Tee se itse varaaja ohjeet?

Ammatti hitsari on

On 3000l 4,5bar v1970 paisuntasäiliö. Ollut käyttämättömänä 24 v kuivassa tyhjänä. Muuttaisin sen siis ammattihitsarilla omakotitalon varaajaksi. Käyttövesikierukka ja patteriverkostolle sekä aurinkopaneelille semmoinennharrastus mahdollisuus kierukka myös. Lataisin laddomatilla . Onko jollain linkkiä putkien sijoittelusta että kaikki toimisi hyvällä hyötysuhteella?

Voi jäädä myös paineettomaksi avopaisunnaksi mutta pieni paine lienee paras? 1bar on riittävä ja venttiilit saa aueta. Turva laitteita ylipaine venttileitä ja jäähdytys putki ettei vahinkoja tule vahingossakaan.



Fakta laatikko nenäkkäille.
En kaipaa satuiluja kuinka pannuhuoneet räjähtää itse tehdyistä varaajista sekä en kaipaa juttuja vakuutuksista yms. Minulla ei ole palo vesi yms kotivakuutuksiakaan voin polttaa oman taloni milloin huvittaa. se ei kuulu muille . Perheelläni on myös toinen talo olemassa tyhjillään.

17

1362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansakoulu käyty

      Muuta sinne toiseen taloon ja opettele kirjoittamaan.

    • Varraajaaja

      Ei kai tuossa muuta kun lähdöt mahdollisimman ylös ja tulot mahdollisimman alas. Käyttövesikierukka mahdollisimman ylös. Muutama yhde lämpömittareille ja vastuksille vaikka ylös ja puoleenväliin. Päälle vielä ilmausyhde. Ota mallia tehdastekoisista. Eiköhän putkimies tuon klaaraa, ihan perus juttua niille.

      http://www.kaukora.fi/sites/default/files/kaukorafiles/esitteet/Jaspi_Lampoakku_0910_web.pdf

      Kannattaa tarkastaa paksuus ettei heti ruostu puhki ja pystyy hitsailemaan yhteet kiinni.

    • Myös hitsaaja 48.00

      Suosittelen avopaisunta astiaa seuraavasti: Avopaisuntaan putki alhaalta, koska silloin sinne menee kylmintä vettä, mitä varaajassa on. Silloin täytyy olla myös ilmausventtiili aivan varaajan yläosassa, joka on auki täytettäessä ja suljetaan, kun kaikki ilma on poistunut. Paisuntasäiliön kooksi riittää 5% varaajan koosta, eli 150L. Tee paisuntasäiliö 200mm- 250mm korkeaksi ja halkaisijaltaan 1000mm. Jätä paisuntasäiliön yläosa kokonaan auki. Sitten voit laittaa muovikalvon yli paisuntasäiliön yläosan ( jätä löysää keskelle) ja kääntää ulkopuolelle ja vanteella kiinni ja muoviin tulppa, joka on auki täytettäessä, jolloin kaikki ilma pääsee pois ja näin vedenpinta pääsee elämään lämpötilan vaihdellessa, eikä yhtään vesihöyryä pääse ilmatilaan, eikä happea veteen. Käyttövesikierukka yläosaan varaajaa, samoin miesluukku, jossa se kierukka voi myös olla kiinni. Jos asennat vastuken/vastuksia, niin yksi lämminvesikierukan alapuolelle ja toinen varaajan alaosaan. Lämmityskiertoon vesi otetaan hiukan kierukan alapuolelta ja tietenkin paluu putki tulee alaosaan varaajaa. Mittareita pitää olla ainakin kaksi. Yksi varaajan kierukan kohdalla ja toinen lämminvesikiertoon "suntin" jälkeen

      • spruitt

        Ai ristus mitä kommenttii. Ja vielä ilmatiiviiks muovilla ja vanteella.
        Back to -70s..
        Ja tuo koko aloittajan ideakin--muutaman satasen säiliö turaamalla...?


    • Myös hitsaaja 48.00

      Unohdin sanoa, että avopaisuntasäiliö täytyy laittaa aina varaajan ja mahdollisten pattereiden yläpuolelle.

    • myös hitsaaja48.00

      Unohdin kertoa, että avopaisuntasäiliö täytyy olla varaajan ja mahdollisten patterien yläpuolella.

    • dfASGD

      Unohdit myös sanoa että avopaisuntaa ei kukaan enää käytä uusissa järjestelmissä.

      • toimii edelleen

        Avopaisunnassa ei ole mitään ongelmaa miksi ei voi käyttää vaikkapa 2016 valmistuvassa talossa !


      • dfASGD
        toimii edelleen kirjoitti:

        Avopaisunnassa ei ole mitään ongelmaa miksi ei voi käyttää vaikkapa 2016 valmistuvassa talossa !

        Vanhemmissa kiinteistöissä (70-luku ja vanhemmat) on käytetty avopaisunta-tyyppistä säiliötä, joka sijaitsee talon ullakkotilossa. Tämä on myös päästänyt happea verkostoveteen. Käytännössä rautaputkijärjestelmä, johon ei ole päässyt juurikaan happea, on ikuinen. Vuodot aiheutuu aina ulkopuolisesta korroosiosta.

        Lähde: http://www.s-penttinen.fi/verkosto.html


    • Tee se itse

      Avopaisunta on aivan hyvä, ei ole mitään ylipainevaaraa ja se on suurissa varaajissa jopa parempi/halvempi, kuin kalvopaisunta. Tuo muovi on myös aivan hyvä, estämään hapen pääsyn lämmitysveteen. Jos vielä paisuntaan otetaan vesi alhaalta, niinkuin hitsaaja kirjoitti, niin vesi paisuntasäiliössä ei ole koskaan kuumaa. Varaajan vesihän on lähes täysin happivapaata muutaman viikon käytön jälkeen , koska varaajassahan ei vesi vaihdu ja näinollen teräs säilyy ruostumatta. Kaksikerrostalossa tietenkin täytyy avopaisunta nostaa ylös patterien yläpuolelle ja samalla saadaan hiukan painetta varaajaan. Painehan kasvaa 1baari/10m

      • dfASGD

        Avoimessa astiassa on aina happipitoista vettä, ei se muovi mitään estä. Älkää selittäkö ja puhuko paskaa.. Kerroppa miksi sitten kalvoastiat on keksitty jos niitä ei tarvita. Halvempi joo mutta päästää happea järjestelmään ja järjestelmän käyttöikä lyhenee huomattavasti. Mutta jokainen saa pilata putkensa ja patterinsa ihan vapaasti.

        Kerroppa miten estät sen hapekkaan veden pääsyn varaajaan jos vedenpinta laskee paisunnassa jos laskee millinkin niin happea pääsee varaajaan ja sitä kautta järjestelmään. Tuo vaihtelee muuten aika paljon 3000L varaajalla. Millään muovikalvolla tuota ei voi estää. Miksi kaikki pitää tehdä niin vaikeaksi. Kalvoastian voi laittaa lattialle ja siinä se lepää ja ei päästä happea järjestelmään. Maksaa toki 500€ paikkeilla mutta maksaa se avosäiliönkin tekeminen. Paljoko sitten laskee arvoa järjestelmälle joka ruostuu niin jokainen voi laskea itse.


    • 16+16

      Ei avopaisuntaa tarvitse laittaa patterverkon yläpuolelle vaan varaajan yläpuolelle. Kierukat unohtaisin, laita lämmönvaihdin niin käyttövedelle kun patteriverkollekin. Ne voit laittaa varaajan ulkopuolellekin.

    • Hitsaaja 48

      "avoimessa astiassa on aina happipitoista vettä" _Sehän ei ole mikään avoin astia, jos siinä on muovikalvo, joka elää paisunta-astiassa vedenpinnan mukaan ja samalla se estää vesihöyryjä haihtumasta._vaikka siinä ei sitä muovikalvoa olisikaan ja paisunta-astia umpinainen ja putki paisuntasäiliön yläosasta ämpäriin/viemäriin, niin ei sitä happea varaajaan asti pääse käytännössä yhtään. Tällainen systeemi on minulla ollut 32 vuotta. Nyt kuitenkin myin talon pois ja ostaja vaihtoi varaajan, luullen sen tulleen tiensä päähän. Kuitenkin varaaja oli sisältä aivan uutta vastaava. Vesijohtoliikkeet kyllä mielellään myyvät uusia. Sanoin ostajalle, että käyttövesiputket, jotka ovat kuparia, voisit uusia, sillä nehän saavat jatkuvasti happirikasta vettä, eikä ole kuin ajan kysymys...._Ruotsissa on 50v vanhoja, teräsputkista rakennettuja päävesilinjoja( halkaisijaltaan 800mm-1000mm), jotka on rapattu sisältä 15mm rappauksella. Tämä rappaus estää terästä ruostumasta. Se kyllä kastuu teräkseen asti, mutta tämä vesi, joka imeytyy rappiin, ei liiku ja teräksen pintaan muodostuu kerros rautaoksidia ja se on tämä happi, joka on oksidoitunut teräksen kanssa ja vesi terästä vasten on senjälkeen happivapaata, joka suojaa sitten putkea lisää ruostumasta

    • jaeijaeiiiii

      "Sehän ei ole mikään avoin astia, jos siinä on muovikalvo, joka elää paisunta-astiassa vedenpinnan mukaan ja samalla se estää vesihöyryjä haihtumasta."

      Jos tuon kalvon jotenkin saat ilmatiiviiksi sen astian päälle niin olet tavallista kätevämpi hitsari. Muovi sattumoisin jää aina kurttuun nurkista ja jos on pyöreä säiliö niin jokapaikasta. No sä olet niin kätevä muita tuo ei onnistu.

      Kerroppa miksi on pakko tehdä tuollainen harakiri säiliö? Hilata se johonkin katon rajaa, ja pultata se sinne kiinni. Miksei vaan yksinkertaisesti 300L kalvoastia.

    • Hitsaaja 48

      Katoppa tuo ensimmäinen kirjoitukseni. Se muovi kiristetään vanteella ulkopuolelta. Muovejahan on sitten monenlaisia. On vahvistettuja ja sellaisia, jotka kestävät edestakaista, ylös ja alas veden mukana tapahtuvaa liikettä. Yhtä hyvin ne kalvot voivat särkyä paineellisessakin astiassa. Eikä sitä tarvi pultata mihinkään, vaan sen voi nostaa varaajan päälle yksikerroksisissa taloissa. Jos paisuntasäiliö toimii moitteettomasti yli 30 vuotta, niin ei kai se ole mikään harakiri? Tämä nyt vain on yksi mahdollisuus ja eikä varmasti sovikkaan jokaisen tarpeisiin.

      • jokuvaa573

        No huh huh..

        Jospa nyt korjataan muutama harhakäsitys, puolin ja toisin...

        Avopaisari tosiaan kyllä hengittää ilmaa ja päästää sitä systeemiin. Mutta käytännössä se on lähinnä se paisuntasäiliö mikä siinä ruostuu. Itsellä oli vielä pari vuotta sitten sellainen käytössä, ja loppujen lopuksi siinä kävi niin, että se kohta mikä on vuorotellen pinnan ala- ja yläpuolella muuttui "pitsiksi", mutta muuten patteriverkosto on ihan ok. Tällä hetkellä painetta on reilu kilo, ja enemmänkin kestäisi, mutta ei ole mitään tarvetta kun 6 vesimetriä on ihan tarpeeksi pattereille (0.6 kiloa).

        Tuossa kuvattu itsetehty kalvo-avopaisunta-viritys saattaa ehkä toimiakin, mutta on melko epätodennäköistä että se olisi sekä ilma että diffuusiotiivis. Ja mikäli se vuotaa happea, olkoot sitten ilmavuotona tai diffuusiona, niin siinä tapauksessa se muovikalvoviritys on loppujen lopuksi melko turha. Jos välttämättä täytyy ruveta virittelemään, niin sitten voisi laittaa vaikka sinkkianodin (pinnan alle) ja maalata paisarin sisäpinnat huolellisesti.

        Mutta en oikein tiedä miksi pitäisi ruveta virittelemään. Tehdastekoinen kalvopaisunta-astia ei päästä happea sisään, ja mahdollistaa korkeammat paineet, mikä taas ehkäisee mm. kiehuntaa ja kattilakiven muodostusta. Siis, täsmennettäkööt, että paikallisesti kiehuntaa saattaa esiintyä esim. konventiokanavien vesipuolella, vaikka muualla lämpötilat olisivat selvästi alle 100 astetta. Paikallinenkin kiehuminen saattaa taas kerätä kattilakiveä, eikä siitä ole ainakaan mitään hyötyä.

        Kilon ylipaineessa veden kiehumispiste taitaa olla luokkaa ~120 astetta, ja kiehumisongelmat paljon harvinaisempia. Asialliset varoventtiilit sun muut, ja laitos on ihan turvallinen.

        Jos varaajaa lähtee tekemään jostain mikä on jo kuitenkin ennestään paineastia, niin eipä siihen taida kovinkaan kummoisia riskejä sisältyä, etenkään mikäli käyttöpaine laskee alkuperäistä alemmaksi ja hitsari osaa asiansa. Ennen käyttöönottoa kannattaa kokeilla pönttö esim. tuplapaineilla, ja mikäli vedet pysyvät sisällä, eikä näy vuotoja tai repeämiä, tai muitakaan ongelmia, niin kaiken pitäisi olla kunnossa. Lopuksi vaan eristeet ja varoventtiilit päälle, ja siinä se.


    • dfASGD

      Juu.. Ei se ruostuta muuta kun sitä kohtaa joka on vedenpinnan kohdalla, mutta päästää happea järjestelmään. Tämä sitten aiheuttaa sakkaa kiertoon joka taas tukkii venttiilejä, pumppuja yms.

      Mutta yritäppä näille muovikalvo ja tee-se-itse taitureille saada päähän mahtumaan. Suljettu kalvoastia ilman muuta kuuluu nykyaikaiseen järjestelmään. Eikä nuo nyt mahdottomia maksa, tietysti mitä isompi niin suhteessa hinta nousee nopeasti. Jotkut nyt haluaa vaan kaiken tehdä itse... Miksi pyörä pitää aina yrittää keksiä uudelleen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe