Hei, teillä joilla se keliakia on todettu, niin mitä oireita teillä oli? Itse sit' hiukan epäilen ja olenkin menossa kokeisiin sen takia. Itselläni vatsa ei siedä yhtään ruisleipää, se tulee ulos samantien ripulina, joten olen vaihtanut vaaleapohjaiseen täysjyväleipään, silloin se ei ripulina lennä ulos. Sitten esiintyy myös vastakipua ruokailun jälkeen väh. 1h päästä kun on syönyt. Ihan mihin aikaan päivästä tahansa ja ihan mistä syömisestä vain. Mutta se on ohimenevää kylläkin.
Keliakian vaivat?
7
2565
Vastaukset
- Diagnosoimaton
Menehän kokeisiin, niistä se selviää. Suosittelen. Itse en ole käynyt diagnoosia saamassa, koska ihan turhaan pelkäsin tähystystä ja lääkärikäyntiä. Nyt harmittaa aika paljon. Olisi paljon parempi olla varma, onko keliakia oikeasti vai ei. Mutta joka tapauksessa mun ongelmat hävisi glut. ruokavaliolla.
On kyllä suht' samanlaisia oireita kuin minulla kolmisen vuotta sitten. Mutta ei ehkä noin rajuja ollut eli ripulia ei esiintynyt. Mutta noin 2 tunnin päästä ruokailusta tuli vatsavaivat, kutitti kurkkua ja silmissäkin tuntui jotain ärsyttävää. Minullakin vatsavaivat oli ohimeneviä. Ilmavaivoja tuli oikeastaan miten sattuu, mutta yleensä ruokailun jälkeen. Ja niistä seurasi epämukava olo sos. tilanteissa, jolloin ei halunnut päästää ilmoja pois.- bbnnvhjnlnvhhjnn
Minulla jatkuvaan älyttömään väsymykseen auttoi kun olen ollut viikon gluteenittomalla ruokavaliolla. Toki nyt ajatellen olisi edes sen apteekin testin voinut tehdä ennen ruokavalion muutosta. Nythän siitä ei hyötyä ole. Ei minua kyllä diagnoosi edes kiinnosta, pääasia että olo on normaali.
Kelan korvaustakaan en halua, kun uusi ruokavalio on tullut halvemmaksi. Nyt tulee paljon itse tehtyä ja valmisruuat on pois. Mahdollistahan on, ettei gluteeni liity kohdallani mitenkään, vaan ylipäätään terveellisempi ruokavalio.
- hankala olo
Minulla myös kovaa kurkunkutinaa ja ollut kauan, olen syönyt haponsalpaajia ja ei auta. Aloitan tänään gluteenittoman ruokavalion, jos kutina kurkusta ja sitkeä lima poistuis.
- minä
Voiskohan mulla olla keliakia? Oon 177 cm pitkä mies,19 v,painoa 54 kg. Tuosta paino ei ala nousta vaikka mitä syön. Luin jostain että keliakiasta kärsivät voivat olla laihoja. Lisäksi kärsin atooppisesta ihottumasta,mikä pahenee aina kun syön jotain runsasviljaista tuotetta esim. Bevita-patukoita. Onko kellään vastaavia oireita?
- Juliet3
Hei, sain keliakiadiagnoosin 4 vuotta sitten. Oireita jo kauan ennen sitä, varmaan olen sairastanut tietämättäni toistakymmentä vuotta. Olen aina ollut hoikka, nuorena jopa laiha. En ole lihonut normaalisti syömällä, herkuttelemallakaan. Hyötysuhde syömisesti huono kun usein oli löysä vatsa, pahimmillaan ripulia :( Iho-oireita; atooppista ihottumaa, allergioita pesuaineille (nykyään hyvä iho). Hiustenlähtöä, kynsimuutoksia, väsymystä, anemia, vatsakipuja.
Olo parani aika nopeasti kun aloitin glut. ruokavalion. Ihme etteivät lääkärit tunnistaneet vaivoistani keliakiaa aiemmin!!
Ruisleipä oli muuten pahin vatsavaivojen aiheuttaja itsellänikin. Toivottavasti saat nopeasti diagnoosin. Ohutsuolen tähystys ikävä toimenpide mutta san kestää kyllä kun on ohi nopeasti eikä satu. Tsemppiä :) - mikähän
se mulla on? Kärsin kaikenlaisista vaivoista. En tiedä liittyykö tämä keliakiaan vai kilpirauhaseen vaiko molempiin? Käteni ja jalkani ovat täynnä punaisia rakkuloita. Lisäksi käteni ja jalkani ovat tosi laihat sekä sormet. Silmät ovat turvoksissa ja pupillit suurentuneet. Paino ei nouse 52 kilosta. Ja oon 180 cm. Hiukseni ovat ohentuneet ja nyt on naamassa hirveä akne. Päänahka hilseilee ja väsyttää melkein koko ajan. Joskus on myös päänsärkyä ja ilmavaivoja. Ruisleipä aiheuttaa närästystä. Limaa erittyy paljon, joskus nivel-ja lihaskipuja. Kainalot usein hiessä ja levottomuutta sekä ärtyneisyyttä usein. Saattaa kuulostaa vainoharhaisen höpinöiltä mutta totta tämä on.
- mikähän
No nythän se viimein selvis. Viljoille oon allerginen ja kuukauden päästä gastroskopia, missä pitäisi selvitä mahdollinen keliakia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1754674Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043382Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1172926Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos512257Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132247Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131965Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien671555