Kuka antaa perintä toimeksiannon ?
- Velkoja.
Siis otetaanpa heti uudestaan.
SIIS:
Kuka tilaa perintätoimiston palveluja ?
- Velkoja.
Se maksaa joka tilaa. Eikö totta ?
Eli perintäpalkkiot kuuluu velkojan maksettavaksi,
ei velallisen.
Vai onko teidän oikeustajunne mukaista, että ylivelkaantunut lapsiperhe maksaa viimeisistä kaurapuurorahoistaan, perintätoimistojen kohtuuttomat palkkiovaatimukset ?
Ja koska perintäpalkkiot ovat tähtitieteellisiä, jää toisten velkojien saatavat maksamatta.
Siis: jos velallinen maksaisi kykynsä mukaan alkuperäisiä velkoja, velkojat saisi enemmän.
En usko että Suomen laki v. 2004,
voi olla näin takapajuinen.
* * *
Tässä ei ole kyse veloista.
Vaan perintätoimistojen harjoittamasta
velallisten RYÖSTÄMISESTÄ.
Velallisen rahat, perusmenojen jälkeen, kuuluu velkojalle, EI PERINTÄTOIMISTOLLE.
RAAMATUN KÄSKY: ÄLÄ VARASTA !
Perintätoimistot varastaa ylivelkaantuneen lapsiperheen pienokaisten ruokarahat !!!
Perintäpalkkiot lainvastaisia
3
513
Vastaukset
- hermot
Ei perintätoimiston palveluja tilata (kuten roskien kuljetusta) vaan annetaan toimeksianto suorittaa tehtävä ja saada omat rahat tilille.
Miten se on niin vaikea ymmärtää. Jos joku ei ole soittanut, neuvotellut, sopinut velkansa maksusta ja velkojalla ei ole halua tai mahdollisuutta palkata työntekijää velkojenperijäksi, käytetään toimistoa. Jos olet jotain hankkinut yli varojen, kai myyjä haluaa omansa ja perintätoimisto palkkion siitä, että on tehnyt työnsä. Noudata neuvoa, osta vain käteisellä, siten saa elämän hallintaan, ei kannata hankkia velkojia. Vuokra ja sähkö suoraveloitukseen, niin tietää paljonko rahaa on.- Vastaväite
Et taida tietää että Suomessa on vielä jäljellä muutama yrittäjä, maanviljelijä jne.
Heidän talous ei ole mikään automaatti, kuten palkansaajien. Voi mennä monta kuukautta tappiolla, eli rahaa ei tule vain pelkästään menee.
Jos joku tilaa perintätoimistolta palveluja niin olkoon hyvä ja maksakoon siitä. Ei velallisen tarvitsen toisten tilauksia maksella.
Jos tälläinen toisten piikkin palvelujen tilaaminen on sallittua niin oikeusjärjestelmä on kelvoton. - Maksuvelvollinen
Vastaväite kirjoitti:
Et taida tietää että Suomessa on vielä jäljellä muutama yrittäjä, maanviljelijä jne.
Heidän talous ei ole mikään automaatti, kuten palkansaajien. Voi mennä monta kuukautta tappiolla, eli rahaa ei tule vain pelkästään menee.
Jos joku tilaa perintätoimistolta palveluja niin olkoon hyvä ja maksakoon siitä. Ei velallisen tarvitsen toisten tilauksia maksella.
Jos tälläinen toisten piikkin palvelujen tilaaminen on sallittua niin oikeusjärjestelmä on kelvoton.Kyllä sitä toisen piikkiin tilaamista tapahtuu laajemminkin. Velkoja tilasi vakuuden arvioinnin kiinteistövälitystoimistosta velallisen piikkiin. Vaikka velallinen siis velvoitettiin maksamaan arvio, niin velkoja kielsi arvioijaa paljastamasta vakuuden arvoa velalliselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427