missä ultra tehdään?? tehdäänkö kuntien terveyskeskuksessa vai pitääkö lähteä kaupunkiin sairaalaan? kuka sen tekee - lääkäri, terv.hoitaja?
missä ultra???
rv9
7566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tehtiin aluesairaalassa, kätilö ultrasi.
Eli jos on tk:ssa lääkäri, uä:n voi tehdä siellä, mutta esim. Treella keskusäitiysneuvolassa ultran tekee terkka-kätilö. Ja lisäksi tietysti voit mennä yksityiselle gynekologille raskauden ajan ultraan. Maksaa n. 40-100 euroa.
Ultria raskauden aikana on periaatteessa kaksi erilaista; ensimmäinen joka vahvistaa elävän sikiön oikeassa paikassa lukumäärän ja toinen, ns. rakenneultra, jossa katsotaan että vauvalla on "kaikki tarvittava". Lisäksi mahdollisuus ns. niskapussiturvotusultraan.
tehdään ainakin meillä heti ensimmäiseksi ultraksi rv 12. Sitä varten neuvola antaa lähetteen keskussairaalaan ja toinen ultra on tuo rakenneultra.
Tarkastappas neuvolastasi, ettei ole tullut väärinkäsitystä sillä np-ultra on aina toinen noista ultrakäynneistä (ei ainoastaan mahdollista ylimääräisenä ultrana).
Siis ekassa ultrassa (rv 12-13) katotaan että
a) sikiö(t) on olemassa/elossa, istukan paikka, raskauden oletettu kesto sekä
b) tarkistetaan niskaturvotus.
Siis niissä kunnissa jotka tarjoavat kaksi ultraa.
Tuon katsominenhan ei ole pakollista. Koska niskapussiturvotuksen katsominen on ns. sikiöseulontaa, eli sillä pyritään toteamaan sairauden riski on se aina vapaaehtoinen ja vaikka kävisikin noilla viikoilla ultrassa, täytyy lääkärin / terkan aina muistaa kysyä HALUAAKO että niskapussiturvotus katsotaan.
Terveyskeskuksessa ultrataan ja VAIN yksi ultra!!!? Luulin, että on ne kaksi ultraa, mutta ei...
Synnytyssairaalan valinta oli ekalla neuvolkäynnillä ratkaistava asia juuri tuon ultran takia. Haluavat tehdä ne samassa paikassa, missä synnytetään. Näin siis pääkaupunkiseudulla. Mutta kaipa käytäntöjä on useita? Meillä ainakin homman ohjeisti neuvola.