Täyteisellä talvipesään

eräs kyläläinen

Jopa oli taas toimintaa metsästäjillä. Mennä nyt ampumaan karhu talvipesään.
No toivottavasti nuo eivät enää tämän jälkeen koskaan saa kantaa asetta.
Ja susi-jupakan rohkealle miehelle kunniaa kun ilmoitit asian viranomaisille. Sinussa on enemmän miestä, kuin niissä salakaatajissa yhteensä.

10

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsän_ääni

      Tämä on täyttä propagandaa kommunistien ("vihreiden") toimesta. He esiintyvät täällä muka kyläläisinä, paskat, he ovat ryssän desantteja ja politrukkeja, jotka koittavat käännyttää valtaväestön päät isä aurinkoisen suuntaan eli itään. Vihreiden hamppua polttavien "Susi-pulliaisten" ja "Ilpo kojoottien" susinarttujen jälkeläisiä he ovat. Täyttä roskasakkia siis koko porukka, mokomatkin loisivat hipinturjakkeet!

      Erik S. Nyholm on ainut petotutkija jota uskon.

      • 1 tilallinen

        Juuri niin älykäs kommentti, kuin voi metsästäjän päässä kehittyä. Olet juuri niitä typerästi virnottavia juntteja jotka vihjaillen kertovat salametsästyksestä.
        Yhden virnottajan olen saanut paljastettua ja poliisi hoiti rikosilmoituksen. Nyt se virnottaa laittomasta aseesta. Ehkä ei kauan.


      • Sudet luontoon
        1 tilallinen kirjoitti:

        Juuri niin älykäs kommentti, kuin voi metsästäjän päässä kehittyä. Olet juuri niitä typerästi virnottavia juntteja jotka vihjaillen kertovat salametsästyksestä.
        Yhden virnottajan olen saanut paljastettua ja poliisi hoiti rikosilmoituksen. Nyt se virnottaa laittomasta aseesta. Ehkä ei kauan.

        Allekirjoittamalla Taajamasusi ry:n kansalaisadressin, voit vaikuttaa susipolitiikkaan. Tarkoituksena on saada sudet pois taajamista. Linkki adressiin: http://www.adressit.com/sudet_pois_taajamista


      • mehtäläinen

        Kylläpä juntti pillastui kun asiaa avauskirjoituksessa puhuttiin! Muuten kyllä tälläkin palstalla elvistellään susien tapoilla yms mutta kun asia tulee oikeasti ilmi uutisiin niin sitten aletaan selitteleemään ja jeesustelemaan. Munatonta sakkia! ja jos poliitiikkaan kerta mennään niin lisätään vielä persut ja kepulaiset


    • oou jee

      No nyt ovat jo onneksi putkassa pidätettyinä. Kaksi typerystä aseettomaan...
      Askel kohti turvallisempaa Suomea.

      • punahilkka2

        Onpa palstat hiljenneet. Suuret metsästäjät ovat paossa akkojensa hameen alla, kun totuus tuli julki.


    • rikoksesta rankaisu

      Mitäs tuotra jauhamaan ? Asiahan selvisi, tai ainakin suurella todennäköisyyllä poliisilla on syytä epäillä teon tahallisuutta.
      Silloin se on rikos ja siitä on rangaistus määrätty, rikolliset kuuluu tuomita.
      Se että kyseessä metsästäjät ei muuta asiaa mitenkään.
      Karhun talvipesälle ammuttuna on raukkamainen teko, jos se on tahalllinen.

      Myös susien poistaminen luonnosta ilman lupaa on rikos, josta tulee tuomiota.
      Siihen riittää kuitenkin ymmärrystä, koska kelvottoman lupapolitiikan seurauksena, sitä voi verrata kansalaistottelemattomuuteen. Tekijät toki ottavat tietoisen riskin kiinnijäämisestä.
      Näyttää kuitenkin, että siinä nämä viimeaikaiset tapaukset ovat saaneet päättäjät hereille ja ongelmaan (lupapolitiikkaan) on luvassa helpotuksia.

    • Laikuttaja

      Poliisi ei kerro, jotta olisi käytetty täyteistä. Veikkaan ettei asiasta kuulu isompia jatkossa. Kaikessa hiljaisuudessa todetaan, ettei ole aihetta syytteisiin. Mutta saatiinpa taas metsästäjiä mustattua.

      • Totuus on tämä

        Eihän sitä ole julkisuuteen kerrotukaan että tekijät on vapautettu syytteistä kun pääasia oli vaan metsästyksen mustamaalaaminen. Jätkät on vapaalla ja asia loppuunkäsitelty. Tampereen poliisi halusi vaan ennakkotapauksen että he muka saisivat linnaan tekijät ja ovat kerrankin onnistuneet jossain munaamatta itseään mutta kun ei ollut syytä epäillä tekijät vapautettiin kaikessa hiljaisuudessa julkisuuteen sen kummempia kommentoimatta. Jos jätkät olis tuomittu niin se olis kyllä ollu otsikoissa kissan kokoisin kirjaimin.


      • Hidas mylly
        Totuus on tämä kirjoitti:

        Eihän sitä ole julkisuuteen kerrotukaan että tekijät on vapautettu syytteistä kun pääasia oli vaan metsästyksen mustamaalaaminen. Jätkät on vapaalla ja asia loppuunkäsitelty. Tampereen poliisi halusi vaan ennakkotapauksen että he muka saisivat linnaan tekijät ja ovat kerrankin onnistuneet jossain munaamatta itseään mutta kun ei ollut syytä epäillä tekijät vapautettiin kaikessa hiljaisuudessa julkisuuteen sen kummempia kommentoimatta. Jos jätkät olis tuomittu niin se olis kyllä ollu otsikoissa kissan kokoisin kirjaimin.

        Asian tutkinta kestää aikansa. Sitten juttu etenee syyttäjälle, joka harkitsee ja sen jälkeen käräjäoikeuteen. Kaikki tämä vie aikaa. Tietysti olisi parempi antaa salakaatajille pikatuomiot jomputkassa, mutta sitä ei laki salli.

        Joten odottakaa rauhassa, syyte tulee ja tuomio paukahtaa jos aihetta on.

        Tietysti rikolliset salametsästäjät voivat välttyä tuomiostaan, linnareissusta ja rikosrekisterimerkinnästä tekemällä asiasta johtopäätökset ennen oikeusistuntoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5718
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4687
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4152
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3671
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3631
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3341
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      60
      3187
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2860
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2531
    Aihe