Mitä se niinkuin käytännössä tarkoittaa että jos työkyky on alnetunut 2/5? Itselläni on paha astma ja monia muitakin sairauksia.Osaako joku osatyökyvyttömyyseläkeläinen neuvoa?
Osaako joku neuvoa?
6
236
Vastaukset
- ei vielä 2/5
Tämä on kyllä todella mielenkiintoinen ja aiheellinen kysymys. En osaa vastata tuohon itsekkään. Minä en pysty lähtemään edes ulos yksin kodistani ja silti ei eläkkeelle päästetä kun tuo työkyky ei ole alentunut vaadittavan 2/5 osaa. Ilmeisesti kotoa käsin heidän mielestään pystyisin töitä tekemään vaan kun ammattina on hoitaja sekin aika mahdotonta.
- Häh? ?
Sen minäkin tahtosin tietää että mikä on 2/5 alentunut työkyky? Olen hoitaja ja minulla sisäilman takia paha astma ja suuret ääniongelmat ja muutakin kremppaa,Kuitenkin ei olisi lääkärin mukaan mahdollista hakea edes osatyökyvyttömyyttä ja kerran jopa kelalata lähettivät ohjeen hakea eläkettä..Kun sairastelen paljon..
- aina sairas
Kuinka huonokuntoinen sitten pitää olla tai äänetön(astma syö ääneni heikoksi) että sinne edes osatyökyvyttömyyeläkkeelle pääsee? kysyn vaan :X Kremppaa on jo moensorttista mutta pahin on tuo astma..
- ei vielä 2/5
Olisko niin että heidän mielestään voisit tehdä töitä missä ei tarvitse puhua.
- aina sairas
No näin voi tietty olla mutta pitäiskö mun opetelal viiittomakieli ja mennä kuurojen yksikköön..kun olen hoitaja.(hoitajakin on puhetyöläinen).:D Juu eihän noista ota selvää..jospa yrittäisin edes päästä jonkin tuen turvin puolipäivätyöhön..
- ei vielä 2/5
Siis eihän se hylsy siihen perustu että nykyistä työtäsi pystyisit tekemään vaan jotain työtä millä saat ansiotuloja. Siksi juuri on kaikenlaiset kuntoutukset ja uuteen ammattiin opiskelumahdollisuudet.
Hassua vaan siinä on että päätökset perustuu yleensä siihen että kykenee vielä saamaan ansiotuloja saatavilla olevista työpaikoista. Ihanku oikeesti niitä nyt olisi saatavilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637