Masku menossa konkurssiin?

Näyttää pahoin siltä, että Masku on konkurssin partaalla. Ennen joulua tilattuja ostoksia, jotka on maksettu etukäteen ei ole vieläkäään tullut, vaikka ne luvattiin kolmen viikon toimitusajalla.
On nähtävästi niin, ettei yritysaneerauksessa olevalle Maskulle myydä tehtailta laskulla mitään ja kun rahaa puuttuu niin toimitukset myöhästyvät tai jäävät kokonaan tulematta. Ei siis kannata maksaa etukäteen mitään, sillä riskinä on, että rahat menevät konkurssipesän pohjattomaan taskuun.
132828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Juuri näin, periaatteessa yhtiön joka on saneerauksessa pitää maksaa laskut, jotka syntyvät saneerauksen aloittamisen jälkeen, mutta tähän ei kannata luottaa eikä kukaan oikein luotakkaan. Maksoitko luottokortilla, se voisi pelastaa . Muutoin ota yhteys kuluttajaviranomaisiin.

Äänestä
  • Tiistaina Maskusta luvattiin, että Itella toimittaa ostokset välittömästi, mutta ne olivat taas niitä selittelyjä. Kohta on varmaa rikosilmoituksen aika. Kohtuutona, että ennen joulua tilatut ja myös maksetut ostokset ovat vielä ties missä.

    Äänestä

Eihän noihin mitään etukäteen kannata maksaa.Ainahan oppirahojen maksajia tarvitaan.

Äänestä

Kaupunki alka tukea maskua, arvokkaat työpaikat säilyvät ja saadaan alennusta tyylikkäistä huonekaluista-koskien kotiolojakin. Näin kuulemma k-talon henk.kunta olisi puhunut?!

Äänestä

Onko Masku hämeenlinnalainen firma?

Äänestä
  • Maskussa hyvä palvelu. Suorastaan tyrkyttävät laskua jotta saa maksaa vasta kun tavarat kotona.
    Itsellä pelkästään hyviä kokemuksia.

    Äänestä

Mitkä Suomassa toimineet huonekaluketjut on menny konkurssiin, kertokaa joku?

Äänestä
  • Lähes kaikki ovat meneet konkkaan. Viimeksi Suomi Soffa.

    Äänestä

  • juupis. kirjoitti:

    Lähes kaikki ovat meneet konkkaan. Viimeksi Suomi Soffa.

    Ja Sotkahan meni konkurssiin joskus 90-luvulla. Henkilökunta muistaakseni osti konkurssipesän.

    Äänestä

Eikä pelkästään näytä.... Bingo

Äänestä

Olin tilannut maskusta sohvapaketin (sohva kaksi tuolia) ja rupesin ihmettelemään miksei paketti ole tullut jo, vaikka luvattiin 2 viikkoa tuotteiden saapumiseen. Sukulaiseni, joka on ollut sohva-alalla, kertoi myöhemmin Maskun konkurssista. Soittelin sinne joka päivä ja tietenkin olin huolissani, koska olin tuotteeni maksanut jo. Soitettuani muutamia päiviä aloin jo turhautua ja sanoin suoraan, että mikseivät he sano suoraan konkurssista? No eiväthän he tietenkään voi. Kuulin myös, että paketin väri on muuttunut koska tilaamaani väriä ei enää saa. Onneksi myöhemmin soiteltuani sain kuulla että tuotteeni on saapunut itellalle ja vihdoinkin sain sen. Onneksi on asiasta tietävä sukulainen.

Äänestä

Maailman suurin 30-kerroksinen Sunny Möbel Center rakennettava heti jonnekin joutomaalle autokauppojen ja rautakauppojen tapaan. Se voisi vielä pelastaa alan ja tuoda satoja uusia työpaikkoja!

Äänestä
  • Pysäköintipaikoista puhumattakaan - tämä on hämmentävää ja pöyristyttävää!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pettynyt ex asiakas. kirjoitti:

Näyttää pahoin siltä, että Masku on konkurssin partaalla. Ennen joulua tilattuja ostoksia, jotka on maksettu etukäteen ei ole vieläkäään tullut, vaikka ne luvattiin kolmen viikon toimitusajalla.
On nähtävästi niin, ettei yritysaneerauksessa olevalle Maskulle myydä tehtailta laskulla mitään ja kun rahaa puuttuu niin toimitukset myöhästyvät tai jäävät kokonaan tulematta. Ei siis kannata maksaa etukäteen mitään, sillä riskinä on, että rahat menevät konkurssipesän pohjattomaan taskuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu