Onko täällä muita inttiä käyviä/käyneitä joilla seksuaaliset halut olisivat kadonneet intissä?? Itseni kohdalla kun on näin käynyt. Enkä tiedä miksi, sitä ihmettelenkin. Nyt kuukausi inttiä käyty, halut olleet koko aika poissa. Muuten väittäisin jarruhuhun pitävän paikkansa, mutta kun muilla tuvassani ja joukkueessani tuntuu puheiden perusteella olevan halut ihan normaalisti tallella. Outoa... Liekö vain psyykkinen juttu?
Intti ja seksuaaliset halut
7
1949
Vastaukset
- ehkäpä?
Jos oot vaan niin väsynyt ettet jaksa tumputtaa?
- Oikea tietoa
Kaverisi todennäköisesti valehtelevat. Ei kai kukaan nyt kehtaa tunnustaa, että seksuaalinen vietti on hakusessa. Eihän tästä puhuta paljoa, mutta kyllä esimerkiksi jokainen keittiössä työssä ollut varusmies tietää jarrua (eli bromijohdannaista dibromibentsoaattia) edelleen käytettävän.
Itse voin vahvistaa nähneeni palveluspaikkani varastolla näkkileipäpaketin jossa luki että "vai vangeille ja sotilaille". Sama juttu kaakaon ja monen muun suhteen. Vinkkinä myös, että kiisselit kannattaa jättää syömättä.
Euroopan ihmisoikeussopimuksen kannalta kyseenalainen käytäntöhän se on, mutta käytäntö on korkeimmalla ministeriö ja valtioneuvostotasolla hyväksytty. Yleinen ihmisoikeus- ja perusoikeusdoktriini lähtee siitä, että suvereeni valtio voi rajoittaa yksilöiden ihmisoikeuksia hyväksyttävistä syistä. Rajoitusperusteet on lueteltu ihmisoikeussopimuksissa ja valtiosäännöissä. Yksi tälläinen peruste opin kannalta on yleinen turvallisuus ja järjestys. No voidaan toki kysyä onko Suomen valtion tulkinta tässä kohti oikea? Toisaalta jarrun tapaista ainetta on käytetty muissakin kansanarmeijoissa, joten puoltavaakin kantaa voidaan perustella.
Voi vain kysyä: Mitä siitäkin tulisi jos kiimaiset nuoret kollit saisivat käsiinsä ampuma-aseita? Siksi intin safkoihin annostellaan jarrua, jotta nuoret pojat eivät olisi niin hermostuneita. Enää se ei tosin tapahdu keittiöllä, vaan jo siellä ruuan valmistusasteella. Toki sodanajan varastoissa on jarrua ihan purkeissakin puhtaana, mutta..muutoin tavallinen varusmies ei enää pääse itse annostelemaan jarrua.
Jarrua on myös aikanaan käytetty vähentämään masturbointia, ihan siveellisistä syistä, mutta 1960-luvulta lähtien peruste alkoi menettää merkitystään, kun lääketieteellisistä syistä ei masturboinnin ehkäisyä enää voitu perustella.
Sen verran omista kokemuksista, että itse olin huollon alikersanttina vuonna 2004-2005 ja sain luotettavalta skapparilta vaivihkaa tiedon, että jarrun käytöstä ei suinkaan olla luovuttu. Siksi esim. upseeristo ei mielellään syö miehistön kanssa samoja ruokia. Meille myös kerrottiin eräällä luennolla, että miten jarrua pitäisi annostella, jos me siihen joutuisimme sodan aikana. Oikea annossuhde oli muistaakseni 0.25ml 50 litran vetoista soppakattilaa kohden- Ahahhshshs
Voi vittu ku onnistunut kirjoitus. Miten joku jaksaa kirjoittaa noin pitkän ja paskan viestin en vaan tajua
- Oikea tietoa
Ahahhshshs kirjoitti:
Voi vittu ku onnistunut kirjoitus. Miten joku jaksaa kirjoittaa noin pitkän ja paskan viestin en vaan tajua
Miten joku jaksaa kirjoittaa noin lyhyen ja mitättömän viestin, minkä informaatioarvo on pyöreä nolla?
Jonkun täälläkin pitää totuus sanoa, että nuoret varusmiehet tietävät mistä johtuu ettei intissä ota eteen samalla tavalla kuin siviilissä. Jarrun vaikutus on väitetysti ohimenevää, mutta minusta käytäntö on vähän kyseenlainen ihmisoikeuksia korostavan ihmiskäsityksen näkökulmasta, puhumattakaan siitä, että meillä olisi oikeasti kattavaa tietoa jarrun pitkäaikaisvaiktuksista.
Ihmettelen, että toimittajat eivät ole tarttuneet aiheseen. Eräs tutkivaa journalismia aiheesta tehnyt vanha toimittajaystäväni kyllä hiljennettiin. (korkealta taholta tuli myllykirje, että parasta jättää aihe sikseen),
- Alik Hyvönen
Viimeaikaisten tutkimusten perusteella intinaikainen haluttomuus on aivan tavallinen ilmiö heteroseksuaalisilla varusmiehillä.
Itse olin elämäni mieskunnossa inttiin mennessä, mutta kun näin ne asepalvelukseen tulleet naiset siellä, niin johan kunto lerpahti alta viikon!
Jostain syystä muut kuin heterovarusmiehet eivät tutkimusten mukaan tästä ilmiöstä kärsi.
Onkohan kellään tarkempaa tutkimustietoa mikseivät? - oikea tietoa
Kyse on lähinnä siitä, että jarrun vaikutus vaihtelee. Vaikka se tehokasta ainetta onkin ja pitää halut kurissa, on havaittu, että jarru ei vaikuta yhtä tehokkaasti homo- tai bi-seksuaalisiin varusmiehiin. Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä, että hormonitasapaino ihmisellä vaihtelee riippuen siitä onko kiinnostunut omasta vai vieraasta sukupuolesta vaiko molemmista.
Tämän vuoksi homoseksuaaliset kokeilut ovat, jos eivät ihan arkipäiväisiä, niin ainakin kohtuullisen tunnettu ilmiö armeijassa.
Hyviä kirjoituksia aiheesta (huom artikkelit ovat sotilaslääketieteellisiä, joten ihan yöpöytälukemiseksi niistä ei ole):
1) K.R.Fagerholm - Preventatiiviset sotilaslääketieteen metodit puolustusvoimissa vuosina 1931-1970 (1987)
2) K.P Hubert - The study about prohibitive medical methods in military institutions (1976)
3) Frank Lerner - Potency, sexual activity and preventative methods in military medicine (1984)
4) Path Simons: - Causes potency problems with military personels (1981)
5) J.F Lake - Don't ask - don't tell policy and the effectivity of preventative methods in military medicine (2005)
6) Åke.F.Bergman: Förebyggande metoden i militär medicin under kalla kriget (1992)
Niitä voi etsiä mm: http://www.ingentaconnect.com/content/amsus/zmm
Tosin tämä koskee vain englanninkielisiä julkaisuja. Muiden osalta kannattaa katsoa muita tietokantoja. - Pääsispä takas
Ne lukuisat yöt miesporukalla ahtaassa teltassa ja suklaajonot kasarmilla, ohjattuja iltatoimia tietenkään unohtamatta...ahh....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784