2 kovoa 2 käyttistä?

Kovostaja

Elikkä minulla on nyt koneessa xp professional ja ajattelin ostaa toisen kovon lähinnä tilanpuutteen vuoksi.

Toisaalta tarvitsisin myös windows 98 käyttiksen koneeseen, jotenka voiko sen asentaa siihen uuteen/toiseen kovoon?`

Ja ennenkaikkea miten tuommoisen viritelmän saa toimimaan vai saako laisinkaan?

3

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ProProffa

      Xp ja W98 toimivat hyvin samalla koneella, voi siinä niiden lisäksi olla vielä vaikka Win2000 ja Linuxkin.

      Tärkeää tuossa sinun dual boot -asennuksessa on se, että Xp on asennettava viimeisenä käyttiksenä. Koska olet jo asentanut Xp:n koneellesi tehdään asennus tässä niin, että W98 asennetaan ensin toiselle kovolle. Heti W98:n asennuksen jälkeen täytyy Xp uudelleen asentaa päivitysasennuksena. Tässä päivityksessä Xp ei mitenkään muutu (eli kaikki ohjelmat, tiedostot ym. säilyvät päivityksessä ennallaan) mutta viimeiseksi asennettu käyttöjärjestelmä eli Xp kirjoittaa C-aseman boot-lohkoon käynnistysasetukset uudestaan jotta kahden käyttiksen järjestelmä toimisi. Jos tätä Xp:n päivitysasennusta ei tehdä, ainoastaan W98 käynnistyy, Xp ei. Xp:n päivitysasennuksen ainoa tarkoitus on vain se, että se kirjoittaa käynnistyslohkon tiedot oikein. Jos sinulla olisi nyt tyhjä kone, kannattaisi asentaa ensin W98 ja vasta sen sen jälkeen Xp. Mutta kahden käyttiksen systeemi toimii hyvin vaikka Xp on jo koneellasi, jos teet asennuksen em. ohjeilla.

      Tämän jälkeen koneesi käynnistyessä voit sitten valita, kumman kahdesta käyttiksestä haluat käynnistää.

      • Belsebub

        Tai helpommin näin, niin kuin minulla. Asennat XP:n toiselle kovolle ja WIN98:n toiselle erikseen. Esim toinen kovo irti asennuksen ajan. Kun kuitenkin käytät XP:tä enemmään, niin se kovo masteriksi. WIN98 levy näkyy XP:ssä ja sinne voi kirjoittaa, eikä se haittaa XP:n käyttäytymistä mitenkää. Kun haluat vaihtaa käyttöjärjestelmää, niin vaihdat vain kovo, josta koneesi buuttaa. Eli jos XP samsung levyllä, niin buuttaamaan sieltä tai WIN98...noooh älysit idean. Jos Slave levyltä buuttaa (WIN98), niin toimii normaalisti.

        Win 98:ssa et näe XP levyä (luultavsti, koska oletan, että NTFS)


      • Rakentelija
        Belsebub kirjoitti:

        Tai helpommin näin, niin kuin minulla. Asennat XP:n toiselle kovolle ja WIN98:n toiselle erikseen. Esim toinen kovo irti asennuksen ajan. Kun kuitenkin käytät XP:tä enemmään, niin se kovo masteriksi. WIN98 levy näkyy XP:ssä ja sinne voi kirjoittaa, eikä se haittaa XP:n käyttäytymistä mitenkää. Kun haluat vaihtaa käyttöjärjestelmää, niin vaihdat vain kovo, josta koneesi buuttaa. Eli jos XP samsung levyllä, niin buuttaamaan sieltä tai WIN98...noooh älysit idean. Jos Slave levyltä buuttaa (WIN98), niin toimii normaalisti.

        Win 98:ssa et näe XP levyä (luultavsti, koska oletan, että NTFS)

        On käyttää kovalevyn siirtokehikkoa jolloin voi fyysisesti hetkessä vaihtaa kiintolevyn joissa eri käyttis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe