Olen siis kiinnostunut muuttamaan Espanjaan ja opiskelemaan Madridiin. Vietin au pair vuoden Madridissa ja nyt tehnyt töitä suomessa noin vuoden verran,mutta kova kaipuu on takaisin. Olisiko täällä siis joitain ketkä ovat muuttaneet ihan opiskelun merkeissä? Ei siis amk tai yliopisto opiskeluvaihtojaa,vaan ihan itsenäisesti muuttanut ja hankkinut itselleen koulupaikan? Olen lukenut muutamia sivuja,että se on ihan mahdollista ja puhunut espanjalaiseten ystävien kanssa asiasta,mutta olisi mukava kuulla ihmisen mielipide tai kokemus joka on näin tehnyt. Olen hakenut myös Suomeen opiskelemaan,mutta eniten kutkuttaa opiskelut muualla. Osaan puhua Espanjaa ja opiskelen itsenäisesti lisää koko ajan. Kertokaa jos jollain on siis kokemuksia tai neuvoja, olisin super kiitollinen :)
Espanjaan opiskelemaan?
5
347
Vastaukset
- neppari1
Moikka!
Itse suunnittelen myös muutavani muutamaksi kuukaudeksi nyt näin aluksi myös Madridiin? mun kielitaito on vielä heikompi opiskelen koko ajan ja melkein joka päivä ehk'ä kielitaito siinä taso 2-3 suunnilleen tällä hetkellä.
tiedä vaikka sitten jäisi pidempään jos kaikki menee hyvin.- Jenskki
neppari1,meinaatko ihan opiskelemaan vai töihin? :)
- neppari1
Töihin jos vaan löytyy töitä, sielläkin kun aika heikko tilanne tällä hetkellä...
- anananaamadrid
Moi! Olen asunut Madridissa melkein viisi vuotta jo, joista olen opiskellut 4 ja nyt tällä hetkellä olen töissä. Opiskelin siis yliopistossa, Universidad Complutensessä , mutta viime syksynä jouduin lopettamaan toistaiseksi kun hinta nousi reilusti. Ensi syksynä olis tarkoitus työn ohella jatkaa opinnot loppuun. Jos haluat jutella, laita sähköpostiosoite johon suhun voi ottaa yhteyttä, en halua omaani täällä jaella :P olen muuten 25 v että en mikään ikäloppu hehehe
- FM 2006,
Hei! Kävin joitakin vuosia sitten Complutensessa 1 kk:n esp.fil.opintoja suorittamassa. Suomelle oli siinä kesänä 4 paikkaa. Todella ihana paikka oli, hyvä opetus ja asuminen asuntolassa ruoka oli erinomainen uima-altoineen.:) Espanjan valtion maksoi silloin kaikkien vaihtarien asumisen opiskelun opintorahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472