rotat

rotat ;)

miten saisin kesytettyä ensimmäiset rottani ? ne ovat alle vuoden ja olen yrittänyt antaa haistella kättä ja ottaa syliin mutta ne niin hirveästi pelkäävät kättäni olenko aloittanut koulutuksen väärin? ;)

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Minkä ikäisenä olet saanut ne ja mistä, ja kuinka kauan sitten? Jos ne on olleet luovutusikäisestä jonnekin puolivuotiaaksi ilman kunnon käsittelyä, niin en edes ihmettele vaikka olisivatkin villejä. Jos ne taas on olleet sulla vasta ihan vähän aikaa, niin voivatkin olla pelokkaita vaikka oikeasti olisivatkin kesyjä. Miten olet kesyttänyt? Miten ne käyttäytyy yleensä? Miten osoittavat pelkäävänsä sinua hirveästi? Ovatko olleet edellisessä paikassaan kesyjä, onko niitä käsitelty?

      Itse lähtisin ihan siitä että otat niitä syliin, vaikka paidan alle rauhoittumaan jos muuten ovat peloissaan, annat herkkuja ja sellaista perustavaraa. Saavatko olla vapaana, niin että huonekin tulee niille tutuksi alueeksi, eikä häkin ulkopuolella tarvitse pelätä niin paljon?

      Harmi, kun ensimmäisinä rottina monesti otetaan ei-niin-kesyjä rottia, kun silloin olisi just niin hyviä nuo valmiiksi kesyt luovutusikäiset :/ Mutta yritäpä selittää tarkemmin, niin saat ehkä selkeämpiä neuvoja.

    • rotat ;)

      ne ovat olleet mulla kohta 1kk tulivat 5 viikkoisina.. olen käsitellyt ja kasvattajakin on ne on sillee kesyjä mutta ku niitä yrittää ottaa syliin nii ne ottaa niist häkin kaltereist kiinni ja joskus juoksee karkuu ja sit ku mä saan ne syliin nii ne rauhottuu vähäks aikaa ja sitte ne haluu pois ja oon juoksuttanut viereisessä huoneessa koska oma huoneeni ei ole taarpeeksi "turvallinen" rotan juoksutukseen...

    • Sedä

      Okei, no tuon olisi voinut sanoa saman tien vähän tarkemminkin kuin "alle vuoden" :D Ihan normaalilta kuulostaa. Vilkkaat poikaset ei kauheesti viihdy sylissä, ei edes nää mun omasta mielestä superkesyt, vaan heti pitää olla menossa vilistämään jonnekin. Etenkin jos sulla on naaraita, ne on muutaman päivän välein kiimassa eikä välttämättä tahdo antaa koskea ollenkaan vaan yrittää juosta kiimahippaa käden kanssa. Poikasia kannattaa vaan napakasti käsitellä, usein ja pieniä aikoja eikä välittää rimpuiluista ja kiljumisesta :) Luonnekin vaikuttaa toki rauhallisuuteen, mun nelikuisista toinen on heti alusta ollut silittelystä tykkäävä ja toinen taas varovaisempi, mutta kumpikaan ei kyllä kauheen montaa sekuntia viihdy paikoillaan (paitsi nukkumassa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe