Hämevaara asuntoalueena?

uusi koti

Harkitsemme Hämevaaraan muuttamista. Siispä kiinnostaa muun muassa seuraavat asiat:
- Onko siellä levotonta? Onko levottomia alueita?
- Alueen yllä lentää lentokoneita. Miten paljon niiden aiheuttama melu häiritsee?
- Minkälaisia kokemuksia alueen alakoulusta ja yläkoulusta?
- Miten julkinen liikenne toimii?

Kiitoksia! :)

8

4439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andrea De Cesaris

      Hämevaaraa kaupataan yleensä termillä "melkein Espoossa" tai "Espoon rajalla".

      Se onkin käytännössä kuin Espoota, paitsi että on "väärällä" puolella rajaa. Hinnat siksi halvempia kuin Espoossa.

      Hyvä pientaloalue, ei mitään vikaa.

    • uus-hämevaaralainen

      Olen asunut hämevaarassa 6 vuotta. Mainio paikka lapsiperheelle. Rauhallista ja paljon muita lapsia. Täydennysrakentamien ja sukupolven vaihdosten myötä väestön ikäprofiili on laskenut huomattavasti viime aikoina. Todella rauhallinen alue. Luonto on lähellä, metsään ja ladulle pääsee suoraan ovelta.

      Lentokoneistakaan ei ole merkittävää haittaa. Harvakseltaan lentävät ja yleensä vielä aika korkealla. Sisällä melua ei huomaa.

      Julkinen liikenne toimii, bussipysäkki on lähellä. Mutta matka-aika keskustaan on pitkä 40-50min. Selloon, Myyrmäkeen ja Tapiolaan pääsee myös. 510 ajaa alueen läpi.

    • hiljainen & syrjässä

      Bussipysäkin läheisyys riippuu kyllä asunnon sijainnista alueen sisällä. Joltain laidalta voi olla pitkäkin käppäily pysäkille. Ja niitä busseja menee pääosin 2 kertaa tunnissa, joten ei hurraamista. Oikeastaan paras yhteys on juuri tuonne Selloon & Otaniemeen. Viimeksi mainittuun pääsee 25-35 minuutissa, mikä ei paljoa henkilöautolle häviä.

      Kaupat ovat suht kaukana. Ns. kakkospähkiksessä on joku pieni ja huono -> käytännössä ostoksilla käydään Myyrmäessä tai sitten jossain työmatkan varrella.

      Koulut taasen... ala-aste löytyy Pähkinärinteestä ja Rajatorpasta. Laatua en voi kommentoida, omista kouluajoista on sen verran aikaa.

      Yläaste taitaa olla Hämeenkylässä (nimestään huolimatta Varistossa) ja lähin lukio on Martinlaaksossa.

      Alueen sisällä ei ole pyöräteitä, joten pitää fillaroida ajoradalla. Ympärillä sentään on hyvä pyörätieverkosto kaikkiin muihin suuntiin, paitsi Vihdintien varrelle (pitää koukata Rajatorpan nurkalta).

      Rauhallinen alue kyllä on. Lentokoneet, mitä siitä yli menee, ovat laskeutumassa eli rullaavat pääosin tyhjäkäynnillä. Lisäksi reitti on harvemmin käytetty - koneethan pyrkivät laskeutumaan vastatuuleen ja yleisimmin tuulee lounaasta. Eniten niitä menee kesällä, kun kiitoteitä remontoidaan ja laskuja joudutaan tekemään mille radalle päästään, tuulista riippumatta.

    • VAARA!

      Minun katolle putosi renkas koneesta,tuli keittiön pöydälle.

    • joskus varmaa siel

      MÄ RAKASTAN LENTOKONEITA,JA MUUTTAISIN IHAN SEN TAKIA:D

    • Hämevaarasta

      Hämevaara on Vantaan paras asuinalue. Rauhallista, luonto lähellä ja hyvät kulkuyhteydet bussilla Helsinkiin. Selloon ja Myyrmanniin lyhyt matka. Huikeat lenkkeilymaastot!

    • Vaaralainen

      Komppaan edellistä. Hämevaarasta yhteydet joka puolelle pääkaupunkiseutua ovat erinomaiset. Alue on muutoinkin erittäin rauhallinen, puistoisa ja viihtyisä. Olemme viihtyneet alueella erittäin hyvin ja onneksi löysimme tämän pienen alueen Lintuvaaran kyljestä.

    • tyl

      Hämenvaaran suosittelen olen asunut sielä ja minusta rauhallinen ei mitään häiritsijöitä tai rähinöitsijöitä ja ainahan kaikissa kaupungin osissa on niitä paikkoja jos hakee mut muuten kiva paikka asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      161
      5164
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4168
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3665
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2925
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2678
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2058
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1318
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1221
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1212
    Aihe