Hämevaara asuntoalueena?

uusi koti

Harkitsemme Hämevaaraan muuttamista. Siispä kiinnostaa muun muassa seuraavat asiat:
- Onko siellä levotonta? Onko levottomia alueita?
- Alueen yllä lentää lentokoneita. Miten paljon niiden aiheuttama melu häiritsee?
- Minkälaisia kokemuksia alueen alakoulusta ja yläkoulusta?
- Miten julkinen liikenne toimii?

Kiitoksia! :)

8

4368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andrea De Cesaris

      Hämevaaraa kaupataan yleensä termillä "melkein Espoossa" tai "Espoon rajalla".

      Se onkin käytännössä kuin Espoota, paitsi että on "väärällä" puolella rajaa. Hinnat siksi halvempia kuin Espoossa.

      Hyvä pientaloalue, ei mitään vikaa.

    • uus-hämevaaralainen

      Olen asunut hämevaarassa 6 vuotta. Mainio paikka lapsiperheelle. Rauhallista ja paljon muita lapsia. Täydennysrakentamien ja sukupolven vaihdosten myötä väestön ikäprofiili on laskenut huomattavasti viime aikoina. Todella rauhallinen alue. Luonto on lähellä, metsään ja ladulle pääsee suoraan ovelta.

      Lentokoneistakaan ei ole merkittävää haittaa. Harvakseltaan lentävät ja yleensä vielä aika korkealla. Sisällä melua ei huomaa.

      Julkinen liikenne toimii, bussipysäkki on lähellä. Mutta matka-aika keskustaan on pitkä 40-50min. Selloon, Myyrmäkeen ja Tapiolaan pääsee myös. 510 ajaa alueen läpi.

    • hiljainen & syrjässä

      Bussipysäkin läheisyys riippuu kyllä asunnon sijainnista alueen sisällä. Joltain laidalta voi olla pitkäkin käppäily pysäkille. Ja niitä busseja menee pääosin 2 kertaa tunnissa, joten ei hurraamista. Oikeastaan paras yhteys on juuri tuonne Selloon & Otaniemeen. Viimeksi mainittuun pääsee 25-35 minuutissa, mikä ei paljoa henkilöautolle häviä.

      Kaupat ovat suht kaukana. Ns. kakkospähkiksessä on joku pieni ja huono -> käytännössä ostoksilla käydään Myyrmäessä tai sitten jossain työmatkan varrella.

      Koulut taasen... ala-aste löytyy Pähkinärinteestä ja Rajatorpasta. Laatua en voi kommentoida, omista kouluajoista on sen verran aikaa.

      Yläaste taitaa olla Hämeenkylässä (nimestään huolimatta Varistossa) ja lähin lukio on Martinlaaksossa.

      Alueen sisällä ei ole pyöräteitä, joten pitää fillaroida ajoradalla. Ympärillä sentään on hyvä pyörätieverkosto kaikkiin muihin suuntiin, paitsi Vihdintien varrelle (pitää koukata Rajatorpan nurkalta).

      Rauhallinen alue kyllä on. Lentokoneet, mitä siitä yli menee, ovat laskeutumassa eli rullaavat pääosin tyhjäkäynnillä. Lisäksi reitti on harvemmin käytetty - koneethan pyrkivät laskeutumaan vastatuuleen ja yleisimmin tuulee lounaasta. Eniten niitä menee kesällä, kun kiitoteitä remontoidaan ja laskuja joudutaan tekemään mille radalle päästään, tuulista riippumatta.

    • VAARA!

      Minun katolle putosi renkas koneesta,tuli keittiön pöydälle.

    • joskus varmaa siel

      MÄ RAKASTAN LENTOKONEITA,JA MUUTTAISIN IHAN SEN TAKIA:D

    • Hämevaarasta

      Hämevaara on Vantaan paras asuinalue. Rauhallista, luonto lähellä ja hyvät kulkuyhteydet bussilla Helsinkiin. Selloon ja Myyrmanniin lyhyt matka. Huikeat lenkkeilymaastot!

    • Vaaralainen

      Komppaan edellistä. Hämevaarasta yhteydet joka puolelle pääkaupunkiseutua ovat erinomaiset. Alue on muutoinkin erittäin rauhallinen, puistoisa ja viihtyisä. Olemme viihtyneet alueella erittäin hyvin ja onneksi löysimme tämän pienen alueen Lintuvaaran kyljestä.

    • tyl

      Hämenvaaran suosittelen olen asunut sielä ja minusta rauhallinen ei mitään häiritsijöitä tai rähinöitsijöitä ja ainahan kaikissa kaupungin osissa on niitä paikkoja jos hakee mut muuten kiva paikka asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5360
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1122
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      875
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      801
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      734
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      719
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      46
      718
    Aihe