Kaupunginvaltuutetut

Mitä nämä uudet kaupunginvaltuutetut saa mukamas aikaan?
6199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mistä sen tietää, kun tulee vielä uusi Kaupunginjohtaja, vaikka ilotalon tekevät, niinkun muissakin EU maissa on.

Äänestä

Riikinvoima Oy hakee toimitusjohtajaa.
Riikinvoima Oy on 2012 perustettu yhtiö, jossa osakkaana ovat seitsemän jäteyhtiötä ja Varkauden Aluelämpö Oy. Riikinvoima Oy rakentaa Jätteenpolttolaitoksen Leppävirran kunnan alueelle. Laitos rakennetaan vuosina 2013-2015. Laitos hyödyntää jätepolttoainetta 145 000 tonnia vuodessa.

Edellytämme toimitusjohtajalta:
- soveltuvaa tutkintoa
- kokemusta vastaavista voimalaitoshankkeista
- energiatekniikan osaamista
- hyviä vuorovaikutus- ja verkostoitumistaitoja

Lisäksi hakijalle on eduksi kokemus jätteenpoltosta sekä rahoitusasioiden tuntemus.
Hakemukset ansioluetteloineen ja palkkatoivomuksineen pyydetään lähettämään sähköisesti osoitteeseen [email protected] 15.2.13 mennessä.

Äänestä
  • Voisi uusi Iisalmen kaupunginvaltuusto ja hallitus tehdä jotain vastaavaa Iisalmenkin. Nyt varmaan tyydyttäydytään johonkin tapaus Soinlahteen, joka yksinään nostaa Iisalmen uuteen kukoistukseen ja koko Suomen metropoliksi! Kuinkas ollakaan Soinlahden suunnitelmat menevät reisille, mitäs sen tilalle koska kaikki on laskettu yhden kortin varaan?

    Iisalmeen muutakin elinkeinoa kuin teollisuutta, kiitos kaunis! Turha kuvitellakaan, että saan tällä hetkellä Iisalmesta töitä joihin minulla olisi pätevyydet osaamisen ja opintojen suhteen. Tulevaisuus ei näytä sen valoisammalta, mikäli sama meno jatkuu kaupungin johdon osalta. Voisivat tehdä asioiden eteen edes jotain, jotta yrityksillä olisi motivaatiota tulla Iisalmeen ja nykyisilläkin palkata uutta henkilöstöä. Nyt näkyy riittävän se, että itsellä ja läheisillä pyyhkii hyvin.

    Kuitenkin tämä uusi valtuusto ja hallitus on yhtä aikaansaamaton ja kädetön kuin edellisetkin, eihän siellä loppujen lopuksi tullut kovinkaan suurta vaihtuvuutta. Yllä mainitun kaltaista johtajaa olisi nyky Iisalmeen mahdotonta edes kuvitella, ei varmasti kukaan tuollaiset pätevyyden omaava tulisi. Eiköhän samat lehmänkaupat jatku vanhaan tuttuun tapaan! :(

    IISALMI MARKKINOI ITSEÄÄN SLOGANEILLA:

    "Iisalmi ihmisen kokoinen kaupunki jolla on palvelevat kädet", sekä "Vetovoimainen Kauppakeskus Iisalmi – kaupungin kokoinen kauppakeskus"

    Pah, sanon minä ei todellakaan pidä paikkaansa. Näillä on Iisalmea markkinoitu kohta varmaan 5 vuotta, eikä mitään ole saatu aikaiseksi. Suoraan sanottuna minua alkaa jo etomaan nuo iskulauseet ja saavat minut voimaan pahoin, samoin kuin monet muut ihmiset!

    LISÄKSI IISALMI mainostaa ja kehuu itseään seuraavin asiakohdin:

    "Iisalmen pääpainopisteenä strategiassa on kaupungin arvot huomioiden elämisen laatu ja sujuvuus, joka saavutetaan kehittämällä hyvinvoinnin, osaamisen ja sivistyksen, asumisen ja ympäristön, monipuolisen elinkeinorakenteen sekä toimivien yhteyksien toimenpidekokonaisuuksista"

    EDELLÄ MAINITTU ON TÄYTTÄ SOOPAA JA SANAHELINÄÄ! Voisin latoa pöytään sellaiset faktat kuinka retuperällä Iisalmessa ovat terveydenhuolto, hammaslääkäritilanne, perheiden huomioiminen ja hyvinvointi, asuminen ja palveluiden laatu, ettei Iisalmeen olisi ketään tulijoita sen jälkeen ja viimeisetkin muuttaisi pois. Jätänpä ne nyt tällä kertaa tästä pois, kaikki ei kestäisi edes päivän valoa.

    Äänestä

"Ihmisen" kokoinen tosiaankin, ei mitään mullistavaa? Muutto tappio vaan taitaa Jatkua? Soinlahtikin jää varmaan jäljelle jäävien Vero Euroista maksettavaksi? Niin kuin moni muukin aiempi hieno touhuilu? Mikään ei muutu muu kuin Konsulttien kukkarot??? Pässikin älyää nyky rahastuksen???

Äänestä
  • Olen tullut samaan päätelmään kanssasi. Olen ihmetellyt tuota päättäjien touhuilua ja pelkään, että Soinlahti tulee lankeamaan vielä kaupunkilaisten maksettavaksi.

    Muuttotappio jatkuu edelleen. Nuoret ja perheet muuttavat pois paikkakunnalta. Tilalle muuttaa vanhusväestöä ja maahanmuuttajia, joilla pyritään korjaamaan väestövinoutumaa. Kuolleisuus on syntyvyyttä suurempaa, enkä yhtään ihmettele miksi. Eihän Iisalmessa ole ollut pitkään aikaan edes synnytysosastoa ja lapsiperheistä ei huolehdita juuri ollenkaan. Vähän aikaa sitten yksi kaveriperheen 3-vuotias lapsi joutui jonottamaan hammaslääkärille 2 kuukautta. Tuskaa lisäsi vielä hammaslääkärin asenne vanhempia ja erityisesti lasta kohtaan, sekä käyttäytyminen oli ollut todella töykeää, etteivät enää toiste vie lasta kyseisen hammaslääkärin vastaanotolle.

    Iisalmi jäi viime vuonna ainoastaan 1 asukkaan miinukselle, koska kaupunkiin muutti vanhempaa- ja maahanmuuttajaväestöä enemmän kuin mikä oli menekki. Muussa tapauksessa lukema olisi ollut huomattavasti synkempi. Kaupungin talouden kannalta tuo on vain huonoa, koska pelkästään iäkkäämmistä ihmisistä ja ammattitaidottomista maahanmuuttajista tulee vain lisäkustannuksia. Pitäisi edes pyrkiä pitämään jollain tapaa nykyiset asukkaat kaupungissa.

    Äänestä

Kuhan eevät haakkoo sen soenlahe kanssa nii issoo palloo että ee suupielet piisoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei mitään. kirjoitti:

Mitä nämä uudet kaupunginvaltuutetut saa mukamas aikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu