Käykö tamaron-objektiivi nikonin D60:neen ???

etfoto

8

191

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvaaja1000

      Itselläni on canonin DD1100, mutta kyllä minullekkin kävi toisen kameramerkin objektiivi.
      Voisit käydä kaupassa katsomassa että käykö ja ostat sen sielltä :)

      • N niin kuin Nikon

        Canonilla ei ole mallia DD1100 eikä edes mallia D1100, vaan 1100D.

        Aloittajalle: kysymäsi objektiivimerkki on Tamron, ei Tamaron.

        Kamerarunkosi Nikon D60 edustaa DX-formaattia eli on ns. kroppikennoinen kamera. Siihen käyvät kaikki Nikonin omat (Nikkor) objektiivit, olivatpa ne FX- tai DX-kennoisiin suunniteltuja. Samoin siihen käyvät kaikki Tamronin ja Sigman objektiivit, joissa on Nikon-kiinnitys.

        Kysymäsi Tamron siis käy Nikoniisi.

        Canoniin Tamron ja Sigma valmistavat objektiiveja erilaisella Canon-kiinnityksellä. Ne eivät käy sellaisinaan Nikoniin (ja päïnvastoin).


    • taas kuvaaja1000

      Anteeksi kirjoitus virheeni !!! Tuli kiire töihin :)

    • etfoto

      Kiitos tiedosta N niin kuin Nikon, käykö objektiivi muotokuvaukseen, maisemakuvaukseen ja sellaisiin?
      Itselläni on nikonissani objektiivi AF-S NIKKOR 18-55 MM 1:3.5-5.6 G ja se käy todella pieneksi kun sen zoomaus on niin pieni.
      voisitko suositella muita "halpoja" objektiiveja, jotka käy kameraani??

      • N niin kuin Nikon

        Maisemakuvaajat suosivat yleensä laajakulmaobjektiiveja, DX-rungossa luokkaa 10–20 mm. Jokin kiinteäpolttovälinen 14-millinen Samyang saattaisi olla jotain (käsitarkenteinen, mutta laajiskuvauksessa puute ei liene paha).

        Täyskennoisella kuvaavien muotokuvaajien ykkösvalinta on puolestaan ollut 100 millin luokkaa. DX-kennoisessa kamerassa samankaltaiseen kuvakulmaan päästään 60–70-millisellä, joten 70–300-millistä voinee laajispäässä käyttää vaikka muotokuvaukseen. Parhaan muotokuvatkin toki otetaan kiinteäpolttovälisillä.

        Itse otan enimmät maisemakuvani 10–24-millisellä Nikkor-laajakulmazoomilla. Muotokuvausta en juuri harrasta, mutta siihen käyttöön voisin kuvitella soveltavani 18–200-millistä Nikkor-yleiszoomiani. Kumpikaan mainituista laseista ei kuulu aivan halvimpiin.

        35-millinen kiinteäpolttovälinen Nikkor f/1.8 toimittaa minulla normaaliobjektiivin virkaa. Valovoimaisena se käy huonompiin valaistusolosuhteisiin kuin kumpikaan zoomeistani. Se on myös laatuunsa nähden varsin halpa (~200 €), joten sitä voi suositella kenelle tahansa DX-runkoisella kuvaavalle, zoomausmahdollisuuden puutetta pelkäämättömälle nikonistille.


    • mäjasä

      Itselläni ei ole kokemusta, mutta luulen että huawei on ihan hyvä puhelin :)

    • Tamronisti

      Nikon AF-S DX 55-200/4-5,6G ED VR (musta) n.240 €

      Tuo voisi olle yksi mahdollinen zoomi tai Nikkor AF 18 -105. Noita halpaversioita 70-300 en suosittele, ainakaan vaativaan käyttöön ( telepäässä reunapiirto on aika surkeaa). Tamronilla on tuosta 70-300 kalliimpi VC versio ( n400 €) joka on jo hyvä.

    • etfoto

      Kiitos vastauksista ja odotan innolla lisää :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe