Mulla on automaattivaihteinen Passat, vm. -91.
Meni reilu kuukausi sitten ihan hyvin katsastuksesta läpi, eikä mitään ihmeempää ole ollut,,,tai no, laturin hihna vähän vinkunut, mutta se on jo vaihdettu.
Radio myös toimi hieman huonosti, mutta mies vaihtoi siihen antennin, jonka jälkeen toimi taas ihan ok.
Ainoa juttu oli sitten se, että radioon ei tullut valoja, mutta ei siinä ole kuulemma koskaan ollutkaan (auton edellisen omistajan mukaan).
Auto on myös herkkä kosteudelle, eli pitää tietynlaisella säällä peittää, tai ei aamulla starttaa, mutta peittäminen siis auttaa, eikä sen jälkeen ole ongelmia.
No, nyt sitten perusteellinen siippani alkoi tietysti vielä korjata sitä radion valoakin, mutta nyt kävi sitten niin, että koko auto ei lähde enää käyntiin, ei sitten millään,,,!!
Mies on nyt yrittänyt yhden vuorokauden selvittää asiaa, mutta ei tuosta mitään tolkkua tunnu tulevan.
Olisko jollain jotain vinkkiä, näkemystä asiaan???
Auto ei lähde käyntiin
3
324
Vastaukset
- Kaatopaikalle
Ei tuonikäisen auton tarvitsekaan enää käynnistyä.
- apuva1
No, vanhahan tuo on, mutta on toiminut huomattavasti paremmin tähän saakka kuin siipan menopeli useamman tutun paljon uudempi auto.
Uudempaan mulla ei vaan ole ollut varaa ja kun tämän sai edullisesti tutuilta, niin tottakai otin, kun autoa tarvitsin.
Tätä pystyy sentään vielä itse korjaamaan.
Noiden uudempien -jo pelkät -korjauskustannukset nousee sille tasolle mihin itselläni ainakaan ei enää ole varaa.
Yhdelläkin naapurilla uutena ostettu automaattivaihteinen ja sille ei pysty itse tekemään yhtään mitään, kun vikaa tulee (ja vikoja on riittänyt...paljon enemmän kuin tässä mun vanhassa), ei kuulemma itse voi edes öljyjä vaihtaa.
Täällä maaseudulla auto on kuitenkin pakko olla.
Olis sitten vaan taas pitänyt luottaa ukon taitoihin ja uskoa, että kyllä se kärry vielä siitä käynnistyy.
Käynnistyihän se lopulta nyt illalla!!
Ja taas hyrrää ihan ok.... :)- Ei vielä kaatop....
Älä viekään vielä kaatopaikalle, oli ihan asialliset perustelut. Hyviä kilometrejä edelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 871514
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141410Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras561230- 291119
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118962Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46918- 19882
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 46733
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76715