Moro! Minulla on ollut jo jonkin aikaa halu tehdä videoita esim. Amnesiasta ja Minecraftista mutta en ole löytänyt kunnon kuvausohjelmaa. Latasin frapsin torrenttina mutta huomasin että se kuvaa kyllä peliä mutta ei ota ääntäni kunnolla. Ääneni kuului aivan kuin olisin kuiskinut siihen kuiskaustakin hiljempaa. Tiedättekö te yhtään kuvausohjelmaa jolla voisi kuvata Windows 8:lla? Mutta älkää sanoko Bandicamia koska se on paska. Kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 13
- betsä
miten ois bandicam?
- Ei toimi...
Kokeilin Bandicamia mutta se on siitä huono että se voi kuvata vain windowed pelejä että en ole varma mutta esim Team Fortress 2 ei saa windowediksi. Ainiin, kun kokeilin Bandicamia se ei edes ottanut ääntäni ja enkä löytänyt yhtään asetusta millä saisi säädettyä äänen ottamista.
- auttaja1
Kuvaat Frapsillä sen videon ja äänität ääntäsi samallla vaikka audacityllä.
Sitten vaan muokkaat lisäät äänen videon päälle videon editorilla.- sää kato et vaan osaa
Itellä w8 ja bandicam ja ihan hyvin toimii kaikki pelit kuvata
- Kysyjä
sää kato et vaan osaa kirjoitti:
Itellä w8 ja bandicam ja ihan hyvin toimii kaikki pelit kuvata
Olisi semmoinen ongelma että aikoisin kuvata Happy Wheels nettipeliä ja en tiedä että millä kuvaisin. Onkohan jotain ilmaista kuvausohjelmaa jolla voisi kuvata noin alle 10min videota.
- bfafgedss
Googlen käyttö sallittua. Ja ihan tiedoksi kukaan ei halua katsoa mitään happy wheels, amnesia ja varsinkaa minecraft videoita, niitä on jo netti täynnä. Varsinkin jos olet alle 16-v unohda videot kokonaan. Ilmainen ohjelma jolla voi streamata ja kuvata videoita on OBS. (googleta)
- Mikkohan se
Itse olen todennut Open Broadcaster Softwaren erinomaiseksi (ja ilmaiseksi) nauhoitusohjelmaksi. Sillä onnistuu striimauksen lisäksi paikalliset nauhoitukset ja videotiedostotkin pakkautuvat todella pieniksi. Kirjoitin tuosta osoitteesta pienen esittelyn blogiini osoitteessa http://mikkoakinkiinnostaa.blogspot.fi/2013/04/kuinka-tallentaa-pelivideoita.html
- Kaapparila
Kuonka pitkiä pätkiä tuolla voi kaapata?
Voiko esim. parin tunnin videon kaapata? - Mikkohan se
Kaapparila kirjoitti:
Kuonka pitkiä pätkiä tuolla voi kaapata?
Voiko esim. parin tunnin videon kaapata?OBS:llä ei ole mitään pituusrajoituksia eli ihan niin paljon voi nauhoitella kun kiintolevytilaa vaan riittää ja hyvän pakkauksen ansiosta se riittää kauan.
- Kaapparila
Mikkohan se kirjoitti:
OBS:llä ei ole mitään pituusrajoituksia eli ihan niin paljon voi nauhoitella kun kiintolevytilaa vaan riittää ja hyvän pakkauksen ansiosta se riittää kauan.
ok. pitääpäa tutustua softaan, olen tuollaista juuri kauan etsinytkin.
Jos tuolla voi myös kaapata siis ihan kaiken mitä ruudulla näkyy. - Kaapparila
Mikkohan se kirjoitti:
OBS:llä ei ole mitään pituusrajoituksia eli ihan niin paljon voi nauhoitella kun kiintolevytilaa vaan riittää ja hyvän pakkauksen ansiosta se riittää kauan.
Teimpäs testejä ja tuolla en saanut mitään kaapattua kun laitoin videon taustalle pyörimään.
Sitten hoksasin että Vlc mediaplayerihän hoitaa tämänkin, sillä onnistuu kaapata hyvin, mitta ääntä en jostakin syystä saanut mukaan.
- JokuHyyppä
Sulla on vain huono Mikki koska mulla kuluu tosi hyvin ja ei edes tarvii puhua kovaa tai sitten sulla on jotain problemaa Frapsin ääni asetuksissa
- Naomialipinaatti
https://m.youtube.com/channel_switcher Oisko tää obs hyvä tääl on top 100 recording aplications free ja kaikkiin linkit deskistä että käykää vaa kattoo tubettajaa en tosin tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541650Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820- 49766
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16733Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678