turha haukkuminen

epätoivoinen

Minulla on suomenlapinkoira joka on noin 10 kuukauden ikäinen. Ongelmani on että koirani haukkuu turhautuessaan esimerkiksi kun lelu on pyödän alla eikä se viitsi sitä ottaa itse sieltä pois. Haukkuu myös huomiota saadakseen. Olen kokeillut suihkepulloa, ei tulosta. Haukkupantaa ei tulosta. Toisinaan komentaminenkaan ei auta. Vieraiden tullessa koira villiintyy entisestään ja se on laitettava pihalle jäähylle.

Autossa matkustaminen koirani kanssa on nykyään yhtä tuskaa sillä se haukkuu jokaisen vastaantulevan ulkoilijan. Lenkillä ollessaan liian innokas tutustumaan toisiin koiriin.

Netistä ja kirjoista olen lukenut erinlaisia juttuja mutta tuntuu että kaikki ovat ristiriidassa keskenään. Kokemuksia ja vinkkejä otetaan vastaan.

5

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annat olla vain

      Älä piittaa sen haukunnasta ollenkaan. Näytä sille ajan kanssa, että haukunnalla sen on aivan turha herättää sinun huomiosi. Älä edes katso koiraasi kohden, kun se lakaa haukkumaan. Ajan kanssa koira oppii, että se haukkuu aivan turhaan, kun osoitat sille piittaamattomuuttasi. Tämä voi viedä aikaa, jos kumminkin tähän asti koira on aina huomannut sinun reagoivan haukuntaansa, mutta aikanaan se oppii, että haukunnasta ei ole hyötyä huomion saantiin, jos pystyt antamaan sen haukkua rauhassa ilman reagoimista.

    • joalaksis

      Tuo ed. kirjoittajan neuvo on hyvä. Mutta jos ei sekään auta, niin ehdottaisin, että komennat napakammin, ja jos olet käyttänyt sanaa EI jo monta monituista kertaa eikä se auta, niin käytä jotain toista kieltosanaa ja tehosta käskyä vaikka napakalla jalan tömäytyksellä maahan.. Myös koirakouluista saa neuvoa. Jotkut koirat vain ovat villempiä, seurallisempia ja häiriöille alttiimpeja, mutta apua on kyllä saatavissa juuri esim. näistä koirakouluista, jos tuntuu, että omat konstit eivät auta.

    • kiitos

      kiitos neuvoista. olen nyt ollut reagoimatta, välillä meinannut kärsivällisyys loppua mutta on jonkun verran tuloksia tullut. ei jaksa enää haukkua niin pitkään mitä joskus kun kielsi tai reagoi siihe esim. käsiä läimäyttämällä ja sanomalla ei.

      • sitä rataa::-)

        Hienoa, jos ongelma on alkanut lieventyä :-)

        Kärsivällistä jatkoa ja hyvää alkavaa kevättä.


    • Haukun omistaja

      Mitä teidän mielestä pitäis tehdä jos koira haukkuu omalla pihalla ohikulkijoille ja koirille? Pitääkö se silloinkin jättää huomioimatta? Omalla kohdalla tää ei ainakaan auta asiaa. Itse vien koiran sisälle jäähylle jos haukku jää päälle, toiminkohan oikein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe