vähän apua ruostesiiven kanssa..?

Tätä jo kyselin tuolla luonto-osoossa, mutta laitan saman tänne, kun täällä on tämä virallisempi perhososasto jossa vois olettaa ihmisten tietävän enemmän.

Eli kertokaas, te jotka perhosista oikeasti tiedätte, millaiset ovat ruostesiiven koteloitumisen vaiheet? Tuossa muutama päivä sitten löysin hangelta tumman karvaisen toukan, joka googlen mukaan olisi ruostesiipi. Laitoin sen lasikulhoon ja talouspaperia pohjalle. Kukkaruukusta löysin heinänkorren joka ei toukalle kelvannut. Laitoin myös pari tippaa vettä siltä varalta että se tarvitsisi kosteutta.

Pari päivää se piileskeli paperin laskoksissa, sitten eilen se kiipesi puoliväliin kulhon seinämää ja jäi siihen. Tänään huomasin hetki sitten, että se oli kehrännyt ympärilleen harsomaisen kotelon joka on ovaalin muotoinen ja väriltään tummahko ruskeanharmaa. Pituutta sillä on suunnilleen parin sentin luokkaa ja leveyttä ehkä kolmannes vähemmän. Luulin ensin että toukka on kuollut ja homehtunut, mutta tuo ei ole hometta. Se on selkeän kuitumaista, ja joitakin kuituja on kotelon alapuolellakin varisseena melkein kuin toukka olisi käyttänyt omia karvojaan sen kutomiseen. Kotelo on tällä hetkellä lähes läpinäkyvä eikä lähelläkään sitä muotoa miltä perhosten kotelot yleensä näyttävät. Tämä toukka on liimannut kotelonsa reunat kulhoa vasten joka puolelta eikä muoto muutenkaan mukaile toukan muotoa. Se on toukkaan nähden sen verran iso, että sinne kyllä mahtuisi toinenkin.

Eli tekeekö ruostesiipi noin koteloituessaan, vai väsääkö se jotakin väliaikaista suojaa odotellakseen parempia olosuhteita koteloitumiseen? Toukka on siellä pää alaspäin. Takapää pysyy paikallaan yläreunassa, mutta etuosaa se välillä kääntelee askarrellessaan jotakin siellä sisäpuolella.

Miten voin varmistaa, että se aikanaan kuoriutuu perhoseksi, ja kauanko tuo kotelovaihe kestää? Ja jos/kun se kuoriutuu, voiko sen päästää ulos vaikka on vielä kylmä, vai pitäisikö se pitää sisällä? Ja tarvitseeko se syötävää ja jos, niin mitä?

Auttakaa! Olen pulassa!

8

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perseenreikä00,7

      ketä kiinnostaa jotkut siipi-eläimet?IhAN oikeesti

    • Kyllähän maailmassa hulluja riittää. Olethan sinäkin täällä.

      Onko sivustoilla ketään kanssahullua joka voisi vastata asiallisesti kysymyksiini?

      • tevilja

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruostesiipi

        Tuolta löytyy tietoa Ruostesiivestä. Ilmeisesti tehnyt sen kotelon talvehtimista varten. Keväällä tämä toukka vasta koteloituu muutuakseen aikuiseksi perhoseksi, joten sen pitää päästä maan sisään keväällä. Toivotaan, että kevät sille koittaa.

        Jos se on lasipurkissa, jossa on kansi, niin kannatta kanteen tehdä reikiä.
        Itse laittaisin purkin paikkaan, jossa on vain muutama aste lämmintä.
        Talvehtimen onnistuu varmaan paremmin.

        Itselle sattui aikoinaan semmonen tapaus, että Horsmakiitäjä kuoriutui joulukuussa, kun oli huoneen lämmössä. Liian lämpimässä.

        Keräsin pentuna perhosia, mutta asiantuntija en ole. Itse laittaisin sen kuitenkin viileään paikkaan pimeään, josta voi välillä vilkasta mitä sille kuuluu.

        Toivottavasti tästä on jotain apua.


    • Maan sisäänkö? Perhonen? Eikö se siinä tapauksessa olisi tehnyt tuota karvakoriaan paperin laskosten sisään sen sijaan että se kiipesi kulhon seinään ja väsäsi sen siihen?

      Se on avokulho, ei ole ollenkaan kantta. Pitää katsoa josko sen saisi jonnekin parempaan paikkaan. Kiitos linkistä, käyn katsomassa!

    • fuliginosa

      Ruostesiipi talvehtii toukkana ja koteloituu keväällä lämpimän kauden alettua. Sen kotelon laittaminen kylmään suurella todennäköisyydellä tappaa sen. Joten anna sen kuoriutua rauhassa lämpimässä.

    • OK, kiitos! Olkoon siinä missä nyt on. Miten on ilmankosteuden laita? Ulkonahan on aina hieman kosteampaa, joten aiheuttaako normaali sisäilma ongelmia? Sen kulhon pohjalla on talouspaperiarkki jota voisi välillä hieman kastella ilmankosteuden kohottamiseksi. Onko järkeä?

      • koppiskeräilijä

        Tää vastaus tulee nyt hiukan myöhään..mut ite löysin just samanlajin edustajan n.4pv sitten ja aikomuksena on kasvattaa se aikuiseksi ja kenties pistää sekin neulaan.
        Kysyin just pari päivää sitten yheltä perhosharrastajalta(kokemusta varmaan 35 vuoden ajalta) tosta kosteudesta; kun se toukka on alkanut kehräämään kotelokehtoa, sitä ei saisi enää häiritä lisäämällä kosteutta esim. sumupullolla, homehtumisvaara siis. Eli jos se kippo on umpinainen ja kansi rei'ätön niin sinne ei kannata lisätä vettä. Jos se on ilmeisesti kanneton niin en sitte kyllä tiiä et pitäiskö sitä kastella, kannattais ehkä kehittää siihen joku kansi niin se ei ainakaan kuivu tai märänny jos menet kastelemaan sitä kannettomana jos se ei sitten oliskaan tarpeellista.. Kipon vois ehkä laittaa johonkin varjoon, niin ite ainakin teen..Sit se ei lämpeniskään liikaa. Sen pitäis kai viipyä kotelossaan jtn 2 viikkoa, eikä se tosiaankaan syö mitään ennen koteloitumistaan kun se on just talvehtinut. En oo varma et onks se syömättä silloin kuoriutumisensa jälkeenkin. Et ei mikään kovin hankala juttu toi. :) ( jos nää jutut kiinnostaa ni kannattais hakeutua asiaankuuluvalle foorumille kuin suomi24 :DD. Kun semmonenkin on onneks kehitetty:>)


    • ei siinä kipossa ollu kantta. Ihan avokulho. En minä mitään vettä sinne laittanut kostuttimeksi vaikka mietinkin olisko pitänyt. Kulho oli yhden puuarkun päällä jakkaran alla suojassa pahimmalta auringolta, ja siinä se kotelo sitten nökötti vähän reilun pari viikkoa. Sitten se kuoriutui. Harmittaa vain kun jouduin sen pitämään vankina ylösalaisin käännetyn kulhon alla, kun ulkona oli vielä pakkasta, ja mulla on tupa täynnä lihansyöjäkasveja. Kärpäsloukut olis napannut sen heti.

      Perhonen tosin karkasi myöhemmin ja lensi ulos, kun ovi oli auki kevään ensimmäisten plussakelien aikaan. Se siis luultavasti paleltui kuoliaaksi sen sijaan että kasvini olisivat syöneet sen... Ojasta allikkoon perhosparka.

      Jostain perhosia koskevilta wikisivuilta löysin maininnan, ettei ne söis mitään kuoriutumisensa jälkeenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4503
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3304
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2926
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      18
      2857
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2747
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      44
      2617
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2105
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1751
    Aihe