laajakulmaa metsästän

amgy

Tarttis löytää maisemakuvaukseen leveimmät mahdolliset näkymät. Runkona D3100 ja rahaa vähän, joten putki olisi käytetty. Mukana kuljetan vain 18-135 yleisputkeani joka nappaa järvimaisemasta liian pienen siivun.
Mitä suosittelisitte? Vaikea seurata myyntipalstoja kun ei oikein tiedä mitä hakee...

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D7000:lla kuvaava

      14-millistä Samyangia (kiinteä polttoväli) on kehuttu. Käsitarkenteinen. Onko ero 18–14 mm sitten riittävä?

      Tokinan laajakulmazoomeilla (11–16 mm f/2.8) on myös vannoutuneet puolestapuhujansa. Valovoimaakin piisaa. Nikon-kiinnitys löytyy (kuten em. Samyangiinkin), mutta tarkennusautomatiikka vaatii osaavamman rungon kuin D3100 – pitäisi olla tarkennusmoottori rungossa! Nikonilla alkaen D90/D7000 jne.

      Itse ostin vähän yli puoli vuotta sitten D3100:n kaveriksi Nikkorin 10–24-millisen f/3.5–4.5) käytettynä. Se on mekaanisesti vähän vaatimattomampi esitys kuin zoom-kertoimeltaan maltillisempi (mutta silti kalliimpi) 12–24 mm f/4. Optista suorituskykyä en pysty vertailemaan. Minun laajakulman tarpeeni tuo 10–24-millinen on täyttänyt oikein mukavasti, enkä haikaile menettämieni 550 euron perään. Lasille on paikka laukussani jatkossakin.

      Runkona minulla on nyttemmin D7000, kun niitä joulun alla puoli-ilmaiseksi jaettiin.

    • J©B
    • 18 mm on jo aika laajakulma, FX kennolla sen kulma on 74 ast. ja 10 mm optiikan 107 ast. Jos todella haluat laajakulmaa niin joku kalansilmä 8 ast. voisi sopia. Nuo perin laajat vain aiheuttavat kuvaan vääristymää. On ehkä parempi opetella tekemään panoraamoja.

      Kroppikennollahan nuo asteluvut pienenevät huimasti.

      • Edelliseen palatakseni, kroppikennon (DX) koko pitkän sivun osalta on noin 2/3 osaa kokokennosta (FX) Nikonilla joten noiden kulmien kokokin lienee pienentynyt samassa suhteessa eli 10 mm ja 107 ast. FX on vain noin 71 ast. DX vastaten siten 18 mm kulmaa FX kennolla. (taisi tulla sanotuksi aika vaikeasti?)

        Edelleen hyvä panoraamaohjelma ratkaisee sinun maisemaongelmasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3247
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2967
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2480
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2293
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2209
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2046
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1843
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1636
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1613
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1460
    Aihe