Isä ja vauvanhoito

Haluaisin vähän vertailla. :) Miten paljon teillä isät osallistuu ja minkä ikäisen vauvan hoitoon? Lähinnä öitä ja aamuheräilyjä mietin.
Meillä on ollut kauhea vääntö siitä, että saisin joskus nukkua aamulla pidempään. Siis miehen vapaapäivinä. Kolmena aamuna mies on nyt 5 kk:n aikana noussut hoitamaan aamutoimet vauvan kanssa. Yöt ovat totaalisesti minun. Alkaa pää hajota. Toki imetystä ei mies voi hoitaa, mutta nouseeko teillä mies vaipanvaihtoon, hyssyttelemään, oletteko menneet muualle nukkumaan ja jättäneet isän pullon kanssa? Mikä on kohtuullista?
271222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Meillä isä oli isyyslomalla ja siten hoiti vastasyntyneen vaipanvaihdot myös öisin. Toki kun hän lähti töihin, hän ainakin yritti nukkua öisin. :)

Äänestä

Omat kokemukset noin kymmenen vuoden takaa mutta kyllä meillä mies osallistui aika paljon. Yöllä nousi se joka jaksoi sen jälkeen kun ei ollut vain enää imetysheräämisiä. Iltaisin mies kanniskeli usein lasta pitkäkin aikoja jotta minä pääsin nukkumaan kun vauva vatsavaivojen takia ei nukahtanut. Aamuisinkin nousi usein.

Eli meillä sain isältä paljon apua. Ja se apu jatkui kyllä sitten lasten ollessa isompia ja välillä mies hoiti lapsia paljon enemmän kuin minä kun työtilanteeni sitä vaati (tein freelance töitä kotona)..

Silloin en ehkä osannut sitä miehen osallistumista arvostaa niin paljon kuin olisi ollut syytä. Mutta nyt jälkeenpäin ajatellen se vain ennusti sitä osallistumista joka hänellä on ollut nyt sen jälkeen. Eli edelleenkin hoitaa mukisematta sen oman osansa kotihommista ja lasten hoidosta. Ja niin sen pitää mennäkin. Ei kumpikaan saa olla joku vapaamatkustaja perheessä. Kumpikin tekee kun jotain pitää tehdä riippumatta siitä mikä on homma.

Äänestä

Sitä vaan, että ei kai sitä vaippaa yöllä tarvi vaihtaa? Minä imetän, vauva vieressä, kukaan ei nouse. Jos vauva kitisee, minä valvon arkena, mies viikonloppuna.

Äänestä
  • Kyllä meillä on vastasyntyneelle vaihdettu vaippaa öisin, koska tottahan vauvat pissaavat, jos saavat riittävästi maitoa.
    En minä ole osannut pitää vauvaa samassa vaipassa läpi yön, ennekuin vasta sitten, kun yösyötöt ovat kokonaan loppuneet. Meillä tosin vauvelit ovat pärjänneet yhdellä yösyötöllä n. klo 4:00 aamulla. itse en imettänyt juuri koskaan vieressä, vaan nojatuolissa.

    Äänestä

  • Kyl se vaippa pitää vaihtaa, jos sitä pissaa tulee niin paljon että vuotaa yli. Meillä pojalla kestää yks vaippa ehkä 4 tuntia, ihan maksimissaan 5. Ja vaippamerkistä/-koosta ei ole kyse.

    Äänestä

  • Meillä vaippaa vaihdettiin öisin niin kauan kun vauva kakkasi öisin. Ikävä se olis kakkavaipalla nukkua :/

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    Meillä vaippaa vaihdettiin öisin niin kauan kun vauva kakkasi öisin. Ikävä se olis kakkavaipalla nukkua :/

    Ja tämä oli siis pari ekaa kuukautta.

    Äänestä

meillä mies kans heräsi yöllä antamaan maitoa vauvalle, eli pullosta syötettiin.. meillä oli ns vuorot niissä heräilyissä ja sellasissa, että kummatki sai vuorotellen nukkua yönsä kunnolla, kumpikaan ei oltu sitte niin väsyneitä vaan jaksettiin umpikin hoitaa vauvaa hyvin :) ja sitteku mies meni isyysloman jälkeen takas töihin yleensä mä sit heräilin vauvan kans ja mies sit kans vkl:na.. mut paljon helpotti se että ku vauva lopetti yö syömisen 2kk iässä nii saatiin sitte kaikki nukkua yöt rauhassa.. :)

Äänestä

Meillä isäntä oli niin innoissaan vauvasta, että todella kiitettävästi oli mukana. Meistä ei kumpikaan edes pystynyt nukkumaan yöllä kun vauva oli hereillä. Myöhemmin sitten vuoroteltiin aamuisin kumpi nousee ylös.
Nykyään kun lapsi on 1v8kk niin minä olen arkisin töissä ja mies koti-isä, joten hän nousee muksun kanssa aamuisin koska minä olen mennyt töihin kuudeksi.
Viikonloppuisin mies jää AINA nukkumaan aamuisin, vaikka olen ehdottanut että toisena aamuna minä saisin nukkua ja hän toisena. Harvoinpa on toteutunut.

Äänestä

Meillä (vauva 6kk) hyvin vaihtelevasti. Vaipan vaihtaa pakon edessä,yöllä ei herää vauvan kanssa. Joskus aamulla saattaa ottaa vauvan ½ tunniksi alas ennen töihinlähtöä.
Ihan itse oon sanonut,että öisin ei tarvitse heräillä kun tekee pitkiä työpäiviä,mutta toivoisin että saisin iltaisin edes hetken olla rauhassa... Käydä lenkillä tai jotain. Vauva on kovin paljon mun perään,kun ollaan kaikki päivät kahdestaan ja näkee Isäänsä pari tuntia päivässä.
Josus hermostuttaa, kun ei saa hetkeäkään olla rauhassa...

Miehen ainoa vapaapäivä on sunnuntai ja tuntuu inhottavalta pyytää että herää nyt vapaa-aamunakin kuudelta että mä saan välillä nukkua pitkään :/ Vuorotellaan että sais kummatkin joskus nukkua pitkään. Mies vaan juoksee vartin välein kysymässä että "mitä sille pitää tehdä kun se itkee"-juttuja ja "mitä sille pitää syöttää..".
Oon joutunu vähän patistelemaan,että iltaisin auttaa vauvan kanssa. Ei oo ihan vielä ymmärtäny että siinä vaiheessa kun kello lähenee seittemää niin alkaa olee energia aika vähissä...
Tietysti mies tuntee olonsa avuttomaksi,kun vauva huutaa mun perään yleensä aina. Eihän se kivaa ole pitää karjuvaa lasta sylissä ...Tosin itsehän oon tehny sitä suunnilleen joka ikinen päivä viimeset 6kk ;)

Äänestä

Kiva kuulla kokemuksia! Meillä isä kyllä on ihan messissä muuten, mutta noi yöt ja aamut tosiaan... Ehkä tilanne tosiaan selkiytyy kun yösyötöt lakkaa. Meillä myös vaippa on pakko öisin vaihtaa, jostain syystä eniten pissaa tulee silloin. Aamulla on sitten selän kautta tullut pissat, jos antaa olla koko yön. Ja joo, vaippa on oikean kokoinen ja oikein asetettu.
Kai se olisi kohtuullista vaatia, että miehen kanssa jaettaisiin noi aamuherätykset. Koskien siis hänen vapaapäiviään. Mä olen myös huomannut, että isän on vaikeampi saada vauvaa rauhoittumaan, koska kyllähän meille toki on muodostunut omia juttuja ja vauva on tottunut kun rytmiin ja tyyliin. Mutta sitä suuremmalla syyllä. :)

Äänestä

Meillä on 7vkoa vanha poika. Mies on työttömänä tällä hetkellä. Isä hoitaa poikaa ihan siinä missä minäkin, aika puoliksi menee kaikki. Pullolla kun poika ruokitaan, niin syötötkin menee puoliksi.

Yöllä syötetään kaks kertaa, eka herätys on mun ja toka miehen. Mulla se eka ihan vaan sen takia, kun olen paremmin tajuissani 3-4 tunnin unien jälkeen, mies ei.:D

Esimerkkiyö:

Poika syö puoliltaöin, sen jälkeen mennään kaikki nukkumaan.
Kolmelta poika herää syömään, mun syöttö.
Kuuden paikkeilla herää taas, mies syöttää.
Herätään 7-9 välillä, joko kellon soittoon tai pojan heräämiseen.

Äänestä

Yöherätykset meillä hoidin minä.. koskapa imetin ja sain sit päivällä nukkua päikyt. Ja meillä onneksi vauva nukkui melko hyvin. mutta iltaisin jätin sitten usein vauvan isälle (imetysten väliajaksi) ja painelin lenkille/ salille/ kahville/ shoppaileen. :D Ja kotityöt tehtiin yhdessä viikonloppuna. Eli arkisin minä nukuin päivällä aina ku vauva nukkui, enkä stressannu kotitöistä. Näin sitä jaksettiin se rankka ekat 2v. Ja nkyään oikeestaan edelleen sama juttu lapsen ollessa kohta 3v. Olen ensi syksyyn saakka hoitovapaalla ja hoidan lasta ja kotia päivät ja sit illat/ viikonloput jaetaan 50/50. Yöherätyksiä ei juurikaan enää tule. Joskus avustetaan potalle aamuyöstä. Se kumpi herää aiemmin likan potalle haluun.

Äänestä

niin voisihan se ukko valvoa yöt läpeensä huutavan vauvan kanssa. Mennä ruumiillisiin töihin yli 8 tunniksi, ainiin tietty hoitaa sit myös vapaa-aamuisin ja päivisin. Olisiko helpompi vain naisen ottaa pienet torkut silloin kun vauvakin nukkuu päivällä? Itse rakastan miestäni ihan sen verran että en polta sitä työllä ja itkevällä lapsella ihan loppuun saakka. Kokeile lopettaa tuo vaipanvaihto hyssytteleminen kokonaan uskon että saat sillä vaan lapsen "enemmän" hereille öisin. Cuplatonit käyttöön.

Äänestä
  • Meillä ei haitannut vaikka vauva vaipanvaihtoon vähän virkistyikin yöllä, koska hän jaksoi sitten syödä tehokkaamin rintaa ja nukahti hyvin uudelleen massu täynnä kuivissa vaipoissaan.
    Muuten homma olisi mennyt siihen, että vauva olisi imenyt 1½-2 tunnin välein öisin ja lähinnä torkkunut vain siinä rinnalla. Meillä tosiaan päästiin aika nopeasti siihen, että vauva söi vain kerran yössä ja päivällä tiheämmin rintaa.

    Äänestä

  • Niin. Käsittääkseni tällaista vaihtoehtoa kukaan ei tuonutkaan esille, että mies valvoisi yöt läpeensä. Hieno juttu, että sinä olet löytänyt teille sopivan tavan, jolla molemmat ovat virkeitä ja saavat levätä.
    Cuplaton ei tähän vaivaan auta, ei meillä vatsavaivoihin herätä. Mutta totta varmasti on, että voisin kokeilla erilaisia reagointitapoja vauvan käninään.
    Ja tähän rakkausteesiin en edes kommentoi.

    Äänestä

  • Cuplatonit käyttöön??? Kuka laittaa rahojansa sellaseen huuhaaseen, kun lääkäritkin ovat myöntäneet että kyseinen tuote on yhtä tyhjän kanssa, ehkä sillä on jotain lumevaikutusta?

    Äänestä

Mulla muksu on jo 2 vuotias, muttakuitenkin...vauva-aika meni 99% omin voimin. Mies oli kyllä silloin työttömänä ja olisi voinut hoitaa osuutensa, mutta häntä ei hirveästi huvittanut. Eli minä hoidin yöt ja päivät...ja ei, emme ole enää miehen kanssa yhdessä. :D

Äänestä

Yksi tapan on heti lapsen synnyttyä antaa usein lapsi isän syliin, tällä hän saa kosketuksen lapseensa ja tätä kautta kiinnostus hoitamiseen herää.
Sillä äitihän tuntee lapsen jo mukanaan ennen syntymää, isälle asia on uusi ja hän ei kiinni ellei kiinnytetä lapseen.

Sitten kun on pullosyöttä, isä syöttämään ja senjälkeen vaipan vaihdot ja pesut.
Kyllä miehet oppivat ja rakastavat, mutta antakaa lapsi hänelle ja luottakaa hänen hoitoonsa.

Äänestä

Mieheni ei herää öisin hoitamaan vauvaa edes viikonloppuisin, ei vaihda vaippaa, seuraa kyllä pitää joskus. Hoidan vauvaa 99%

Äänestä

Meillä mä imetän ja vaihdan vaipan öisin, kun miehellä on seuraavana päivänä töitä. Jos miehellä on vapaapäivä seuraavana päivänä niin yleensä mies vaihtaa vaipat öisin. Vauva on 6kk ja herää yleensä samoihin aikoihin kun mies löhtee töihin:) En valita;)

Äänestä

Meillä menee niin, että mie hoidan lapsen(5kk), talon ja miehen 24/7... Ei mies isyysvapaata ole pitänyt eikä meinaa... Olen väsynyt ja mietin että kahdestaan lapsen kaa olis helpompaa, ei tarvis miehen sotkuja joka ... päivä siivota... Ero on kyllä mielessä...

Äänestä

Meillä on nyt 2v vuotias tyttö, jonka kanssa isä heräsi 1,5 ekan vuoden aikana yhden ainoan kerran niin että mä jäin sänkyyn köllimään. Se oli äitienpäivä. Omana syntymäpäivänäkin nousin tyynesti kolme tuntia ennen miestä... Piti ymmärtää, että miestä väsyttää.

Iltapesuja mies hoiti sen verran, että joskus pesi hampaat, kun harjan annoin käteen, samalla kun isäntä katsoi telkkaria. Kerran kävi lapsen kanssa puistossa ilman minua. Yhtäkään kertaa en käynyt edes marketilla ilman lasta, kun mies ei "ehtinyt" tai jaksanut hoitaa.

Puoli vuotta sitten erottiin. Syy ei kuitenkaan ollut se, ettei mies hoitanut lasta. En ole häntä siihen tarvinnut, enkä hänen kasvatukseen edes luota.

Äänestä

Silloin, kun äiti kirjottaa yleiselle palstalle nimettömänä kysyäkseen, olisiko kohtuullista, että isä joskus heräisi lapsen kanssa - niin silloin on jo todellakin tarvetta sille! ! !

Olet itse tiedostanut tämän vaikean ja raskaan tilanteen ja tiedät jopa vastauksen siihen. Ainoa ongelma on sama kuin meilläkin: mies osaa kyllä, mutta ei millään viitsi!
Mieheni on ihana isä, leikkii mielellään (samalla kun katsoo televisiota :/ ) mutta ei sitten millään jaksaisi osallistua hoitamiseen. Kun ollaan lähdössä kauppaan katoaa tupakalle tai vessaan juuri vaipanvaihdon ja pukemisen avuksi. Lapsen yöllä herätessä teeskentelee niin järkyttävän hyvin väsynyttä, että suorastaan säälin häntä ja nousen taas jälleen kerran kuten aina ikuisesti itse lasta nukuttamaan. Ja aamulla tämä unikeko ei todellakaan halua ottaa kontolleen vaipan ja vaatteiden vaihtoa, koska ei vain tykkää siitä hommasta yhtään. Ja se mielenosoitus, sitä riittää, jos jotain vihjailujen jälkeen vaadin. Tunnen itseni niin paskaksi ja saastaksi, kun kehtasin häneltä pyytää lastenhoitoapua. Niin ennemmin olen pyytämättä, ettei oma mieleni pahoitu. Välillä raivostun ja istutan miehen alas, kerron faktat ja sanon, että voin hoitaa lapsen yksiössä kahdestaankin asuen, jos on elämä hänellä noin vaikeaa. Silloin hän havahtuu ilmeisesti, koska yhtäkkiä kykeneekin nousemaan yöllä/aamulla lapsen kanssa, osaa syöttää lapsen omatoimisesti ja vaihtaa vaipat. Eli meitä vaan huijataan.

Äänestä

Meillä minä syötän ja hoidan kaksosemme yöllä ja päivälläkin kokonaan. Ihan satunnaisesti mies saattaa antaa lisämaitoa sille kaksosista joka ei puklaile jatkuvasti. Yöllä miestä ei saa ylös millään konstilla..kaikki on taatusti kokeiltu. Vähän väsytti neljä ekaa kuukautta kun isosisko pitää huolta siitä, että päivällä ei äiti nuku. Mutta kaiken kaikkiaan kyllä 4-6h yöunilla selviää ainakin 8kk ihan hyvin.

Äänestä

Ai niin miksi et vaan yritä sopeutua aamuherätyksiin. Ne eivät lopu muutamaan vuoteen. Kyllä meillä esikoinen herää klo 6 joka aamu..oli arki tai pyhä ja äiti hänen myötään. Lapsen myötä vaan loppuu pitkät rauhalliset aamut useimmilta.

Äänestä

Mun lapsilla on eri isät. Ensimmäisen lapsen isä ei ollut pätkääkään kiinnostunut vauvan hoitamisesta. Mä hoidin yöt ja päivävuorot. Nukkui tosi huonosti, olin ihan täysin kuitti. Kaksi vuotta meni, että pääsin siitä väsystä ohi. No erokin tuli jo ennen kuin lapsi oli vuoden täyttänyt...

Menin uudelleen naimisiin ja meille syntyi kaksi vuotta sitten vauva. Mulla on vähän esikoisestakin jäänyt se "periaate", etten öisin (enkä päivisinkään) käveleskele itkevän vauvan kanssa ihan oman jaksamisen takia. Hyssyttelen toki ja heiluttelen. Että mies se oli se, joka öisin kanniskeli jos vauva huusi...muuten kyllä hoidin yöheräämiset ja aamutkin useimmiten.

Esikoisen aikana sieppas aikaisin herääminen, mutta ei enää. Oon oppinut nauttimaan aikaisista aamuista. Lisää tunteja ihanien lasten kanssa :) Ei mua edes haittaa vaikka mies jää nukkumaan! On nyt lomautettuna...joskus pyydän häntä heräämään ja suostuu kyllä. Mä nukun lähes aina lapsen kanssa päiväunet vieläkin... Öisin tosin meillä ei enää heräillä, tai siis herää kyllä mutta nukahtaa kun haen/tulee itse meidän sänkyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietin vaan kirjoitti:

Haluaisin vähän vertailla. :) Miten paljon teillä isät osallistuu ja minkä ikäisen vauvan hoitoon? Lähinnä öitä ja aamuheräilyjä mietin.
Meillä on ollut kauhea vääntö siitä, että saisin joskus nukkua aamulla pidempään. Siis miehen vapaapäivinä. Kolmena aamuna mies on nyt 5 kk:n aikana noussut hoitamaan aamutoimet vauvan kanssa. Yöt ovat totaalisesti minun. Alkaa pää hajota. Toki imetystä ei mies voi hoitaa, mutta nouseeko teillä mies vaipanvaihtoon, hyssyttelemään, oletteko menneet muualle nukkumaan ja jättäneet isän pullon kanssa? Mikä on kohtuullista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu