Mihin täällä päätyy varastetut pyörät ja onko mitään mahdollista saada takas vaikka tekisi rikosilmoituksen? Näitähän kai Oulussa sattuu ihan jatkuvasti..
Pyörä varastettu :(
Oli tärkeä
101976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
saattaa varastettu pyörä päätyä jonkun tuntemattoman kotipihalle tai löytyä sitten pyöräilykelvottomana, ehkä ennen kuin kerkiäisit tehdä koko ilmoitusta.
et sää sitä ennään takasi saa pölli itelles uus
Huutonetistä kannattaa ostaa kuumafillari.
Vahinko kiertoon vain..Oulun tapa
Todennäköisimmin olet sen itse kännipäissäsi jonnekin ojaan ajanut. Jos et niin osta edes lukko mummomankeliisi.
Kannattaa tehdä rikosilmoitus, aina joskus noita jää kiinnikin. Toivottavasti pyöräsi löytyy vielä!
runkossa numerot tallessa?
Tuolla Katujen ja teiden varsillahan olevan näkyy joka puolella hylättyjä pyöriä Niistä on revitty takavanteet. Kyllä taitaa ammatti rosvot olla hommissa haluavat vaan arvokkaat osat pyörästä.EI koskaan kannata viedä pyörää ulkovarastoon, vaan jättää pihalle näkyvälle paikalle ja laittaa sata lukkoa! minultakin on vieneet kannattaa ostaa mahollisimman paska ja huono pyörä!
Kannattaa aina tehdä rikosilmoitus,jos pyörä varastetaan,jos ehtii Poliisin huutokauppaan,sitä ei saa takaisin,jos ei ole tehty rikosilmoitusta.
Osa näemmä hylätään minne sattuu, lie käytetty tilapäiseen kyydin tarpeeseen. Arvokkaampia puretaan osiksi ja kootaan uudelleen myytäväksi tai omaan käyttöön, tai pelkkiä osiakikn saatetaan myydä.
Jos talon pyörävarastoon toistuvasti ilmestyy outoja, uusia/uudehkoja arvokkaan tuntuisia pyöriä jaotka sitten katoavat, voip olla että talossa puuhastelee joku pyöräin pölliskelijä. Asukkaiden kannattaa kiinnittää em. seikkoihin huomiota.