Onko muilla mahdollisesti kokemusta, onko miehellä oikeustta vaatia isyystestin tekemistä kun nainen ei siihen suostu?
Naiselle jota tapailin 4 vuotta, syntyi lapsi tammikuussa ja minulla on vahva epäilys että olen kyseisen lapsen isä.
Nainen ei halua olla kanssani tekemisissä ja kieltää minun olevan isä lapselleen, mutta ei samalla suostu kertomaan, kenen se sitten on.
Haluaisin vaatia isyystestin tekemistä, mutta en saa selville miten asiassa pitäisi fiksusti edetä. Tiedän siis, että lapsen papereissa ei lue mitään isän kohdalla eikä nainen ole ollu avioliitossa kenenkään kanssa lapsen syntymän aikaan.
Nainen sanoo hänellä olevan täysi oikeus kieltää minua selvittämästä asiaa. Pitääkö tämä paikkaansa? Eikö minulla todellakaan ole oikeutta testin tekemiseen?
Kaikista järkevistä vinkeistä on nyt apua!!
isyyden selvittämisestä
5
129
Vastaukset
- .........
Otahan ihan alkuun yhteyttä alueesi lastenvalvojaan.Hän neuvoo miten asiassa voi edetä.
- Äidit ruotuun.
Isyyslain uudistaminen etenee.
Vuodesta 1976 voimassaolleen lain katsotaan vanhentuneen.
Oikeusministeriön mukaan lain säätämisen jälkeen yhteiskunnassa on tapahtunut monia muutoksia.
Työryhmän on määrä saada lakiehdotuksensa valmiiksi vuoden 2013 syyskuussa.
Lue lisää.
Yle uutiset 25.4.2012.
http://yle.fi/uutiset/isyyslain_uudistaminen_etenee/6025413
---------- - 10/30
Luuseri yrittää sitoa naisen lapsella joka ei ole etes sinun.
- Mamuisät?
Isyystutkimus miestenkin oikeudeksi.
Ennen riitti, jos nainen väitti, että tuo mies on lapsen isä, niin mies tuomittiin isäksi ja maksamaan korvaukset, elatukset, tai mernemään naimisiin kyseisen naisen kanssa, vaikka lapsi oilisi naapurin, tai talonmiehen näköinen.
Eräs nainen väitti, että hänen ruskeasilmäisen kiharapäisen tummaihoisen lapsen isä oli hänen miehensä. Gynekologi suoritti tutkimuksen ja sanoi miehelle - kyllä sinä olet lapsen isä, täällä äidin alapäässä on niin suuri aukko, että lapsi on päässyt ylivaloittumaan.
Miehille oikeus vaatia päästä tekemään isyystutkimus lapsesta, äidin vastustuksesta huolimatta.
Avoin Ministeriö Kansalaisaloite 1.3.2012.
http://www.avoinministerio.fi/ideat/12-isyystutkimus-miesten-kin-oikeudeksi
---------- - Oikeus voittanut!
Tapailit vailla kunniallista tarkoitusta? Neljässä vuodessa luulis kerkeävän taluttamaan vihille jos kerran lapsiakin osaa laittaa.
Nainen on katsonut sinun olevan TOSSU, josta ei ole lapselle hyötyä, vaan haittaa.
Näin olkoon.
Jos hoitaa vastuut, on oikeutettu johonkin oikeuksiin, kun ei hoida, niin pullasta ei napsita pelkkiä rusinoita. Ikävä tietty kantapään kautta oppia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1384724- 1763876
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153576Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432891- 1361826
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?511263Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211251Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231203