Sukumme on pahasti riidoissa. Kuinka kauan tätä vielä kestää ja miten tämän saisi selvitettyä? Aluksi oli vain kaksi sukulaista riidoissa.. Nyt on meidät muutkin sekoitettu tähän samaan kastikkeeseen :( saako tähän selvyttää vai kantaako sukulaiseni hautaan asti kaunaa?
ystävä etäältä
rilluma rei
865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jokaisessa suvussa yleensä on yksi tai usempi oikeudenmukainen tai vahva johtohahmo,
tavallaan suvun moraalinen selkäranka.
Jos tämänluonteiset hyvät ihmiset vähenevät suvusta - kuolevat, vanhenevat tai poistuvat muutoin ilman että vastaavia hahmoja sukuun ei tulekaan kenestäkään tilalle,
saattaa sukulaisten välit tulehtua ennen pitkää todella pahoiksi koska henkistä katalysaattoria sukulaissuhteissa ilmeneville kateuksille, riidoille, loukkauksille ja katkeruuksille ei ole olemassa.
Epäoikeudenmukaisuuksia ja ristiriitoja sukulaisten välillä tapahtuu.
Ja ellei ketään kunnioitettavaa viisasta johtohahmoa ole neuvomassa, haetaan suvusta liittolaisia , tehdään "vaali"kampanjointia selän takana omaan pussiin, ja koska kukaan ei ole jämäkästi puhaltamassa peliä poikki , niin välit menee pilalle ja sukuriita on valmis. Näitä on paljon.
Usein jopa se, joka on ollut rehellinen, vilpitön ja oikeassa on savustettu suvusta ulos yleisen edun vuoksi. Lakaistaan maton alle yksittäinen ihmisselämä, että suvun kesken valheellinen mutta tuttu tasapaino ei järky.
Jos teidät on sekoitettu samaan kastikkeeseen, pyrkikää ottamaan mahdollisimman paljon etäisyyttä soppaan niin kauan kun jalkanne ovat suhtkoht kuivat. Tai sitten liittoudutte jomman kumman osapuolen kanssa.
Ei valitettavasti ole ensimmäinen kerta kun katkera jäärä hampaitaan kiristellen kuolinvuoteella herkuttelee kaunaisilla muistoillaan. Ja ennen sitä pilaa monen päivän ja joskus koko elämän ja tärkeät ihmissuhteet kaunaisuudellaan.
Voih :( valitettavan totta siis... Ei mahda siinä tapauksessa mitään niin kauan kuin jäärä vetää toisen suvun mukaansa... Sitähän on juuri käynyt enkä voi kuin todeta että olen todella pettynyt...
Ei helvetti,,
Maksullinen ennustaja käy tuossa aina välillä kettuilees.
No voi v...u. Saako tätä soppaa enää edes jäähdytettyä? Vai onko tosiaan niin että riita jatkuu niin kauan kuin henki pihisee?
Ainahan on tietysti diplomatian tie, eli tyyliin sveitsi suvun sisällissodan keskellä.
Varmaankin vaikuttaa asiaan se onko suuri suku ja kuinka tiiviis on sukulaisten yhteyden pito.
Monta kertaa sukulaisuussuhteet elpyvät lämpimiksi uuden , nuoren, sukulaisten kesken, pojasta polvi viisaastuu kuten sanotaan.
Nuoret lähtevät opiskelemaan vaikkapa toiselle paikkakunnalle, ja löytävät itsensä sitä kautta erillisinä yksilöinä, eivätkä asettaudu näihin valmiisiin muotteihin joihin sukuyhteisö tuntuu jäsenensä asettavan.
On myös muistettava tasapuolisuuden nimissä , että on sukuja jotka pitävät yhtä ja haluavat toistensa menestystä.
Noin 2 vuotta ja helpottaa.
Tuossa vastauksessa ihan selkeästi todettiin vaihtoehdot.
Hölmöä tulla siihen kiroilemaan.