tai sit helposti kaupaksi menevät? Ajattelin tilata osarilla läppärin ja laittaa huuto.nettiin myyntiin. CDON:ilta jotain ni käytän lahjakortin ja bonukset siihen. Tarviin käteistä, mutta en tartte sieltä tavaraa joten teen sit näin.
Olen katsellut huuto.netin kaupankäyntiä ja huomannut et käytetki läppärit menee melkeen uuden hinnalla :).
Kertokaahan mitä ihmiset himoitsee mieluiten. En tosin aio tilata kun max 800e läppärin joten ihan pelikannettavia ei kantsi ehdottaa. Tollasen 800e lapparin voisin myyda 550e tai 700e läppäri tyyliin 500e jos joku haluaa noutaa turusta tai postiennakolla. Kertokaas jos kiinostaa uus läppäri reilulla alella.
Olen katsellut huuto.netin kaupankäyntiä ja huomannut et käytetki läppärit menee melkeen uuden hinnalla :).
Kertokaahan mitä ihmiset himoitsee mieluiten. En tosin aio tilata kun max 800e läppärin joten ihan pelikannettavia ei kantsi ehdottaa. Tollasen 800e lapparin voisin myyda 550e tai 700e läppäri tyyliin 500e jos joku haluaa noutaa turusta tai postiennakolla. Kertokaas jos kiinostaa uus läppäri reilulla alella.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos itse haluaisin realisoida lahjakortin ja bonukset, niin hankkisin niillä myyntiin luultavasti Applen iPadin tai vastaavan muotituotteen, joka arvo säilyy, oli itse laitteesta mitä mieltä hyvänsä.
huoh... toi uus maksaa 899e cdon.comilla. aikas paha. on toi 64gb 4th generation malli. eikä oo mini. tollasesta pitäis saada aika paljo, mut joutus omiaanki laittaa.
1.5kk aikaa hankkia matkakassa, joten laitan vakavan harkinnan alle ton ipadin, ku huuto netissä niistäkin huudeltiin ihan kohtuullisesti
huutonetissä ei saa myydä toisen omaisuutta.
osamaksulla ostettaessa tuotteen omistusoikeus pysyy myyjällä/rahoittajalla, kunnes tuote on kokonaan maksettu.
otat siis kalliin pikavipin?
aiotko edes maksaa kaikki osamaksut ja ajallaan?
kenenkään ei kannata ostaa läppäriä, jonka osamaksuja myyjä ei ole vielä maksanut.
"kenenkään ei kannata ostaa läppäriä, jonka osamaksuja myyjä ei ole vielä maksanut. "
-Jos takuulappu seuraa koneen mukana, niin kyllä se on ihan yksin myyjän päänsärky, että maksaako vai ei.
Ei mikään firma lähde hakemaan jotain käytettyä läppäriä pois.
jos epäillään petosta, niin kone saatetaan hakea pois ja silloin myös viimeisimmän ostajan osuus asiaan tutkitaan.
maksamattomat tavarat haetaan kyllä pois, jos kyseessä esim:auto, asunto, vene, moottoripyörä/kelkka tms. jos kodin pienkoneet, vaatteet tai muu suht halpa jää maksamatta niin menee alkuperäisen tilaajan laskut ulosottoon.
mutta ilman maksukykyä tai maksuaikomusta laskulle tilaaminen on petosrikos ja silloin asia menee paljon pidemmälle.
"maksamattomat tavarat haetaan kyllä pois, jos kyseessä esim:auto, asunto, vene, moottoripyörä/kelkka tms."
Olet kyllä kaikkien ääliöiden äiti!!
-Nyt puhutaan läppäristä, eikä mistään autosta.
Yksikään firma ei hae käytettyä läppäriä pois, koska mitä ne sillä tekee??
Uutena sitä ei voi myydä, joten arvo lienee 200-300€, ja yleensä myyntikulut olisi suuremmat, kuin tuotteesta saatava hinta.
Tietysti jos olet nähnyt Huuto.net:issä CDON.com-yrityksen kauppaavan käytettyä tavaraa, niin myönnän olevani väärässä, kun sellaisen ilmoituksen minulle kaivat.,.
väänsit sitten koko keskustelun aivan vääräksi.. et tainnut ymmärtää mitään lukemastasi.
"Olet kyllä kaikkien ääliöiden äiti!!"
Pitää paikkansa, mutta kuka on? Puhkeat itse hirmuiseen vuodatukseen ja kirjoittajan solvaukseen - ja syynä se, että et poloinen edes ymmärrä lukemaasi!