Ruskuaispussi ja raskauspussi?

Voisiko joku selventää epätietoiselle mitä nämä ovat ja mikä tarkoitus niillä on? Onko siis varmaa että jos ultrassa näkyy ruskuaispussi, että siellä on myös sikiö? Sikiö oli ultrattaessa kuulemma vielä niin pieni ettei ollut mahdollista nähdä.
1434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse kävin ultrassa viikolla kuusi. Ei näkynyt mintään sikiötä mutta ruskuaispussi näkyi. Varasivat mulle ajan kahdeksannelle viikolle ja silloin näkyi edelleen ruskuaispussi ja jo pikkuinen sikiö :)
Ruskuaispussi juu näkyy, se huolehtii sikiön ravinnosta alkukuukausina. Jos kävisi niin ettei vasdtaisuudessakaan ultrassa näkyisi sikiö6tä luokiteltaisiin se tuulimunaraskaudeksi. Mutta ole luottavaisella mielelä, kyllä se sikiö alkaa kohta näkyyn. Viikolla 9 se on kai vasta sentin pituinen joten ei järin suuri joten aiemmin s eon todella pikkuinen matonen :o)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niina kirjoitti:

Voisiko joku selventää epätietoiselle mitä nämä ovat ja mikä tarkoitus niillä on? Onko siis varmaa että jos ultrassa näkyy ruskuaispussi, että siellä on myös sikiö? Sikiö oli ultrattaessa kuulemma vielä niin pieni ettei ollut mahdollista nähdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu