Muuttaminen pois pääkaupunki seudulta.

PääkaupunkiSuX

Hei olen 22-vuotias mies Espoosta ja olen nyt tullut siihen pisteeseen että enään en jaksa täälläpäin asua, suoraan sanoen jo vituttaa tämä "kaupunki"elämä(tiedän ettei muualla Suomessa asuta metsän keskellä eikä taistella susien ja karhujen kanssa päivät) mutta silti haluan jonnekin vähän pienempään paikkaan, joten olen ajatellut mahdollisimman pohjoiseen muuttaa tai ei nyt sinne ihan kärkeen asti mutta pohjois-suomi kuullostaa todella hyvältä minusta tällä hetkellä.

Itse asun vielä vanhempien luona(tiedän on noloa asua 22 vuotiaana, mutta yritäppä etsiä kämppää täältä, kun ei ole kuin 3-6 kk työsoppareita saatavilla), olen käynyt elektroniikka-asentaja koulutuksen ja niitä hommia olenkin tehnyt eniten, myös on kokemusta siivous, varasto ja mainostenjako duunista.
Minulla EI ole ajokorttia joten bussilla/kävellen pitäisi päästä töihin.
Minulle kelpaa melkein ihan mikä duuni vaan paitsi kassatyöskentely tai mäkkärissä/hesessä, voin vaikka pestä vessoja tai kerää käpyjä metsästä että nirso en ole siitä. Minulla on säästössä 4000-5000 €, koska olen duunia paljon ehtinyt tekemään jo, joten ihan tyhjin käsin en olisi lähdössä täältä.

Elikkäs oisko ihan mikään mahdoton temppu lähteä täältä Espoosta sinne päin? Mistä aloitan minun "seikkailun", etinkö eka duunin ? Soitanko jonnekin?
Työkkäriinkö olisi mentävä sanomaan vai mitä? Mikä olisi hyvä kaupunki uusavuttomalle pääkaupunkiseutulaiselle? :D. Olisi jo kiva viimeistään keväällä olla päässy helvettiin täältä ja ainiin opiskelukaan ei ole ihan pois suljettu, mutta aluksi etin ihan duunia mihin päin olenkaan menossa sitten.

Kiitos jo etukäteen vastauksista ja lisäkysymyksiin vastaan ehdottamasti!

1

211

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _-_-

      Lapissa kova työttömyys ja Kainuussa myös. oikeastaan mahdotonta mennä töihin. Suosittelen vaikka työttömäksi menoa, sossu pelaa ja tuet.

      ps. Itse tein tilanteessasi niin, että muutin Pohjois Kirkkonummelle, se on kuin lapissa asuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      857
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      478
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe