Aivoinfarkti

Kerro jos tiedät

Kirjoitan tässä mieheni puolesta, joka sai a-infarktin lokakuussa -12. En tiedä voisiko sanoa, että oli onni onnettomuudessa, kun vammat jäivät suht vähäisiksi. Oikea käsi ei toimi, puhe ainakin vielä hakusessa, kävelee sentään ilman mitään apuvälineitä. Ulkona ja portaissa tarvii apuja, sekä suihkussa. Jotenkuten selviää pukemisesta jne. Tässä toisena puoliskona voin sanoa, että on asia vaan sellainen elämänmuutos,ettei sitä soisi kenellekään. Toimeliaasta miehestä tulee aivan eri henkilö kuin ennen oli. Sitä on vaikea terveen iihmisen ymmärtää. Ei todellakaan tiedä millaista on ennenkuin sattuu itselle tai lähimmäiselle.
Tässä lopuksi kysyisin, onko kellään tietoa mistä johtuu tuon halvaantuneen käden turvotus ja särky? Onkohan toivoa, että kivut hellittävät? Lääkärit vain sanovat, että johtuu käden muuttuneesta nestekierrosta ja sorminivelissä olevasta nivelrikosta, jotka tutkittu. Asiaan perehtyneet sanovat lisäksi, että aikaa on kulunut tapahtumasta niin vähän. Vuosi on lyhin aika minkä jälkeen vasta tietää todellisen tilanteen millaisiksi vammat lopulta jäävät, sanovat.

3

2208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avh-hoitaja

      Jaksamista ja tsemppiä teille vaikeassa elämäntilanteessa!
      Kysymykseesi käden turvotuksesta ja kivusta vastaisi samoin kuin toteat jo aiemminkin kuulleesi; eli johtunee tuosta muuttuneest nestekierrosta.
      Sairastumisesta on kuitenkin vielä varsin lyhyt aika, joten miehesi elää vielä ns. aktiivisen kuntoutumisen aikaa eli muutosta/kehitystä on mahdollista tapahtua edelleen. Onko hän saanut kuntoutusta aivoinfarktin jälkeen?

      Turvotuksen ja kivun lievittämiseen löytyy keinoja. Kipu ei saa olla este käden kuntoutumiselle.
      - Halvaantunut käsi tuetaan mahdollisimman normaaliin asentoon ja seurataa asennon säilymistä. Helpostihan tuo halvaantunut käsi vain "roikkuu" siinä vierellä tai toisaalta jää helposti pahoihin asentoihin. Käsi on siis alaspäin koko päivän, jolloin kaikki neste tietysti pakkautuu sinne.
      - Halvaantuneen käden ottaminen tietoisesti mukaan kaikkeen toimintaan, esim. syödessä pyritään käyttämään myös halvaantunutta kättä, käsi tuetaan pöydän päälle yms.
      - Hyvä keino turvotuksen ja siten myös kivun lievittämiseen on käden tukeminen kohoasentoon tyynyjen avulla erityisesti nukkuessa. Tätä voi tehostaa vielä kylmäpakkauksella. (Huom. huomioi kuitenkin paleltumisvamman riski, koska halvaantuneen käden tunto on usen puutteellinen eli laita kylmäpakkauksen ja ihon väliin esim pyyhe.)
      - Halvaantuneen käden aktiiviset ja passiiviset liikkeet eli "jumppaaminen"
      - Fysio- ja toimintaterapeutit voivat arvioidan erilaisten apuvälineiden tarvetta, esim. ranne- ja olkatuet, lastat, painehanska...

    • Anonyymi

      hur mycket kan man räta u fingrarna.högra armen förlamad efter en stroke.
      finns det några enkla bilder på olika rörelser. Vore tacksam på svar fast jag skriver på svenska PS min fru ärpå attendo och får" lite " terapi . gäller något som jag kunde göra till. jag är hennes man o besöker henne 2 gr/dag

      • Anonyymi

        Jag finns inte bra bilder, tyvärr. Dessutom,eftersom de är mycke individuella saker, jag tror att det är bäst om fysioterapeut visar dig lämpliga gymnastik rörelser.
        Annars, vad kommer tilli symptomen, vi är i samma båt - mycket tråkig sådana

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2369
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1950
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      43
      1798
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1589
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1201
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1162
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      143
      939
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe