Tietääkö kukaan mistä vois johtua uroskoiran jatkuva vinkuminen ulos, ja rauhattomuus eikä oo syönytkään? Olen käynyt nyt kaksi kertaa ulkona peräkkäin, mutta vinkuminen jatkuu, raapii ovea, eikä missään välissä oo rauhottunut.. Voisinko olla jos lähistöllä on naaraan juoksut ja haistaa sitten sen? Vatsa sillä kyllä möyrii ja lurisee, mutta ei vatsa kyllä voi olla sekasin kun kakkas ihan normaalisti ekalla kerralla , ja tokalla ei ollenkaan ... Onko kellään vinkkiä mistä vois tällänen käytös johtua? :/
Vastaukset 3
Mullakin tulee ensinnä mieleen että se on päässyt kiiman hajusta jyvälle. Vatsa saattaa kurnuttaa samasta syystä, stressin takia. Minkä ikäinen koirasi on? Nuoren koiran kohdalla on luultavastikin kiiman hajusta kyse, mutta vanhemman luulisi jo tottuneen niihin hajuihin enkä keksi miksi se nyt vasta alkaisi niihin reagoida. Varaudu siihen, että käytös jatkuu kunnes nartun kiima on ohi - ja alkaa uudestaan kun joku toinen narttu tulee kiimaan.
- jokuvain2
suosittelen kastrointia. omalla koirallani oli aivan sama ongelma. leikkaaminen pitäisi auttaa.
- Ihmeitten aikaa
Meillä on viime syksynä kastroitu koira, 1,5 vuotias. Yllätyksenä se on aivan innoissaan keväthuumassaan. Ulos pitää päästä vähän väliä, se ei syö ja ulkona on alkanut uudelleen merkkaamaan. Muutama kuukausi meni ilman merkkailuja, pissat se teki yhdellä kertaa.
Toivottavasti tämä on tilapäinen mielenhäiriö;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791120
- 1111110
- 77581
- 47493
- 17481
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9468Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 43438
- 41422
- 15406