Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksen syvällä rintaäänellä puhuvilta neuvoja. Olen vuoden vaihteessa vaihtamassa autoani Skoda Octavia 1.9 TDi:hin, olen ajatellut vuosimallia 1997 - 2000, jotain siltä väliltä. Kysyisinkin siis, että mikä vuosimalleista olisi teidän kokemuksenne mukaan ns. "paras". Minkälaisia "lastentauteja" kyseisillä vuosimalleilla varustetuilla Octavioilla on, ja mikä varustelutaso sellaisissa on "paras"...?
Kiitos etukäteen...!
Kiitos etukäteen...!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Reilu parin vuoden kokemus vm.2000 Octaviasta (110hv TDi combi slx).
Jossain vaiheessa vuotta 2000 Octaviaan tuli pieni face lift. Muutoksia ainakin keulaan (kirkaslasiset ajovalot ym.), varustetasojen nimet vaihtui, takavalot muutos, takapenkillä pitäisi olla 2cm lisää jalkatilaa etupenkin muodonmuutoksen johdosta yms.
Ensimmäiset Ocut tuli 1997 ja niissä taisi olla jotain lastentautejakin, kuten herkkä takalasi?
Vanhoissa malleissa SLX on paras varustelu. Sen sisältö on kyllä vaihdellut vuosittain (mm. kattoluukku korvattiin myöhemmin ilmastoinnilla, 2000-mallissa ilmastointi jo automaattinen climatronic).
Uusien mallien paras varustelu on elegance, huonoin classic. Välissä ambiente.
Nyt uusissa on lisäksi Dynamic-erikoisvarustelu (liekö Suomi-Skodan oma viritelmä?), joka on lähes sama elegancen kanssa, mutta paljon edullisempi.
Jos löydät sopivan elegance TDI:n (siis face liftattu), niin kannattaa olla nopea. Niitä on harvoin tarjolla ja 110hv (suosittelen) versiot luonnollisesti vielä harvemmassa, koskapa ovh ollut 200tmk tienoilla. SLX:iä lienee jokunen enempi (tdi _combeja_ rekisteröity 31kpl).
Pahin vaiva näissä VAG-dieseleissä lienee ilmamäärämittarin hajoaminen -> tehot häviää yms. sivuoireita. Eli kannattaa koeajaa useampi yksilö, jotta saat oikean kuvan suorituskyvystä. 90hv:kin pitäisi tuntua jo melko ripeältä perus bensavehkeisiin tottuneesta.
Pieni kulutuksinen hyvä perusauto. Ajatpa miten vaan niin ei saa 5 litraa menemään keskikulutuksena. Mulla ollut pari vuotta 66 kw versio ja olen ollut ihan tyytyväinen. Vain ilmastoinnin puute on pieni miinus. Ilmamassamittari hajosi kuukausi sitten(130 000 km)ja pienenä vinkkinä voisi mainita, että cdi mersun vastaava osa on nyt tilalla ja pelaa hienosti. Ihan vastaava osa Skodalla maksaa 307 euroa ja yllätys, yllätys mersun osa 76 euroa. Tyypillisesti ilmamassamittari menee uusiksi 100 000 km paikkeilla, joten ihan jokapäiväinen kulutusosa tuokaan ei ole. Kyseisen osan epäkunto ilmenee voimattomuutena kiihdytettäessä mutta ei kuitenkaan estä ajoa.
Sopiko mittari suoraan vanhan tillalle vai pitikö tehdä muutoksia paljon?
Minkä vm/mallin/koneen mb:n mittari on tilalla?
Ei ole tosin ensimmäinen kerta kun korvaavista mittareista olen kuullut vaan en ole kuullut mikä tarkalleen sopii tilalle.
Käsittääkseni nuo mb:n vastaavat pitäisi halvemman hintansa lisäksi olla kestävempiä :D
katsoppas tuolta niin kaikki pitäisi selvitä
http://www.passatplus.de/lmm/index.htm
Liittimistä piti viilata pois kaksi pientä nystyrää jotka ovat eri kantilla kuin skodassa, muuten käy suoraan. Muutostyö asennus alle kymmenessä minuutissa. 66 kw koneisiin käy ilman ongelmia ja pitäisi tosiaan olla pitkäikäisempi kuin alkuperäinen. Mersun osa on Pierburgin tekemä kun taas alkuperäinen oli Boschin tekele. Jyväskylässä kyseistä osaa löytyy KL-varaosasta joka on erikoistunut mersun osiin, hinta 76 e. Merkkiliikkeessä ihan sama osa 107 e, skodan alkuperäinen siis 307e !! On mulla se pakkauskin tallessa jos joku jotain numeroa siitä on vailla, mutta yleensä varaosaliikkeessä tietävät osan ihan tarkkaan, on niitä sen verran tdi-miehet hakeneet!
...tyhjentävistä vastauksista...