http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288537269718.html
Eihän tuollaisella romulla voi mihinkään matkustaa, koskaan ei tiedä pääseekö lähtemään vaasasta tai uumajasta, veikkaan että ihan pian leviää merellä.
Romuraudaksi vain tuollainen P.askalaiva.
Eihän tuollaisella romulla voi mihinkään matkustaa, koskaan ei tiedä pääseekö lähtemään vaasasta tai uumajasta, veikkaan että ihan pian leviää merellä.
Romuraudaksi vain tuollainen P.askalaiva.
Vastaukset 22
Vanhimmat
MUAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vassa mukana loistavassa arjessa.
.
Onneksi on kuitenkin asiantuntijat jotka hallitsee homman tai sitte ei
Löytyiskö keski-Suomesta parempia laivureita
.
Miten on mahdollista että alusta ei ole huollettu perusteellisesti vaikka se on seissut satamassa hyvän tovin, kyllä kait tyhmimmänkin kaupunginpäättäjän tulis tajuta että silloin kun alus seisoo sen huoltamiseen varataan riittävästi varoja, sitten kun on liikennöinnin aika silloin alus liikennöi!
Alusta tuotteittensa kuljettamiseen tarvitseva elinkeinoelämä ei kauaa tule katsomaan tämmöistä pelleilyä että alus seisoo kerran viikossa remontissa!
Veläkään ei liene liian möhäistä ottaa vanhaa RG-alusta takaisin reitille ja viedä Wasa Express telakalle kunnolliseen ja ammattitaitoiseen huoltoon!
Ole useammalla moottorilla etä melko teoreettinen vaihtoehto se merelle jääminen?
jäänti ainoastaan moottoreista johdu, merelle jättäviä vikoja on romuissa monta sataa muutakin, moottori on vain yksi mahdollinen syy ;)
Moottorit auttanu kun pikkuriikkinen romu"laiva" on jumissa jäissä kuin jolla kaislikossa.
No tuskin merillä liikuuis pelkästään Vaasa Expressin takia muutama murtaja jotta tuota eiköhän siellä ole muitakin aluksia väylän tarpeessa...
Tokko sulla ole varaa lähteä risteilylle vai miksi yhteydet ulkomaille nuin korpee?
Risteilyksi vaasan ja uumajan väliä, suoritettunan vanhalla pas.kalla minilaivalla?? :DD
Kenellähän se pers.e on auki jos tuota surkeutta risteilyksi mieltää :D :D :D
ps. minä lennän siine minne haluan €€€
jo sokea Reetakin, romu mikä romu. Fiksut taas höynäytäneet tyhymiä kunnolla.
Toivotaan nyt kuitenkin, että pysyy pinnalla, onhan siinä hyvät moottorit, niillähän se kelluu jo monta viikkoa satamalaiturissa, kun muistaa pitää köydet tiukalla.
Tottapa sitä vanhaa romua muistetaan huoltaa sen verta, että saadaan saateltua intian matkalle, vahvasti kyllä epäilen kuuluuko kellekkään moinen homma.
Konehuoneessa tarkastamassa tilanteen, kenties sukeltanut ja tutkinut pohjan ja potkurit, peräsimet....
Osoittaa vain huonoa pelisilmää ja varustamo-osaamista ettei alusta käyty huolellisesti läpi sen seisoessa laiturissa, nämäkin viat olisi ollut helppo havaita.
Jopas on ääni muuttunut kellossa....
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/vanha-rouva-karsi-kanarialla-1.1332131
Onhan tuo romu puskenut pohjolan jäitä tuossa jo muutaman kerran ees taas, johan siinä vastiketta pikkurahalle yllin kyllin.
.
Onko tuon kipon ostajat olleet kaikki *KAASUISSA*
.
Palstalla ammattimerimiehet ovat todenneet että alus on ihan hyväkuntoinen ja hinta kohdallaan, jäissä kulkevia laivoja ei vaan yksinkertaisesti ole markkinoilla kuin hyvin harvoin.
Tottakai ilmenee jotain pikkumurheita kun liikennöinti aloitetaan, tämän nyt ei pitäisi olla yllätys kun Suomen talven ottaa huomioon.
Muistelkaapa millaiset ongelmat oli pendoliinoilla ja sentäs olivat upo-uusia...
Että kun vähän suhteellistaa asioita ja ei vaan katkerana katso kikkea kansaivälistymistä pahalla silmällä niin voi todeta että ihan hyvin on liikennöinti sujunut ja uutta alustahan puuhataan aktiivisesti merenkurkkuun!
Niistä "monista" keskustelu palstoista missä ammattimerimiehet ovat ottaneet kantaa romupurkkiin.
Taidat olla sellainen puupää jolla on lusikka romukasan ostossa mukana, paistaa selkeästi läpi sinusta.
Mutta laita linkkiä niihin palstoihin.
"Monella keskustelu Palstalla ammattimerimiehet ovat todenneet että alus on ihan hyväkuntoinen ja hinta kohdallaan"
Voit myös lukea järettömästä sprikleritestistä...
http://www.maritimeforum.fi/index.php?topic=16497.0
tuolla kehu, pelkkää lätinää historiasta ja varustamosta ym kunnallispolitiikkaa..
Vaasan kaupunki sai taas mainosta valtakunnallisella tasolla, kun tätä Vaasan kaupunginhallituksen varustamoliiketoimintaa käsiteltiin uutisissa.
Vaikka toki juurihan sama taho sai myös merkittävää näkyvyyttä kun Vaasan vanhustenhoidon surkeaa tilaa käsiteltiin YLE:n kanavalla TV-uutisten päälähetyksessä.
Mites muuten se paljon puhuttu Vaasan imago? Tämäkö nyt on sitä? Imagonrakentamista?
Mape Mäntymaa ja muut jatkuvasti itseään esillä pitävät narsistipoliitikot olivat näkyvästi esillä, kun Vaasan kaupunginhallituksen romulaiva saatiin Merenkurkun yli. Ja Pohjalaisessa tietysti iso kuva tästä Pohjalaisen kultapojasta.
Kun kuuntelin radiouutisista, että romalaiva on taas hajonnut käsiin, niin tuli vaan mieleen, että kun matkustajat roudataan bussilla Haaparannan kautta niin tekeekö Pohjalainen asiasta ison jutun niin että kultapoika Mäntymaa on bussissa mukana ja hauskuttaa naismatkustajia?
Olisi kyllä aiheellista, kun funtsii, että tähänkin pelleilyyn Mäntymaa ym. kaupunginhallituksen pellet upottavat monta miljoonaa meidän verorahoja.
.
Lennätetäänkö kaikki muutkin matkustajat lentokoneella takaisin????
Kaupungin piikkiin???
.
Vanha paatti ja vikoja varmasti löytyy lisää.
.
Ei pitäisi wanhaa enää kiusata ja yrittää näytellä että se on muka laiva
.
Vaasan kaupungin idiotismilla ei näytä olevan mitään määrää. Vanha paska paatti pitää ostaa pönkittämään kaupunkilaisten olematonta itsetuntoa ja vahvistamaan valheellista kuva transiittokaupungista.
Konkursiinhan tämäkin yritys tulee menemään ja lasku lankeaa veronmaksajille. Vituttaa nämä nurkkapatrioottiset pohjalais idiootit jotka ei tajua että tämä kusinen kylä ei tuollaista liikennettä pysty elättämään.