Minulla on pesuhuone 6,5m2 ja pukuhuone samassa yhteydessä koko 5m2. Tiloissa on yksi poistoilmaventtiili, lähellä suihkua. Joskus tuntuu, että kosteuden poistumiseen menee kauan aikaa.
Onko tämä riittävä ilmanvaihto vai pitääkö lisätä ilmanvaihtoa?
Lisäyksen pystyisi tekemään, koska tilassa on kaksi isoa huoltoluukkua.
Onko tämä riittävä ilmanvaihto vai pitääkö lisätä ilmanvaihtoa?
Lisäyksen pystyisi tekemään, koska tilassa on kaksi isoa huoltoluukkua.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuleeko sinne korvaavaailmaa mistään? Ei se illma kunnolla vaihdu jos on pelkkä poisto.
Olisiko tavallinen tapaus eli koneellinen poisto, jossa on perinteinen kello-ohjaus = puoliteho käytössä lähes kellon ympäri, lukuun ottamatta paria "tehostusjaksoa", esim. klo 6-8, 11-12 ja 16-18.
"tehostusjakson" aikana poistoilmavirta on sitä luokkaa, mitä KPH-poistoon suositellaan, mutta "normaalitilanteessa" aika onneton eli kylppärin kuivumiseen menee koko yö tms.
On myös sellaisia taloja, joissa vedosta valittava mummokaarti on ajanut läpi ratkaisun, jossa ilmanvaihto laitetaan koko talveksi puoliteholle.
Ei tällaisia puolituspelleilyjä enää pitäisi tehdä ja nuo vanhat pitäisi viimeistään putkiremontissa tms. päivittää malliksi, missä ilmanvaihto pelaa koko ajan riittävällä teholla. Järkevä mitoitus osuu yleensä alkuperäisen "normaaalitehon" eli puolitetun ilmamäärän ja "tehostuksen" puoliväliin. Tällöin ei tule yhtä pahaa veto & meluhaittaa kuin noista "tehostusjaksoista", muttei myöskään ole yhtä kuollutta kuin puolituksen aikana.
Ilmastointiurakoitsijan mukaan korvausilma tulee avoinaisen kynnyksen kautta kodinhoitohuoneesta. Mittauspöytäkirjan mukaan mitattu arvo ph:ssa on -17,3, teholla 4.
Ilmastointikoneena on ILTO 440, joka normaalisti teholla 2 ja ph: käytön jälkeen painetaan yleensä tehostus tunniksi teholla 4.
Kuten sanottu, saan tiloihin kyllä helposti tuloilman tai poistoilan lisättyä. Kannattaako laittaa tuloilma kanava ja toinen poisto lisäksi?
Aika kummallinen mitoitus. Kylppärin poiston ohjearvo on 15 l/s ja omien kokemusteni mukaan tuo on aikalailla järkevä minimitaso.
Teillä on siis ilmanvaihto mitoitettu niin, että konetta pitäisi käyttää koko ajan 4/4 tai vähintään 3/4 teholla. 2/2 meneekin jo samaan luokkaan kuin ns. puolitettu ilmavirta ja ongelmat ovat sen mukaisia.
Poistojen lisääminen tosta vaan ei ole hyvä ratkaisu, koska se voi vähentää ilmanvaihtoa jossain muualla alipaineisuus kasvaa.
Juuri näin, eli kone on toisin sanoen alimitoitettu. Poiston lisääminen suihkussa vähentää poistoa jossain muualla.
Koneen ilmavirrat menevät suunnilleen
Asento 2 35 ltr/s
Asento 3 65 ltr/s
Asento 4 90 ltr/s
Helpoin tapa on käyttää konetta jatkuvasti vähintään kolmosella. Suihkun jälkeen pari tuntia asennolla 4. Tuo on siis minimikäyttöä.
Olet itsekkin (alkuperäinen) ymmärtänyt, että ilmaa vaihtuu liian vähän. Miksi siis käytät konetta liian pienellä?
PS Huolehdithan siitä, että suodattimet ovat puhtaat, niin ilma myös vaihtuu.
Siirryin käyttämään konetta nyt kolmosella ja suihkun / saunan yhteydessä tehostan pari tuntia nelosella.
Kone tuli talopaketin mukana, täytyy varmaan säädättää / mittauttaa ilmastointi vielä kertaalleen jollain ammattilaisella.
Kiitos kaikille avusta.