Ei varaa muuttaa opiskelemaan. HELP

almostsixteen

miten pystyn maksaa 500e/kk vuokraa?? oon siis kohta 16v ja kesällä olis muutto omaan kämppään eri paikkakunnalle kuin vanhemmat tarkoitus olisi lähteä opiskelemaan.. mutta ongelmanahan on se ettei ole varaa,vanhemmilla pienet tulot..joten kertokaas viisaammat jotka tiesätte saako mitään tukia ym? tai jos tiedätte vaikka jotain keinoja tms joilla hankkia rahaa. voinko hankkia jotain työtä?
kiitos vastauksista jo etukäteen :)

3

376

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollapa nuori

      Käytännössä en näe oikein syytä, miksi 16-vuotiaan pitäisi päästä 500 e/kk asuntoon. Tietysti pappa betalar on hieman eri asia, mutta ikävä kyllä toisilla meistä on paremmat lähtökohdat kuin toisilla. Jotain tukia kyllä aina saa, mutta ei sellaisia, että niillä maksettaisiin 500 e/kk asuntoa, ja vanhemmilla on kuitenki elatusvelollisuus, joten heidän oletetaan ensisijaisesti maksavan sinun elatuksesi.

      Eli jos et itse tiedä miten, et pysty. Jos menet opiskelemaan ammatillista tutkintoa, luultavasti oppilaitoksella on asuntola, jossa asuminen on mahdollista ilmaiseksi tai pientä maksua vastaan. Jos asuntolaa ei ole, harkitse johonkin toiseen kouluun hakemista. Jos menet lukioon, hae mahdollisimman lähelle kotia ja asu kotona.

      Tietysti isommilla paikkakunnilla on mahdollista hakea opiskelija-asuntoyhdistykseltä tms. solua, jos niitä nyt edes riittää läheskään kaikille. Töitä saattaa olla mahdollista saada, mutta se riippuu täysin paikasta ja sen varaan ei kannata laskea, koska vuokra on pakko maksaa, vaikka työpaikkaa ei löytyisikään.

      Itsellänikin oli tuossa iässä kaikenlaisia unelmia, mutta en edelleenkään asu edes 500 e/kk asunnossa, vaan säästän asunnon sijainnissa ja kunnossa, jotta rahaa jäisi enemmän muuhun. Omaan opiskelupaikkaansa pystyy kuitenkin vaikuttamaan ja toisissa paikoissa asuminen nyt on vain halvempaa kuin toisissa. Toivottavasti saat ongelmasi ratkaistua, ja löydät itsellesi sopivan opiskelupaikan.

    • Järki käteen

      Valitse opiskelupaikka sen mukaan, mistä saat asuntolapaikan edullisesti.

    • almostsixteen

      tota alaa ei oo muualla melkeen missään ja täällä mun paikkakunnalla varsinkaa tääl on vaa muutamii aloja...jotka ei oikee innostas.. nyt oon löytänyt vähän halvempia vuokra-aduntoja..hintaluokkaa n. 370e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe