Apua olen 17-vuotias nuori joka sai eilen aamulla yhtääkkiä kuumeen joka nousikin 38.5 astteeseen ja mitään muuta oiretta ei ollut ja tänään kun heräsin kuume oli poissa mutta nyt iltaa kohden käynyt 37.5... Vielä perjantaina olin ihan täysin terve paitsi oikea käteni oli hyvin kipeä jonka rikoin (reväytin tai jotain) kuntosalilla 2 pv aikaisemmin. Ja se oli perjantaina vielä hyvin kipeä ja eilen muttei muuta ollut. Tänään kipu on jo hellittänyt. Mutta pointtini tässä on se että pelkään leukemiaa :/. Minulla vuotaa noin 3 kertaa viikossa verta mutta se kait (?) johtuu siitä että nukkuessani ruukaan kaivaa nenää.. :D Muita leukemiaan viittaavia oireita minulle on ollut väsyliäisyys, ihon kuivuminen ja suun, näppylät käsissä ja hengenahdistukset / rintakivut vaikka ne kyllä johtuvat refluksista.. Pikkuveljelläni oli 2 vk sitten sama tauti että oli vain 38,5 astetta noin kuumetta 3 päivää eikä mitään muuta oiretta. ja muuten 3 viikkoa sitten kävin llääkärissä muusta syystä niin hemoglobiinini oli 170 ja valkosolut hyvät mutta silti pelottaa että se tauti kehittynyt nopeaa ja minulla on leukemia tai jotain :/ auttakaa :(
Pelottaa :S
hjälppä mig!
3190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos veljelläsikin oli samaa niin tuskin on vakavaa. Lepäähän nyt rauhassa juo paljon se vie kuumeen, ja tietysti jos kuume ei laske parissä päivässä niin on hyvä mennä lääkäriin jos vaikka on joku tulehdus. Moni pelkää tauteja, mutta on normaalia että talvella iho kuivuu, ja kun iho kuivuu usein myös limakalvot ja nenä vuotaa verta helposti.
ihmetyttää vain mikä aiheuttaa pelkän kuumeen ei mitään muuta.. ja miskei muut kuin veljeni ja minä ole saaneet sen meidän perheestä ja tosiankon veljelöni oli tämä jo 2vk sitten.
aloittajalle tiedoksi.hb 170 ja pelkäät leukemiaa.minä sinuna pelk.enemmän LIIAN PAKSUA VERTA JOKA SULLA EHKÄ ON.leukemiassa hb laskee.oletko mies vai nainen tälläkin on merk.veriarvoissa?