LAIHDUTUS JA LENKKEILY

Olen yli viisikymppinen lihava mies ja ajattelin minäkin alkaa laihduttamaan. Elopainoa on minulla sellaiset 120kg. Taitaa henki kohta lähteä jos ei saa painoa alas? Nyt kysynkin, jos laihdun, niin minullehan tulee paljon löysää nahkaa ja se ei taida enää tässä iässä palautua eli kutistua. Joutuuko kaikki lihavat ihmiset menemään leikattavaksi kun ovat laihtuneet vai roikkuukos heillä nahkat jossain polvissa?Sekään ei ole oikein emäntää ajatellen hyvä jos löysät nahkat lepsuttaa siinä koko ajan touhutessa? Tällainen ongelma minulla. Kyllä aloitan joka tapauksessa sen liikkumisen ja katson mitä suuhuni laitan?
8267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ite oon saanut kahdessa vuodessa lähes 20kg pois. Kun tarpeeksi hitaasti paino laskee niin kyllä se iho kutistuu mukana. En ole mihinkään ihmevoitesiin kapsahtanu vaan ihan perusvoiteilla ravannut ihoa, myös laihtuneista kohdista.
Eikä se emämtä sitäpaitsi ota huomioon kuin sen mahdollisen paikallisen lepsuttamisen, saattaa siitä närkästyä kyllä.
Lenkki kunniaan.

Äänestä

Keskity nyt hyvä mies ihan ensimmäisenä siihen painonpudotukseen, älä ulkonäköseikkoihin. Luullakseni lääkäri sitten määrittelee tarviatko mitään toimenpiteitä löysään ihoon sitten kun se paino on pudonnut.
Ei paljoa varmenpaa reseptiä laihtumiseen voisikaan olla kuin reipas liikunta ja terveellinen ruokavalio, tietysti se oma halu laihtua. Tsemppiä.

Äänestä

Ensiksikin suosittelen hiihdon aloittamista, kun lumitilanne on hyvä.
Se on yksi parhaista keinoista nostaa kuntoa ja laihduttaa, koska useille lihasryhmille kohdistuu rasitus. Aluksi vaikka tunnin rauhallisia lenkkejä. Itse olen hiihtänyt noin 600 km ja paino on pudonnut ja kunto noussu rutkasti. Alku on hankalaa ja vaatii kurinalaisuutta, mutta se antaa sinulle niin paljon elämäniloa, ettet kadu sitä koskaan. Kun pystyt tekemään useamman tunnin kestäviä kuntolenkkejä, huomaat jopa ruokahalun vähenemisen. Samaan
aikaan tulee tietenkin turhista kaloreista luopua. Nykyisissä sykemittareissa on myös kalorin kulutuksen määrä.
Tasainen painonpudotus ei jätä haitallista löysää nahkaa.
Ei kannata haksahtaa kalliisiin laihdutuslääkkeisiin, kun sen voi hoitaa lähes ilmaiseksi ja tulokset ovat varmoja.
Toivon sinulle tahdonvoimaa painonhallintaan ja kuntoiluun.

Äänestä

on polville helpompaa, mutta mie suosittelen kävelyä jos vaan polvet kestää.
Ostat kunnon lenkkarit ja alusasun sun muut vermeet.
Lähemmäs tunti päivässä näin alkuunsa.
Ns. Vuoksenlenkki on hyvä, suht tasaista ja silmäkin tykkää. Nimittäin se myös motivoi kun maisemat on kivat. Vettä juot sit kanssa kunnolla, ei välttämättä lenkin aikana.
Sekä kännykkä pois lenkki on siun omaa aikaa.

Äänestä

Runkkaaminen on kanssa tehokasta liikuntaa ja kädet vahvistuu samalla. Kannattaa välillä vaihtaa kättä ettei muut ala epäillä jos pelkästään oikeessa kädessä on hirvee hauberi.

Äänestä

Olen laihduttanut sellaiset 10 kiloa ja nyt rintani roikkuvat ynnä muut paikat? Mitä tehdä, painoni on kohta hyvissä lukemissa, mutta muuten olen kaamean rupsahtanut? En usko että nämä löysät mihinkään häviävät?

Äänestä

Alapa käymään kuntosalilla. Pelkkä laihduttaminen ilman kiinteytystä ei kannata.

Äänestä

Aloittaja, kokeile vähähiilihydraattista ruokavaliota, tietoa siitä saat netistä yllin kyllin. Ite laihuin sillä 27kg. Siin on se hyvä asia, että syödä saa, ei tarvii kituuuttaa nälässä, olokin on pirteä ku peippisella. Mut kaljan ja viinaksien kans ei sit läträtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siskonmakkara. kirjoitti:

Olen yli viisikymppinen lihava mies ja ajattelin minäkin alkaa laihduttamaan. Elopainoa on minulla sellaiset 120kg. Taitaa henki kohta lähteä jos ei saa painoa alas? Nyt kysynkin, jos laihdun, niin minullehan tulee paljon löysää nahkaa ja se ei taida enää tässä iässä palautua eli kutistua. Joutuuko kaikki lihavat ihmiset menemään leikattavaksi kun ovat laihtuneet vai roikkuukos heillä nahkat jossain polvissa?Sekään ei ole oikein emäntää ajatellen hyvä jos löysät nahkat lepsuttaa siinä koko ajan touhutessa? Tällainen ongelma minulla. Kyllä aloitan joka tapauksessa sen liikkumisen ja katson mitä suuhuni laitan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu