Ei riittävästi kummeja..

tietämätön

Luin seurakunnan sivuilta että poikkeustapauksessa yksi kummi lapselle riittää, mutta yleisesti on vähintään se kaksi kummia. Onko teillä kellään sellaista tilannetta että teillä on vain yksi kummi tai että olette lapsellenne valinneet vain yhden kummin?

Meillä olisi epävirallisia kummeja muutama, mutta vain yksi kirkkoon kuuluva kummi. Yksi olisi kuitenkin halukas liittymään kirkkoon sitä varten että saa olla virallinen kummi ja näin ollen saisimme lapsen kastetuksi, mutta enpä kyllä taida tohtia hyväksyä sellaista ratkaisua että joku joutuu liittymään kirkkoon vain sen takia että pääsisi viralliseksi kummiksi, kun onhan se epävirallinenkin kummi ihan yhtä tärkeä :) Mutta pitäisiköhän tässä sitten suosilla luopua noista ristiäishaaveista ja pitää sitten nimijuhlat kun on sen aika ja ottaa muutama epävirallinen kummi. Vai onko jollain kokemusta siitä, että yksikin oikeasti riittää seurakunnalle?

ei tämä meille mikään elämän ja kuoleman asia ole, mutta olisihan se kiva kastaa lapsi kun itsekkin kirkkoon kuulun.

1

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kummi

      Yleisesti ottaen lapsella tulisi olla vähintään 2 kummia - siis ev.lut. kirkkoon kuuluvia, lisäkummit voivat olla sitten muita ns. lapsikasteen hyväksyviä (esim. ortodokseja). Itsellä ei ole kokemusta yhden kummin systeemistä, mutta tiedän että esim. hätäkastetapauksissa on ollut välillä vain yksi kummi - mutta jos kaste on vahvistettu, niin sitten on yleensä siinä vaiheessa ollut useampi kummi.

      Paras kysyä asiaa oman srk:n papilta / kirkkoherranvirastosta - tietävät paremmin!
      Se yhden kummin mahdollisuus on kuitenkin aika uusi juttu, ja olisi ihan hyvä kuitenkin, jos lapsella olisi vähintään 2 kummia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe