Sähköpostin lähettäminen usealle.

qwertewertrewe

Pakko kysyä kun ilmeisesti näiden sähköpostin käyttöohjeiden tekijöillä ei kovin paljon leikkaa. Eli kun lähettää sähköpostia niin laitetaanko osoitteet näin:

[email protected],[email protected],[email protected]


Vai laitetaanko näin:

[email protected], [email protected], [email protected]


Vai näin:

[email protected] , [email protected] , [email protected]

Vai pitääkö ne erottaa sittenkin puolipisteellä? Vai eikö sillä ole mitään merkitystä?

Miksi jotkut sähköpostiosoitteet muuttuvat Outlookissa linkiksi, mutta jotkut eivät? Mikä logiikka tuossa on?

Olen kyllä lähettänyt sähköpostia useisiin osoitteisiin useita kertoja, mutta silloin kyseessä ei ole ollut mitään virallista, joten en ole kiinnittänyt siihen suurta huomiota. Nyt pitäisi mennä oikein kaikille perille niin en ole lainkaan varma miten tuo pitäisi tehdä. Ei ainakaan kaikki osotteet muutu linkeiksi.

3

5988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 117117

      Hotmailin ohjeesta kopsattu:

      Voit täyttää viesti-ikkunan useimmissa sähköpostiohjelmissa seuraavien ohjeiden mukaan. Nämä vaiheet määräytyvät käytettävän sähköpostiohjelman tai Internet-pohjaisen palvelun mukaan:

      Kirjoita vähintään yhden vastaanottajan sähköpostiosoite Vastaanottaja-ruutuun. Jos lähetät viestin usealle vastaanottajalle, erota sähköpostiosoitteet puolipisteillä (;).

      Kopio-riville voit kirjoittaa toissijaisten vastaanottajien sähköpostiosoitteet. Nämä ovat henkilöitä, joiden on hyvä tietää viestistä mutta joilta ei varsinaisesti edellytetä toimia. Nämä henkilöt saavat saman viestin kuin Vastaanottaja-rivin henkilöt. Jos toissijaisia vastaanottajia ei ole, jätä rivi tyhjäksi. Joissakin sähköpostiohjelmissa on myös Piilokopio-kenttä. Tähän kenttään lisätyt nimet ja sähköpostiosoitteet eivät näy muille vastaanottajille.

      • qwewqeqwerrwrew

        Tein tuolla nimi; nimi; nimi; tyylillä ja näytti muuttuvan sähköpostit linkeiksi kun hieman odotteli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe