Jopa puolen miljoonan säästöt...Niin mutta mistä TODELLISESTA loppusummasta...Ja kyllä, puhun todellisesta ja lopullisesta summasta. Huomatkaa, että sitä keittiötä ei voi millään rakentaa mihinkään vapaana olevaan halliin...Ihan siis on pakko rakentaa uusi halli..voi voi..Eli puretaanko pikkuisen jotain hallia, vaikka hehtaarin parin verran, että uusi mahtuu. Onkos siinä uudessa hallissa joku homevakuutus sitten, ettei jää korjauskulut veronmaksajille, niinkuin ennen, kun on ongelmia tullut....Ihan jänskättää, kuka urakan voittaa... :)
Keskuskeittiötä rakentamaan
Varkkila1
6197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tota noin varkkis..et vissiin lukenu paikallisläpyskää tässä taannoin?
sehän kerto varmaksi tiedoksi että tää keittiöhässäkkä rakennettas tonne Mestarintielle..eli entiseen Eiserin halliin..joka siis on jo olemassa!
skarppaa ny varkkis!
Lue vielä kerran...Siinä sanottiin jotensakkin näin. "Sinne ei kuitenkaan mennä, vaan uudisrakennus jää ainoaksi vaihtoehdoksi..." Sitten on lätinää näistä lämpöliittymistä ja pihahommista.
Mielestäni uudisrakentaminen on uuden rakennuksen rakentamista. Remontti tarkoittaa vanhan remontointia...
"Skarppaa nyt siellä What?"
Jos päivitetty uutinen 30.1. on jo vanha ja ne meneekin sinne halliin, niin hommahan on ihan ok. Nettiuutisen mukaan uudisrakennus. Että sellaista.
Entisessä Eiserin hallissa on sähkömopoautotehtaan jäljiltä
tehty jo isoilla summilla remonttia.
Lehtoniemessähän on jo valmiina vieläkin pystyssä vankat ja pitkät
perinteet omaava sekä hankintahinnaltaan huippuedullinen todella
hulppea rakennus. Lehtoniemen työväentalo. Siitäpä pikkurempalla
näppärästi toimiva kokonaisuus keskuskeittiöksi. Kunnostushanketta
vetämään ja valvomaan saattaisi vielä saada todella edullisesti asiaan
jo vuosien ajan perehtyneen alan ammattilaisen. Tietysti sillä varauk-
sella ettei esim. hänen hakusessaan oleva lähikunnan kunnanjohtajan
pesti jostakin syystä napsahda kohdalleen. Saapahan nähdä että
kuinka käy?
Tuottavuuskin nousisi aivan varmasti. Hyvä ajatus tuo Lehtoniemi
kaiken kaikkiaan.
Vaikka Lehtoniemi varmaan on todella houkutteleva paikka, kun maineikas pääräkennus siellä vielä on pystyssä, niin edelleenkin ihmettelen, miksi kaikkien näiden tyhjien hallien ja tilojen keskelle pitää rakentaa joku uusi halli?
Siinä pitää valmistua monta miljoonaa ateriaa todella halvalla, että se investointi on maksanut itsensä takaisin, eli todellisuudessa en edes usko, että se on pääsyy rakentamiselle. Joku saa heikossa tilanteessa kivan rakennusurakan. Minne asti se urakka menee, eli minne asti lonkeroita löytyy :)