mikä ladassa vikana?

ladamies1

ryyppy päällä käy ja kestää kaasua hyvin mutta ilman ryyppyä paukuttaa pakoputkesta ja kaasarista.

18

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ladamies1

      onko bensapumpussa vika?

      • Kalli

        Tuntuu siltä että sytytys myöhäsellä kun pakoputkessa paukahtaa, mutta kun kaasarissakin paukahtaa myös olisi silloin sytytys aikasella. Stytyspuolella veikkaisin vian olevan.


    • ladamies1

      lisää vastauksia. kiitos!

    • etanoolillako ajat ?

      säädöt laita kohilleen, ja putsaa kaasari ja ilman suodatin, . ja vaihda käret ( jos on ne ).
      tulpatkin ja tulpan johdot kannattaa joskus vaihtaa. Siis jos on jo yli 200 000 km...

      Ja jos etanoolia käytät, niin sytytys on siihen kyllä säädettävä....

    • Ladakerholainen

      Käy tutustumassa Lada -kerhon sivuihin. Sieltä löytyy vastaus nopeasti ja asiantuntevasti.

    • ryypytyttää

      Kannattaa sitten ryypätä niin ei paukuta,

      • länsirämä

        mee sitten ryyppäämään ettet täälä häiriköi


    • ladamies1

      miten sinne ladakerhon foorumille pystyy lähetää viestin?

      • vadim put in

        Kirjoita kirje jonka laitat stolisnajapulloon.Muista ensin tyhjentää se. sen jälkeen jos näkö on vielä tallella, kävele rantaan ja heitä puteli lappuineen mereen. Kun se on lillunut Viipurin edustalle, paikallinen vesiposteljooni onkii sen ylös ja toimittaa eteenpäin.
        Yksinkertaista.


    • Kanto.

      Katsoppa Ladaboard valitse sieltä sitten se minkä mallin Lada sinulla on. Siellä kun selailee sivuja niin varmaan löytyy valmiinakin sopivia kysymyksijä. Vastaukset ovat asiallisia ja hyviä.

    • UUsi ongelma

      Sama vika oli miullakin 1200 L:ssä. Kerran tööttäsin piruuttani naapurin vanhaemännän kohdalla äänimerkkiä. Eukkopa nosti hameen korviinsa ja pyllisti.
      Pelästyin näkyä kovin ja läksin parkuen ajamaan karkuun. En siinä sokissa muistanut vaihtaa vaihteitakaan, vaan ajoin kakkosella 30 km kirkonkylälle asti kaasu pohjassa. Olisko ollu karstanen kone, mutta sen jälkeen ei lada ole nykinyt.
      Vai pelästykö sekin sitä karmeeta näkyä, tiedä häntä. En vieläkään uskalla ajaa sitä tietä pimeällä yksin. Mikä neuvoksi, terapiako?

      • Kalli

        Ymmärrinkö oikein että nyt olet sinä hoidon tarpeessa eikä Ladasi? Jos näin niin teeppä sitten samoin kuin Ladallesi teit, mutta itse kävellen. Huudat mitä kurkusta saat irti sen Eukon takana ja toivot että Eukko tekee samoin kuin teki Ladallesi. Juokse sitten kirkolle minkä kintuista pääsee.


    • Uusi ongelma2

      Kävin terapeutin tykönä. Hän neuvoi kohtaamaan pelkoni rohkeasti. Pitää vielä miettiä uskallanko tehdä saman tempun uudelleen. Kiitos Kalli neuvosta, tuntuu vaan että en taida sitä uskaltaa toteuttaa. Äidiltä en viitsi kysyä neuvoa, hänellä on ikää jo 75v. Mutta hyviäkin uutisia on: Lada pelaa edelleen kuin unelma ja ostin uuden lämpimän karvahatun, kun lippahattu oli kylmä näin talvella.

      • Kalli

        Pidetään karvalakit vain päässä niin kauan kunnes ilmat lämpenee. Annetaan herrojen antaa haastattelu lausontoja tv:ssä avopäin, niilä kun ei päätä palele.


    • Uusi ongelma2

      Herrat, joo. Millähän sais tuon siskoni miehen lopettamaan citymaasturinsa kehumisen. Ei pärjää Mennenhajuinen Lada-mies hyvähajuiselle kaupunki-jupille.
      Vien Ladan talliin piiloon kun he tulevat vierailulle, vaan ei auta, heti alkaa mollata Ladaa ja kehua omaansa. Terapeutti sanoi tähän ongelmaan että anna mennä toisesta korvasta moiset puheet. Kyllä noillä palkkioilla luulis parempiakin neuvoja saavan: Äitimuori anto saman neuvon ilmatteeks.

      • Kalli

        Aivan turhaan minun mielestä terapeutilla kulet tuommosen vaivan takia. Siskon mieskin rauhottuu hyvin kummasti kun työnnyt karvalakki syvälle korville vejettynä sen kyytiin jos olis vielä vanhanajan turkit vettää niskaan niin jopa tokenee ja rauhottuu. Kysy vaan äitiltä neuvoja.


    • Uusi ongelma2

      En jouda enee antamaan korjausvinkkijä Lada-palstalla, on nimittäin menossä kiihkee nais-suhde. Lisa on nimi ja Kouvolassa asuu. Pitäs vaan saaha jostain matkarahaa Lisalle 1000€, eikä äitimuorin eläkkeistä niin paljoo liikene, Lisan Ex mies on niin mustasukkanen että joutuu kirjeetkin pyöräyttämään Nigerian kautta, Lisalla on siellä joku tuttu joka auttaa näissä asioissa.
      Soitin terapeutillekin ja kysyin lainaa, vaan kylmäluonteinen nainen on hän ei tipu ei tirise rahaa. Ei ymmärrä näitä rakkausasioita, lie katkera vanhapiika. Suuttu vielä kun soitin ja sanoi irti asiakasuhteenkin. Vaan miehen tekee onnelliseksi kaksi asiaa: hyvä auto ja kunnon nainen. Kohta minulla on molemmat. Hyvää kevättä!

    • katkolla

      joskus ollut samankaltaine vika ja syy löytyi suuttimen päälle pudonneesta kivestä!

      Tuo ilmanputsari kerää noita kiviä ja jos ei ole huolellinen, niin saattaa päästä ohi putoamaan putsarin vaihdon yhteydessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5005
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      3982
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2621
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2061
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      1913
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1697
    9. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1541
    10. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1404
    Aihe