onkos kellään samanlaista vikaa,, auto käy tyhjäkäynnillä niin kuuluu sellaista kuin muovi olisi jostain irti tai jotain sitten kun lisää hiukan kaasua niin se ääni loppuu,,mistä löytyy äänen aiheuttaja yrittänyt etsiä mutta ei vaan löydy ,ois kiva saada se ylimääräinen kolkatus pois. auto siis v70 d5 vm:2003 ajettu 302000
Vastaukset 7
- ???????????
Kuunteleppa laturin kohilta ettei olisi laturinvapaakytkin ja pomppiiko apulaitehihna(?).
- ämis
Mikäli kolkattaa/kilkattaa tyhjäkäynnillä niin vauhtipyörän suuntaan menee veikkaus. Poistuuko ääni jos painaa kytkimen pohjaan. Jos menee limppu uusiksi niin se on vain n.2700€ :)
- vuluvula
ei poistu ääni vaikka painaa kytkimen pohjaan,, mikä on apulaite hihna ?? eikä se kilkata vaan ääni on sellainen kuin muovi oisi jostain irti jase tärisisi tai jotain vastaavaa
- ?????????????????
Apulaitehihna on se joka pyörittää laturia ja ilmastoinnin kompuraa,ja laturinvapaakytkimen viallisuus ääni on niin ovela että ei helpolla selviä mutta käyppä sinsiellä osaavat paremmin sanoa.Ja sen viallisuus aiheuttaa apulaitehihnan hypähtelyä kannattaa ajoissa mennä käymään ettei tule kalliimpaa remonttia.
- vuluvula
anteeksi maalaisuuteni,mutta mitä mahtanee tarkoittaa toi sana käyppä sinisellä . :) onko toi laturin vapaakytkin siis laturissa vai jokin erillinen osa
- ???????????????????
Sinisellä tarkoitin merkkiliikettä ja se laturinvapaakytkin on laturissa alkaa epäilyttää ettei tämä vain ole TROLLI koko juttu?
- vuluvula
kiitokset vastaajille,,todellakin vika oli siinä vapaa kytkimessä, eipä oliis ihan heti uskonut että se voi pitää tuollaista ääntä, vein vuluvun volvon liikkeeseen ja vaihtoivat sen osan siellä ,,aika meni vajaa tunti ja auto hiljeni kummasti,,sinulle kysymysmerkki viestittäjälle,,tää EI ollut trolli juttu vaikka paljo niitäkin varmaan täällä on, vielä kerran vastaajille tuhannet kiitokset vika selvityksestä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562