Jouduin leikkaamaan Remington 870 Express Magnumin tukin harjaa (korkeat poskipäät itsellä). Nyt harjan kohta on vaalea, mitähän väriä öljyyn (lakkaan) pitäisi sekoittaa, että saan alkuperäisen näköiseksi. Onko petsijauhe aina ja ainoa käytetty tuote näissä asioissa?
Öljyä vai lakkaa?
Juntti
3614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lakattuhan se 870 remarin tukki on. Mut petsauksesta en tiiä, kokeilisin ensin tavan himmeällä uretaanilakalla käsitellä se leikattu kohta. Jos sävy ei miellytä, niin sitten lakkapetsiä alle. Yleensä mikä tahansa pinnoite tummentaa puuta reippaasti, joten petsatessa mennään helposti liian tummaksi. Näinollen kuumailmapuhaltimella voisi ottaa perästä kaiken lakan poies ja sitten yrittää sävyttää etutukin sävyyn vaikka vesipetsillä ja sen kuivuttua mattalakkaa?
Hae rautakaupasta lakan ja maalinpoistoainetta ja poista koko tukista lakka pois ja sen jälkeen joko Sako tukkiöljykäsittely tai sitten uusi lakkaus.
pikkuvinkkinä!
älkää hyvät ihmiset sitä poskipakkaa hiokotai muuten vuolko!!!! vaan ottakaa prä irti ja viilatkaa perän kiinnitys kohta vinoksi niin paljon kuin tarvii.myös samalla voitta vinota perän vasen ja oikeakätiseksi samalla.tukin saa kiinni vaivatta koska peräpultti on niin pitkä että se taipuu vaikka perä olisikin vinossa!