Talvi tulee ja motti jäätyy.

Minulla olisi sellainen ongelma, että en saa autoani johdon päähän tulevana talvena. Autoni on 15 vuotta vanha, pieni dieselmersu. Sillä on sen verran vähän ajettu ja ajaisin sillä vielä mielelläni pitkäänsä, että en mielelläni alkaisi sahamaan sitä halki talven käyntiin (yhden bensapassatin sahasin yhdessä talvessa piloille).

Webaston hinta n. 1500 euroa hirvittää, kun se alkaa olemaan kolmasosa auton hinnasta.

Eli löytyisikö ideoita, ehdotuksia tai tietoa edullisista webasto- tai vastaavista systeemeistä? 100 metrin jatkojohtoa en heitä parvekkeelta; mummot hermostuvat. Lähinnä olen kiinnostunut siitä, että moottori lämpeää; sisätilat ovat toissijaisia.
61759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laita öljypohjan alle sellainen kynttilä mikä palaa ainakin 12 tuntia! ei siitä ole mitään vaaraa, koska on dieseli moottori, peitä vaikka sivuilta, ettei penikat näe!

Äänestä

Moi

Järkevin vaihtoehto tietenkin olisi, että hankkisit sen tolppapaikan.

Webastoja saa myös käytettynä, eikä tollanen manuaalisesti käynnistettävä tai kellolla oleva ihan hirveitä maksa. Käytetty kannattaa kuitenkin huoltaa tai huollatuttaa ammattilaisella.

Juu, voit tietysti ostaa jostain HonkKonk-kaupasta sellasen kiinalaisen 2t-bensa-agregaatin ja panna sen pörisemään. Teho (muistaakseni 800W) riittää lohkolämmpärille mutta ei sisätilan lämmittimelle. Kokeiltu on viime talvella 20 vuotta vanhan Fiat Ducato matkailuauton käynnistysapuna noin -15 asteen pakkasessa. Niin vaan lämpes kone lohkolämppärillä agregaatin pöristettä tunnin verran....ja lähti Ducaatti kuin palmun alta....

Äänestä

Ei jäädy kun laitat vähä pensaa naftan sekaan max 30 % että näin.

Äänestä

"Yhden bensapassatin sahasin yhdessä talvessa piloille"???

Onko Volkswagenin moottorit todella noin perseestä, vai millä tavalla se meni "pilalle"? Luulisin, että ainut tapa kylmäkäynnistyksillä on rankka väljistyminen/savutuksen alkaminen.
Voin tässä "laaduttomia autoja valmistavaksi" firmaksi luonnehdittua Fiatia kehuakseni kertoa, että omistin 320.000 km ajetun Fiat Uno:n, joka oli suvussa uudesta asti. Lohkolämmitintä ei ollut, ja noihin kilometreihin tarvittiin talvikäynnistyksiäkin lähes joka aamu. Fiat myös lähti hyvin! Auton poistuttua korin loppumisen vuoksi liikenteestä, moottori meni varaosiksi ralliharrastajalle (ei savuttanut/kuluttanut juurikaan öljyä). Ralliharrastajan diagnoosi: Kilometreihinsä nähden olemattoman vähän kuluneet sylinterit (ei "kulumispykälää") ja venttiilinohjurit tiukat, nokka-akseli kunnossa...

Mersun moottorien laadun tuntien voin sanoa, että ei tule ongelmia ilman lämmitystä, joskin kovimmilla pakkasilla akku on kovilla, tarvii useamman hehkutuksen.

Äänestä
  • olis käytetty hyvä kuntoinen lämmitin pienellä rahalla.Olut asuntoauton mootoria lämmittämässä,jos kiinostaa soita 0400920777.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aidantakaahuutelija kirjoitti:

Minulla olisi sellainen ongelma, että en saa autoani johdon päähän tulevana talvena. Autoni on 15 vuotta vanha, pieni dieselmersu. Sillä on sen verran vähän ajettu ja ajaisin sillä vielä mielelläni pitkäänsä, että en mielelläni alkaisi sahamaan sitä halki talven käyntiin (yhden bensapassatin sahasin yhdessä talvessa piloille).

Webaston hinta n. 1500 euroa hirvittää, kun se alkaa olemaan kolmasosa auton hinnasta.

Eli löytyisikö ideoita, ehdotuksia tai tietoa edullisista webasto- tai vastaavista systeemeistä? 100 metrin jatkojohtoa en heitä parvekkeelta; mummot hermostuvat. Lähinnä olen kiinnostunut siitä, että moottori lämpeää; sisätilat ovat toissijaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu