Orchid Resort/Ao Nang

matkaaja13

Hei

onko kokomuksia Orchid Resort Ao Nang hotellista?
Millainen hotelli mielestäsi oli?

6

227

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krabilla x 3

      Olimme ko. hotellissa 2 vuotta sitten. Hotelli siisti, uima-allasalue mukava vaikkei kovin iso ollutkaan. Matka rannalle lyhyt. Ainoastaan pieni miinus heikohkosta aamupalasta (tai sitten olen vaan tottunut Thaimaan reissuilla monipuolisempaan) ja toinen juttu, osa respan henkilökunnasta töyheähköä. Hotellihan rankataan ****-hoteliksi, mutta mielestäni huonehinta olisilti aavistuksen liian kallis. Viimeksi olimme Mercuressa, ihan uusi hotelli Aonangissa ja tähtiä **** , ja huonehinta oli täällä edullisempi vaikka kaikinpuolin parempi hotelli. Mutta toki voisin mennä Orchideaankin uudelleenkin.

    • PetePhuket

      Mielestäni yksi parhaista vaihtoehdoista Ao Nangissa, mutta sillä edellytyksellä että otatte pool-access villan. Kyseessä on hotelli, joka on yksi ainoista Ao Nangissa, joka pystyy tarjoamaan ns. halal-eväät tiukimillekkin muslimeille ja sitä markkinoidaan voimakkaasti malesialaisille muunmuassa. Tämä näkyy erityisesti meidän sesongin ulkopuolella, eli pakettimatkaajia muista Aasian maista on paljon. Myös hotellin henkilökunnasta respassa on hunnullisiia naisia ja palveluasenne ei välttämättä ole se mihin Thaimaassa on tottunut, saattaa vaikuttaa töykeältä. Aamupalalla ei ole pekonia, jos sitä kaipaa :D Aiemmin allasbaarista ei saanut alkoholipitoisia, nyttemmin omistaja on joutunut tinkimään periaatteestaan, money talks.

      Eli hyvä valinta, edellytyksellä, että otatte huvilan, josta päsy altaalle. Erityisen kiitoksen ansaitsee siitä, miten hyvin allasalue pidetään puhtaana, allaspojat tekevät tosi hyvää työtä.

      • Krabilla x 3

        Juu, huomattiin kyllä että on muslimien suosiossa; altaalla oli monesti musliminaiset uimassa, kaavut päällä. Mitenkähän hygieenistä tuo on kun ihan täysissä vaatteissa uidaan ? Seuraavaksi joku varmaan väittää rasistiksi mutta sitä en ole. Eipä tuo meitä haitannut, hyvin mahduttiin silti samalle allas-alueelle. Mutta huomiota kyllä herätti, varsinkin kun hotellissa ei juurikaan ollut samaan aikaan muita länsimaalaisia turisteja (kesäkuu).


    • matkaaja13

      Kiitos paljon kommenteistanne! =)

    • kitti2

      Moi!Oliko niissä villoissa jääkaapit vai pienet minibaarit?

      • Musclemax

        Minikaappi on, omia eväitä mahtuu niukasti. Ei siis mikään "apartomenttos" ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      123
      1766
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      867
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      822
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      762
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      692
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      647
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      623
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe