loppuuko DX-linja lähitulevaisuudessa?

Friedman

Monilla ulkomaisilla keskustelupalstoilla väitetään, että DX loppuisi, koska peilittömät systeemit yleistyvät ja FX-kennojen hinta tulee alas? Onko täällä kenelläkään mielipiteitä asiasta?

6

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spekulointia?

      Keskustelupalstoilla nyt väitetään mitä milloinkin, mutta laitappa linkki, missä "vaitetään" asiasta.

    • Puolueet on

      Vaikka valmistus loppuisi, ei silti kannata ottaa mitään ylimääräistä stressiä kenenkään. Käytettyjen markkinoilta kyllä löytää sekä kameroita että lasitavaraa, vieläpä edullisesti. Pikku hiljaa toki vähenevät, mutta kaikennäköisiä harrastelijamalleja (esim. D3100) on tehty niin tolkuttomia määriä ettei vähän lauottujenkaan kanssa tule olemaan ongelmaa vielä vuosikymmeniin.

    • Vähempään tyytyvä

      Enpä oikein usko. Linssipuolellekin on pantu pystyyn melkoinen DX-ekosysteemi, joka elää ja kukoistaa FX:n rinnalla second hand -markkinoineen. Harrastelijoiden viime vuosina ostaman DX-kaluston kappalemäärienkin luulisi olevan jotakin verrattuna ammattilaisten ja tosifriikkien FX-välineistöön.

      Minulla on kaksi DX-runkoa ja kolme DX-objektiivia. FX:n edut ovat toki tiedossani, mutta uskon pysyväni tyytyväisnä miesnä DX-leirissä tästedeskin. Laatu ja ominaisuudet riittävät mainiosti minun tarpeisiini ja hinnanerolle keksin kyllä tähdellisempääkin käyttöä – rahavarani ovat rajalliset!

      Jo DX-formaatti antaa jotakin muuta kuin pokkareiden, kompaktien ja superzoomareiden kääpiökennot.

    • Enpä usko koska on luotu jo varsin laaja pohja DX rungoille optiikoineen. Niiden erottelu riittää varsin suurelle joukolle ja niitä saa ja tulee saamaan aina edullisemmin kuin FX runkoja ja optiikoita juuri tuon pienemmän tarvittavan piirtoympyrän vuoksi. Onhan meillä vielä pokkareitakin eikä peilittömillä toistaiseksi pysty korvaamaan kunnon etsintä enkä oikein usko videoetsintenkään syrjäyttävän kunnon optista edeltäjäänsä.

    • Qwerty-x

      En usko ja jo siksi että jos kerran FX-kennon hinta tulee alas niin silloin tulee myös DX alas.

      Samoin DX-ominaisuudet paranevat koko ajan ja veikaisin että muutamassa vuodessa DX-kenno saavuttaa vaikka kohina-arvoissa tuon n. ISO2200 johon testien mukaan nelisen vuotta vanha D700 pystyy.

      Myös FX:lle tarkoitettu lasitavara on kalliimpaa ja silloin vaikka kennon hinta tulisi alas niin kokonaisuuden hinta ei silti niijn merkittävästi voi pudota että se hävittäisi pikkukennot.

    • Tohon menee aikaa

      Tosiasia yhä nykyäänkin on se että, kameranvalmistajien halvimmatkin "harrastelijoille markkinoidut" täyskennojärjestelmäkameranrungot maksavat about liki puolet enempi
      kun valmistajien parhaat mallit C-kennokoolla. Kennon koon ja kameran hinnan välisestä erosta ei olla viellä läheskään päästy eroon suurempi kenno on yhä viellä
      huomattavasti kalliimpi valmistaa eikä se muutu lähitulevaisuudessa ainakaan
      hetkessä millään muuksi. On ihan totta jotta on joillekkin eriasia maksaako kamera 1000E vaiko 1800E kennokoosta riippumatta muttei läheskään kaikille, eräille ei ole merkitystä maksaako
      1800E vaiko 2000E koska se on heille aivan sama.
      Kuvailisko tätä noin ja toteaisi jottei se ainakaan puolitu hinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe