Miikkola itse kertoo lehtijutussaan olevansa maskulainen. Kait hänellä silti täytyy olla vale- tai kakkososoite - kuten Poste Restante - Turussakin? Mikäli mies on maskulainen, voimmekomluopttaa, että hän mm. moottroitieaisaissa ajaa vain Turun asukkaitten etua? Ellei hän ole maskulainen, voimmeko häneen siltikään päättäjänä luottaa, kun hän omalla nimellään antaa väärää tietoa julkisuuteen? Pyydän selvitystä tilantyeeseen, joka, kaupunginvaltuutettu Mikael Miikkolan omaa ilmoitusta uskoen, ei aivan lailliselta näytä?
Mikael Miikola asuu Maskussa!?
Mikä mättää?
8179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Missä lehti jutussa?
Turun Sanomissa mielipide-sivun aliojutussa - joko perjantaina tai lauantaina.
Aika erikoinen on tulkinta.
Siis mihin tässä kummallista tulkintaa tarittais? Mies itse allekirjoitti juttunsa: maskulainen Mikael Miikkola...
Täällä pyydettin vastausta kysymykseen asuuko Mikael Miikkola Maskussa. Kun sitä ei ole kuultu, täytyy arvailla: hän lienee muuttanut, moottoitiepäätösken tultua, Maskuun halvempaan ja komeampaan arvolleen sopivaan pientaloasuntoon?
Josnäin on, kyseessä on lähes rikollisluonteinen toiminta kaupunkilaisia kohtaan ja miehen onmj heti erottava Turun kaupunginvaltuustosta!
Oikeasti Mikolan Mikol on oikeistolainen upseeri ja herrasmies. Hän ei voi vakiasua muualla kuin Turussa.
Jos hänen kesämajansa on maskuissa, mitä sitten. Voi sitä ihminen käydä niin kalassa kuin hiihtämässä talvisaikaankin - varsinkin kun on näinkin leutoa? Mukavahan sitä on ihtiään naapurikuntalaiseksikin tituleerata - ainakin hupijutuissa!?
Miikkola ei tiedä itsekään missä asuu, mitä tekee, mitä mieltä on..Se ukko on pudonnut pahasti kelkasta. Tai tietysti vaihtoehto on sekin, että herra on Maskussa hoidossa, ja luulee asuvansa siellä vakituisesti?