Varjojen poisto..

Miten poistetaan varjoja photoshopilla???
71307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli periaatteessa pitäisi kehittää kuvaan informaatiota jota siinä ei ole, eli esim jos pitäisi saada henkilön varjo pois kuvan taustasta, niin siihen pitäisi keksiä tilalle jotain sellaista mitä siinä ei välttämättä ole. Maasto (ruohikko, metsä yms.) on erittäin (lue -lähes mahdoton) tehdä uusiksi uskottavalla tavalla.

Sen sijaan jos kyse on yksinkertaisesta taustasta, lähes tasavärisestä, niin sitä voi yrittää vaikkapa kopioida "clone stamp tool" -in avulla, eli alt-click mistä haluat kopioida, ja maalaa sinne minne haluat, voit säätää opacityä ja pensselin kokoa muotoa saadaksesi aikaan hienovaraisempaa jälkeä.

Mutta tämä kaikki vaatii aikaa keskittynyttä pikselinviilausta...

Äänestä
  • ..jos kokeilisit päälle ´midstonella´. Luulisin että se voisi häivyttää varjoa. Ainahan voi ´undoa´sen. Toinen on käsitellä kuvaa ´kirkkaus ja kontrasti´osiossa.

    Äänestä

  • Planttu kirjoitti:

    ..jos kokeilisit päälle ´midstonella´. Luulisin että se voisi häivyttää varjoa. Ainahan voi ´undoa´sen. Toinen on käsitellä kuvaa ´kirkkaus ja kontrasti´osiossa.

    Käyhän se, alkuperäisessä viestissä ei vain käynyt selville yhtään mitään ongelman laadusta, jos kovin tumma varjo/monimutkainen tausta, sitä on vähän hankala kirkastaa kovin paljon ilman että se näyttäisi oudolta.

    Mutta konstit on monet.

    Äänestä

Olen valinnut tummat kohdat työkalulla vaitse värialue ja sen jälkeen lisännyt valitun alueen kirkkautta ja kontrastia sopivasti.

Äänestä
  • ..olet käyttänyt? Itse olen käyttänyt sitä myöskin rajaamaan aluetta jota olen halunut käsitellä ja sitten tietenkin ´replace color´ia.

    Äänestä

  • Planttu kirjoitti:

    ..olet käyttänyt? Itse olen käyttänyt sitä myöskin rajaamaan aluetta jota olen halunut käsitellä ja sitten tietenkin ´replace color´ia.

    Ei vaan valinnasta valitse ja sieltä värialue (en muista enää englanninkielistä nimeä). Siellä voi valita, kuinka tarkkaan valittu väri otetaan.

    Äänestä

Jos sulla on cs, niin kokeile highlight/shadows-työkalua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elina kirjoitti:

Miten poistetaan varjoja photoshopilla???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu