Mitä kokemuksia teillä on Soneran kiinteästä laajakaistasta Forssan alueella. Onko yhteydet hyvät, paremmat vai huonommat kuin SSP:llä. Olen ajatellut hankkia kiinteän laajakaistan ja nämä lienevät ainoat mahdolliset tällä alueella.
Soneran laajakaista
Sonera/SSP
6313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sonera toimii paremmin. Avaamisessa kestää vaan luvattoman pitkään kun kaikki kaapelit on SSP:llä. Ne sitten vempuloi ja vetkuttaa Soneran tilausten kytkemistä.
Älä ota !! Kokemusta internettiin pääsystä, toisella kertaa kesti korjaus 10 päivää, ja takaisin sain rahaa tappelun ansiosta, siis "puhelinkeskustelu"-sellaisen ansiosta 40 e, siinä Kuluttajaneuvojan konsultointi välissä ja Soneralla maksatin uuden laskun.
Toisella kertaa "vain" 3 päivää pimennossa. Syytä ei selvillä, lähinnä epäilivät, että kerrostalossa edellinen asukas "siirtänyt piuhoja", jonka ansiosta sain varmaan hullun leiman.
Minkä tahansa otatkin, tarkkuutta !!
Itse valitettavasti naimisissa tämän liittymän kanssa toukokuuhun 2014 asti.
Siis pakkonaimisissa, valitettavasti "Soneran kuuluisa soppari".........!!
kyä mulla toimii soneran laajakaista.ihan hyvin.jopa langattomana koneella ja x boxis yhtä aikaa
Yeap,samma här.Vaihdoin helmikuussa Soneran laajakaistaan ja toimii yhtä hyvin/huonosti kuin SSP.n kaista-hinta putosi puoleen.Suosittelen kaikille Teitille.
Sama täällä laajakaista laskuni oli ssp:eellä noin 49,90€/KK, Kunnes joku pysäitti minut city marketissa ja sanoi, että soneralla sama nopeus olisi 24,90 ja hintaan 34,90 sais vielä tikun MAX nopeudella heti mukaan.NYT on mökillekki sitten tammelaan langaton tikku modeemi aina mukana!
Meillä on ollut Sonera viihde, puhelinlinjaliittymässä, 5 kk. Aina on 20 megaa tullut eikä yhtään häiriöitä, 39 e/kk, siinä saa tallettaa rajattomasti TV;n normaalikanavia verkkoon. tallennnus on todella helppoa tietokoneelta, kapulalla onnistuu, mutta vain yksi kerrallaan.
Paikallisesta ei ole mitään tietoa, mutta en kyllä 24kk sopimusta tekisi, pelkän netin takia kiinteään linjaan, varmaan tulee langattomia jotka kilpailee hinnalla.
nii tuo sonerajuttu on 50-100m langaton ja saa kuinka monta konetta vaan, vaikka naapurinkin, jos antaa salasanan.
jos saa valokuidun, tulee 100 megaa