- mitä kaikkia kieliä osaat?
- oletko käynyt lukion vai ammattikoulun?
> jos lukion niin mitkä aineet kirjoitit?
- millainen on lentoemäntien työllistyvyys?
- mikä on parasta työssä?
olen 18-vuotias ja lentoemäntä on ollut aina yksi toiveammateistani. Mitä minun kannattaisi tehdä lukion jälkeen edistääkseni mahdollisuuksiani päästä alalle?
Lentomännille kysymyksiä!
4
429
Vastaukset 4
- comeandfly
Moikka,
Sattumalta huomasin kirjoituksesi ja tässä vähän omaa kokemuspohjaani..
- osaan suomea, ruotsia, eestiä ja englantia
- pohjakoulutuksena on lukio ja aikanaan kirjoitin äikän, enkun, matikan ja reaalina terveystiedon
- työllistyvyys on huono. Työntekijöitä on enemmän kun paikkoja.
- työ on monipuolista ja omasta mielestäni värikästä asiakaspalvelua. Kahta samanlaista päivää ei vain ole. Miehistöstä tulee "toinen perhe".
Lukion jälkeen olin matkaoppaana ja hankin kielitaitoa elämänkokemusta. Se kokemus on katsottu erittäin positiivisena asiana työnhaussa. Sen lisäksi kokemusta löytyy niin tarjoilijana, kaupankassana kuin liikunnanohjaajana..
Harvemmin haetaan kokematonta mehistöä, mutta toki niitäkin hakuja aika-ajoin on. Itse kun alalle monen hakuvuoden jälkeen pääsin, pesin haastattelussa monen monta kokenutta emoa. Eli olemalla oma itsesi pääset pitkälle :)
Hirmuisesti tsemppiä kirjoituksiin ja sitten vain työkokemusta hankkimaan :) - 'sföohsäfkjsfkjh
- mitä kaikkia kieliä osaat?
Suomi ja enlanti. Lennän jo toisessa firmassa.
- oletko käynyt lukion vai ammattikoulun?
ammattikoulu, pitkä ura asiakaspalvelun parissa ennen nykyistä ammattia.
> jos lukion niin mitkä aineet kirjoitit?
-
- millainen on lentoemäntien työllistyvyys?
Ala on tuulinen, kaikkea voi tapahtua... Mut taitaa olla sama juttu joka alalla.
- mikä on parasta työssä?
Itse työ, ihan parasta. Rankkaa mutta antoisaa. - LAX
Kannattaa ehdottomasti lähteä lukion jälkeen ulkomaille, vailla oppaaksi tai au pairiksi ensin. Hyvä koulu on vaikka mennä Ryanairille englantiin lentämään vuodeksi (kuten itse tein), sen jälkeen onkin hyvät mahikset yhtiössä kuin yhtiössä ja huomaa että englannin täytyy olla lentoemoilla HYVÄ, eikä mitään Mika Häkkisen tankero englantia... Itse olen lennellyt mm. Englannissa, Irlannissa ja Espanjassa. Puhun suomea, ruotsia, englantia, espanjaa ja Turkkia. Tästä on hyvä sitten jatkaa lentämistä vaikka Suomessa.
Arabimaat hakevat myös koko ajan uusia, kannattaa hakea Emiratesille tai Etihadille, myös Gulf Air on hyvä.
Ei sillä, mitä kirjoitat Lukiossa ole niin väliä, ei sitä kukaan katso, pääasia ettää saat paperin käteen tai olet siis suorittanut sen (tai esim. amiksen) - Entinen lentoemäntä
Well.....se Ryanair ei ole kaikille lentoyhtiöille hyvä meriitti.
Arabiyhtiöt olivat aikoinaan huomattavasti parempia, nyt rajat auenneet ja siellä paljon lentoemäntiä itä-euroopasta,ovat polkeneet palkat ja työolosuhteet alas.
Muutenkin itä-eurooppalaisten kanssa on vaikea tehdä työtä,samoin englantilaisten kanssa.
Mikäli osaat hyvää saksaa kannattaa hakea suoraan Lufthansalle tai Swiss`lle.
Miksi hakea joihinkin pili-pali yhtiöihin kun voi suoraan hakea suuriin ja kunnon lentoyhtiöihin.
Espanjalaisia,Englantilaisia,Turkkilaisia,Italialaisia,Ranskalaisia lentoyhtiöitä kannattaa välttää.
Jos haluat välttämättä hakea Lähi Itään, suosittelen Oman Air´a.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3913107
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822473- 361902
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2831668- 541189
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa282990Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248826- 80823
- 49683
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46601