mikä ladassa vikana?

ryyppy päällä käy ja kestää kaasua hyvin mutta ilman ryyppyä paukuttaa pakoputkesta ja kaasarista.
18440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

onko bensapumpussa vika?

Äänestä
  • Tuntuu siltä että sytytys myöhäsellä kun pakoputkessa paukahtaa, mutta kun kaasarissakin paukahtaa myös olisi silloin sytytys aikasella. Stytyspuolella veikkaisin vian olevan.

    Äänestä

lisää vastauksia. kiitos!

Äänestä

säädöt laita kohilleen, ja putsaa kaasari ja ilman suodatin, . ja vaihda käret ( jos on ne ).
tulpatkin ja tulpan johdot kannattaa joskus vaihtaa. Siis jos on jo yli 200 000 km...

Ja jos etanoolia käytät, niin sytytys on siihen kyllä säädettävä....

Äänestä

Käy tutustumassa Lada -kerhon sivuihin. Sieltä löytyy vastaus nopeasti ja asiantuntevasti.

Äänestä

Kannattaa sitten ryypätä niin ei paukuta,

Äänestä
  • mee sitten ryyppäämään ettet täälä häiriköi

    Äänestä

miten sinne ladakerhon foorumille pystyy lähetää viestin?

Äänestä
  • Kirjoita kirje jonka laitat stolisnajapulloon.Muista ensin tyhjentää se. sen jälkeen jos näkö on vielä tallella, kävele rantaan ja heitä puteli lappuineen mereen. Kun se on lillunut Viipurin edustalle, paikallinen vesiposteljooni onkii sen ylös ja toimittaa eteenpäin.
    Yksinkertaista.

    Äänestä

Katsoppa Ladaboard valitse sieltä sitten se minkä mallin Lada sinulla on. Siellä kun selailee sivuja niin varmaan löytyy valmiinakin sopivia kysymyksijä. Vastaukset ovat asiallisia ja hyviä.

Äänestä

Sama vika oli miullakin 1200 L:ssä. Kerran tööttäsin piruuttani naapurin vanhaemännän kohdalla äänimerkkiä. Eukkopa nosti hameen korviinsa ja pyllisti.
Pelästyin näkyä kovin ja läksin parkuen ajamaan karkuun. En siinä sokissa muistanut vaihtaa vaihteitakaan, vaan ajoin kakkosella 30 km kirkonkylälle asti kaasu pohjassa. Olisko ollu karstanen kone, mutta sen jälkeen ei lada ole nykinyt.
Vai pelästykö sekin sitä karmeeta näkyä, tiedä häntä. En vieläkään uskalla ajaa sitä tietä pimeällä yksin. Mikä neuvoksi, terapiako?

Äänestä
  • Ymmärrinkö oikein että nyt olet sinä hoidon tarpeessa eikä Ladasi? Jos näin niin teeppä sitten samoin kuin Ladallesi teit, mutta itse kävellen. Huudat mitä kurkusta saat irti sen Eukon takana ja toivot että Eukko tekee samoin kuin teki Ladallesi. Juokse sitten kirkolle minkä kintuista pääsee.

    Äänestä

Kävin terapeutin tykönä. Hän neuvoi kohtaamaan pelkoni rohkeasti. Pitää vielä miettiä uskallanko tehdä saman tempun uudelleen. Kiitos Kalli neuvosta, tuntuu vaan että en taida sitä uskaltaa toteuttaa. Äidiltä en viitsi kysyä neuvoa, hänellä on ikää jo 75v. Mutta hyviäkin uutisia on: Lada pelaa edelleen kuin unelma ja ostin uuden lämpimän karvahatun, kun lippahattu oli kylmä näin talvella.

Äänestä
  • Pidetään karvalakit vain päässä niin kauan kunnes ilmat lämpenee. Annetaan herrojen antaa haastattelu lausontoja tv:ssä avopäin, niilä kun ei päätä palele.

    Äänestä

Herrat, joo. Millähän sais tuon siskoni miehen lopettamaan citymaasturinsa kehumisen. Ei pärjää Mennenhajuinen Lada-mies hyvähajuiselle kaupunki-jupille.
Vien Ladan talliin piiloon kun he tulevat vierailulle, vaan ei auta, heti alkaa mollata Ladaa ja kehua omaansa. Terapeutti sanoi tähän ongelmaan että anna mennä toisesta korvasta moiset puheet. Kyllä noillä palkkioilla luulis parempiakin neuvoja saavan: Äitimuori anto saman neuvon ilmatteeks.

Äänestä
  • Aivan turhaan minun mielestä terapeutilla kulet tuommosen vaivan takia. Siskon mieskin rauhottuu hyvin kummasti kun työnnyt karvalakki syvälle korville vejettynä sen kyytiin jos olis vielä vanhanajan turkit vettää niskaan niin jopa tokenee ja rauhottuu. Kysy vaan äitiltä neuvoja.

    Äänestä

En jouda enee antamaan korjausvinkkijä Lada-palstalla, on nimittäin menossä kiihkee nais-suhde. Lisa on nimi ja Kouvolassa asuu. Pitäs vaan saaha jostain matkarahaa Lisalle 1000€, eikä äitimuorin eläkkeistä niin paljoo liikene, Lisan Ex mies on niin mustasukkanen että joutuu kirjeetkin pyöräyttämään Nigerian kautta, Lisalla on siellä joku tuttu joka auttaa näissä asioissa.
Soitin terapeutillekin ja kysyin lainaa, vaan kylmäluonteinen nainen on hän ei tipu ei tirise rahaa. Ei ymmärrä näitä rakkausasioita, lie katkera vanhapiika. Suuttu vielä kun soitin ja sanoi irti asiakasuhteenkin. Vaan miehen tekee onnelliseksi kaksi asiaa: hyvä auto ja kunnon nainen. Kohta minulla on molemmat. Hyvää kevättä!

Äänestä

joskus ollut samankaltaine vika ja syy löytyi suuttimen päälle pudonneesta kivestä!

Tuo ilmanputsari kerää noita kiviä ja jos ei ole huolellinen, niin saattaa päästä ohi putoamaan putsarin vaihdon yhteydessä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ladamies1 kirjoitti:

ryyppy päällä käy ja kestää kaasua hyvin mutta ilman ryyppyä paukuttaa pakoputkesta ja kaasarista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu