Helsingistä Tiranaan

Kysyisin

Heippa!

Olisin ensi kuussa matkustamassa Tiranaan Istanbulin kautta ja haluaisin kuulla muiden kokemuksia.

Lentoyhtiönä on tuo Turkish Airlines ja vaihto tosiaan Istanbulissa, mites se todellisuudessa tapahtuäu? Onko kuinka selkeä kenttä ja löytääkö helposti oikealle portille? Tavaras varmaan siirtyvät automaattisesti kun sama yhtiö?

Ja onko kukaan koskaan lentänyt Tiranasta tänne päin? MItes lentökenttä siellä toimii ja mites tuo lähtöselvitys ja turvatarkastus siellä päin toimii?

Kiitos kaunis :)

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hätää

      Kaikki kentät ovat selkeitä ja portit löytyvät varmasti. Jos olet epävarma, kysy joltakin virkailijalta apua.

    • Alpaania

      Olen mennyt täsmälleen saman reitin Turkish Airlinesillä ja vaihtanut muutaman muunkin kerran Istanbulissa. Ei siinä ole oikeastaan mitään ihmeellistä. Istanbulissa voi olla aika pitkä kävelymatka vaihtolentojen turvatarkastuspisteeseen ja siellä voi olla jonkunmoinen ryysis, mutta seuraat vain connecting flights kylttiä. Jos päädyt passintarkastukseen, olet väärässä paikassa ellet aio käydä pidemmällä vaihdolla ihmettelemässä Istanbulia. Turvan jälkeen lähtöportit löytyvät helposti. Turkishilla saa ihan kivat ruoat molemmilla lennoilla, joten jos vaihto on lyhyehkö, ei tarvitse ainakaan nälän takia tuhlata rahojaan Ataturkin kentän kalliisiin ravintolapalveluihin.

      Tiranassa on aivan tavallinen pienehkö kansainvälinen lentokenttä. Lähtöselvitys hoituu tiskillä ja siitä turvan ja passintarkastuksen kautta porttialueelle. Ainoa asia mikä jäi erikseen mieleen siellä oli taksikuskin kova kiire purkaa auto sinne jättäessä. Siellä on jonkunlainen maksullinen parkkipaikka jota ei tarvitse maksaa jos viipyy siellä alle kolme minuuttia ja siinä alueellakin tulee vähän ajamista. Rutiinillahan se niiltä meni, mutta ei tuntunut oikein turvalliselta kun taksit kaahasivat parkkialueella ehtiäkseen ennen aikarajaa ulosmenoportille. Mutta kaikenlaisia peniä omituisuuksia siinä maassa on muutenkin, vaikka jonkinlaista kehitystä sielläkin tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2376
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1964
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      173
      1821
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      119
      1645
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1565
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      115
      1399
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1165
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      166
      1126
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1103
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      60
      1070
    Aihe