Aivoinfarkti

Kerro jos tiedät

Kirjoitan tässä mieheni puolesta, joka sai a-infarktin lokakuussa -12. En tiedä voisiko sanoa, että oli onni onnettomuudessa, kun vammat jäivät suht vähäisiksi. Oikea käsi ei toimi, puhe ainakin vielä hakusessa, kävelee sentään ilman mitään apuvälineitä. Ulkona ja portaissa tarvii apuja, sekä suihkussa. Jotenkuten selviää pukemisesta jne. Tässä toisena puoliskona voin sanoa, että on asia vaan sellainen elämänmuutos,ettei sitä soisi kenellekään. Toimeliaasta miehestä tulee aivan eri henkilö kuin ennen oli. Sitä on vaikea terveen iihmisen ymmärtää. Ei todellakaan tiedä millaista on ennenkuin sattuu itselle tai lähimmäiselle.
Tässä lopuksi kysyisin, onko kellään tietoa mistä johtuu tuon halvaantuneen käden turvotus ja särky? Onkohan toivoa, että kivut hellittävät? Lääkärit vain sanovat, että johtuu käden muuttuneesta nestekierrosta ja sorminivelissä olevasta nivelrikosta, jotka tutkittu. Asiaan perehtyneet sanovat lisäksi, että aikaa on kulunut tapahtumasta niin vähän. Vuosi on lyhin aika minkä jälkeen vasta tietää todellisen tilanteen millaisiksi vammat lopulta jäävät, sanovat.

3

2232

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avh-hoitaja

      Jaksamista ja tsemppiä teille vaikeassa elämäntilanteessa!
      Kysymykseesi käden turvotuksesta ja kivusta vastaisi samoin kuin toteat jo aiemminkin kuulleesi; eli johtunee tuosta muuttuneest nestekierrosta.
      Sairastumisesta on kuitenkin vielä varsin lyhyt aika, joten miehesi elää vielä ns. aktiivisen kuntoutumisen aikaa eli muutosta/kehitystä on mahdollista tapahtua edelleen. Onko hän saanut kuntoutusta aivoinfarktin jälkeen?

      Turvotuksen ja kivun lievittämiseen löytyy keinoja. Kipu ei saa olla este käden kuntoutumiselle.
      - Halvaantunut käsi tuetaan mahdollisimman normaaliin asentoon ja seurataa asennon säilymistä. Helpostihan tuo halvaantunut käsi vain "roikkuu" siinä vierellä tai toisaalta jää helposti pahoihin asentoihin. Käsi on siis alaspäin koko päivän, jolloin kaikki neste tietysti pakkautuu sinne.
      - Halvaantuneen käden ottaminen tietoisesti mukaan kaikkeen toimintaan, esim. syödessä pyritään käyttämään myös halvaantunutta kättä, käsi tuetaan pöydän päälle yms.
      - Hyvä keino turvotuksen ja siten myös kivun lievittämiseen on käden tukeminen kohoasentoon tyynyjen avulla erityisesti nukkuessa. Tätä voi tehostaa vielä kylmäpakkauksella. (Huom. huomioi kuitenkin paleltumisvamman riski, koska halvaantuneen käden tunto on usen puutteellinen eli laita kylmäpakkauksen ja ihon väliin esim pyyhe.)
      - Halvaantuneen käden aktiiviset ja passiiviset liikkeet eli "jumppaaminen"
      - Fysio- ja toimintaterapeutit voivat arvioidan erilaisten apuvälineiden tarvetta, esim. ranne- ja olkatuet, lastat, painehanska...

    • Anonyymi

      hur mycket kan man räta u fingrarna.högra armen förlamad efter en stroke.
      finns det några enkla bilder på olika rörelser. Vore tacksam på svar fast jag skriver på svenska PS min fru ärpå attendo och får" lite " terapi . gäller något som jag kunde göra till. jag är hennes man o besöker henne 2 gr/dag

      • Anonyymi

        Jag finns inte bra bilder, tyvärr. Dessutom,eftersom de är mycke individuella saker, jag tror att det är bäst om fysioterapeut visar dig lämpliga gymnastik rörelser.
        Annars, vad kommer tilli symptomen, vi är i samma båt - mycket tråkig sådana

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      811
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    5. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      719
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe