinun Jumalasi, ääntä ja pidät tarkoin kaikki hänen käskynsä, jotka minä tänä päivänä sinulle annan, niin Herra, sinun Jumalasi, asettaa sinut [Israel] korkeammaksi kaikkia kansoja maan päällä. " (5Moos.28:1)

      "Ja Herra on kuullut sinun [Israel] tänä päivänä julistavan, että sinä tahdot olla hänen omaisuuskansansa, niinkuin hän on sinulle puhunut, ja noudattaa kaikkia hänen käskyjänsä, että hän asettaisi sinut korkeammaksi kaikkia luomiansa kansoja, ylistykseksi, kunniaksi ja kiitokseksi, ja että olisit Herralle, sinun Jumalallesi, pyhitetty kansa, niinkuin hän on puhunut." (5Moos. 26:18-19)


      --------------------------------------------------------------------------------

      " Muistele muinaisia päiviä, ajattele menneiden sukupolvien vuosia. Kysy isältäsi, niin hän sen sinulle ilmoittaa, vanhimmiltasi, niin he sen sinulle sanovat. Kun Korkein jakoi perinnöt kansoille, kun hän erotteli ihmisten lapset, silloin hän määräsi kansojen rajat israelilaisten luvun mukaan. " (5Moos.32:7-8)

      Ennustus Baabelista, Jesajan, Aamoksen pojan, näkemä. (Jes.13:1)

      "Ja niinkuin säikytetyt gasellit ja niinkuin lampaat, joilla ei ole kokoajaa, he [Baabelin asukkaat] kääntyvät kukin kansansa luo, pakenevat kukin omalle maallensa. " (Jes.13:14)

      • ööööh..

        Ja oon mielestäni ihan zikahyvän näkönen uros.
        Toizil ei oo vaan annettu tota rohkeutta lähestyy
        leidei. Et vähän omaakin efforttii peliin nii kyl se ziit! Toizaalt jos on opizkelut kesken nii
        ei sitä paljoo leidei voi kattel, ku mun taloudes
        ei naine tuu olemaa hellan ja nyrkin väliz..
        Oon huomannu itest et jos on muutama kilo liikaa
        nii se haittaa huomattavast, miehilläki.. Pari kiloo fläskii pois nii kyl nappaa!

        Mut toisaalt eix Raamatus sanota et toiset ei oo naimisii kelpaavii.. Toiset kyl väittää et homoist olis kyse mut emmä kyl totakaa allekirjoita ku siin ei suoraa siltai sanota.

        terkkui,
        yxz vanhapoika


    • Hirviö

      Mullakin tuli opisto käytyä ja kadun sitä paljon. No, sille ei voi enää mitään. Mutta olen niitä harvoja jotka eivät opistolaisista ole saaneet puolisoa. Olen ruma, lihava jne. Joten selviö että olen jäänyt yksin enkä tule koskaan ketään saamaankaan.

      • mie vaan...

        niin tuota... minusta sinun kyllä pitäs ihan ekana miettiä minkä takia sie sinne opistoon menit?!?!?!
        oon käyny opiston ja huippu opisto oliki! en menny miestä sinne mettästämmään vaan kavereita saamaa...ja niitä sainki. huippua on ollu niitten kavereitten kanssa jälkeen päin ja en yhtään kadu että opistoon menin!

        Ja jos ei pääse naimisiin niin sitten pittää nauttia elämästä muuten, matkustella.... ym. eikä jäähä rannalle uikuttammaan ja katkeroitua muille! ja jos nyt on lapsia ikävä niin käyä hoitamassa siskojen lapsosia...
        antaa mennä täysillä vain!
        ja tsemppiä elämään sullekki!


    • ei niin kovin kaunis

      Menin naimisiin 28 vuotiaana, ja moni minua kauniimpi opistokaverini ei ole vieläkään (35 vuotiaana) löytänyt aviopuolisoa.

      Isäni nuorin sisko on edelleen yli 50 vuotiaana todella kaunis nainen, ja nuorempana oli varmasti sisaruksistaan se kaunein, mutta silti ainut heistä, joka "jäi vanhaksipiiaksi".

    • Hirviö

      olen kyllä nähnyt joittenkin rumienkin saaneen kumppanin. Yleensä yhtä kauniit ja komeat styylaavat. Se on raadollinen tosiasia. Asiasta on tehty ihan tutkimustakin. Mutta itsepä en ole vielä niin epätoivoiseen hirviöön törmännyt joka olis mut ottanut. :(

    • iines

      Näen hänet sumeasti.
      En uskalla juoda teetä kun käteni tärisee.
      Huumaava hormoni
      vie tajuni, vie muistini.
      En usko hänen olevan totta.
      En saahänestä otetta.
      Olen hänelle riepu,
      kenties kiehtova, hiukan yllättävä riepu.

      Sitten hän lähtee.
      Ehkä hän huomasi huumautumiseni?
      Autossa hän kysyy - minä vastaan.
      Hän sanoo: "Mietin viikonlopun. Älä soita."
      Pysähdymme hänen ovelleen.
      Otan hänen kätensä käteeni.
      Katson jotain odottaen häntä silmiin.
      Hän vilkaisee minua, hymähtää ja nousee autosta.

      Silmäni kostuvat.
      Lähden liikkeelle kun vielä pystyn.
      Ajan.
      Ajan kotiin.
      Matkalla mietin.
      Mietin mitä sanoin.
      Mietin jokaista kysymystä.
      Mietin jokaista vastausta.

      Kotona laitan sängyn valmiiksi.
      Sydämeni hakkaa.
      Päätäni pakottaa.
      Mietin iltaa.
      Mietin mitä sanoin.
      Mietin jokaista kysymystä.
      Mietin jokaista vastausta.

      Nukahdan; herään tunnin kuluttua.
      Yhä uudestaan nukahdan ja herään.
      Mietin ja pyörin - mietin ja kierin.
      Aina aamuviiteen.
      Mietin iltaa.
      Mietin mitä sanoin.
      Mietin jokaista kysymystä.
      Mietin jokaista vastausta.

      -Severi 28.12.2001 Munkkivuoressa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe