Onko kellään tietoa miksei laivapäällystön sivuilta löydy Arctia monitoimijäänmurtajien palkkataulukoita? Kaikki muut sopimukset ja palkat kyllä löytyy!
Arctian palkat
36
3957
Vastaukset
- nppe
Ne Arctian liksat on niin hyvät että julkaiseminen saisi rahtilaiva-ym. porukassa vain vitutusta;)
- 16+8
Jos haluatte tietää, niin pankaa joku toimittaja asialle. Eivät ne sentään niin salaisia ole.
- onkohan näin
????????????????????????????????
- ollut murtajalla
On todellakin hyvät liksat.
- entinen liiton mies
Eiköhan ne ihan julkisia sopimuksia ole, kummastuttaa vaan salamyhkäisyys asiasta!
Jos TOSI hyvän palkkasopimuksen ovat saaneet luulisi liiton olevan ylpeä asiasta.
Pystyykö kukaan antamaan mitään linkkiä tai hiukan avaamaan mitä tarkoittaa Todella hyvä liksa? - Le Vanki
entinen liiton mies kirjoitti:
Eiköhan ne ihan julkisia sopimuksia ole, kummastuttaa vaan salamyhkäisyys asiasta!
Jos TOSI hyvän palkkasopimuksen ovat saaneet luulisi liiton olevan ylpeä asiasta.
Pystyykö kukaan antamaan mitään linkkiä tai hiukan avaamaan mitä tarkoittaa Todella hyvä liksa?Onko t o d e l l a hyvät liksat riippuu siitä mihin vertaa.
Atrian liksat on n.30% paremmat kuin rahtipuolella, melkein tuplat verrattuna pikkutonnistoon. - Ei-julkisia
entinen liiton mies kirjoitti:
Eiköhan ne ihan julkisia sopimuksia ole, kummastuttaa vaan salamyhkäisyys asiasta!
Jos TOSI hyvän palkkasopimuksen ovat saaneet luulisi liiton olevan ylpeä asiasta.
Pystyykö kukaan antamaan mitään linkkiä tai hiukan avaamaan mitä tarkoittaa Todella hyvä liksa?Eivät ole julkisia sopimuksia. Kun Merenkulkuhallitus yhtiöitti jäänmurtotoiminnan, meni julkisuus se siliän tien.
- entinen liiton mies
No siinähän sitten liitolla onkin puhdetyötä kun alkaa neuvottelemaan rahtipuolen palkkoja samoihin lukemiin. Onko tuo Arctian työ niinpaljon vaativampaa verrattuna rahtipuolelle esim konemestareiden osalta? Kommentteja!
- ollut murtajalla
En tiedä vaativuudesta brykalla, mutta konepuolella ja täkillä työ oli huomattavasti paljon keveämpää kuin rahtipuolella. Äijää riitti joka hommaan, eikä ollut kiirettä. Isoimmat hommat tekivät vakkarit/ulkopuoliset kesällä seisonta-ajalla.
Joka päivä paukkuu överiä 4tuntia, se lisää palkkaa entisestään. Törni on 2:1, joten vikaeeratessa murtokauden loputtua tulee vielä kiva potti pitämättömistä vastikkeista.
Kolina ja tärinä voi vituttaa, mut toisaalta samaa kokee rahtikipossakin.... - Pientonnari
Näitä juttuja kovasti aina liikkuu noista palkoista!
Pystyykö joku oikeesti esittämään paljonko esim Förstin tai 2 Off/DPO:n vuosiansiot Monitoimivehkeissä on?
Tollasta 70000-80000 euroa/vuosi olen kuullut perämiesten kehuskelevan!
Jos noin 1:1 systeemillä niin ei se huono ole.
Ei saa kippari samaa pientonnistossa! Eikä monessa muussakaan!- dosno
En tiedä sulkahattupäisten liksoja mutta konerepari monitoimihärvelissä tienaa
60-65 tonnia per vuosi, joten eiköhän se melamies yli 70 tonnia saa. - 3+6
Vispilöissä vuorottelu on ollut 1:1 vuosiloma. Nyt vuorottelu on 1:1 ja palkkoja korotettu reilunlaisesti. Kipparin palkka nykyään 10000 euroa/kuukausi.
- jhalmarx
Kipparilla on vuosipalkka,vähintään 120 000€,melko varmasti enemmän.
- pikkutonnariperämies
MIkäs siittä hommasta tekee sitten niin ihmeellisen verrattuna normaali kauppalaivojen perämieheen,ettäsielläyli 30%paremmat palkat?
- Torston
Ei olleet murtajaporukan palkat julkisia merenkulkulaitoksenkaan aikana. Eikä esimerkiksi Suomenlinnan lautan työporukan palkkataulukot ole julkisia. Vaikka liikenne onkin...
- yli 12 t
Niin, miksi ei ylisuuria palkkoja kilpailuteta.
- Peräukkeli
No onhan toi ihan hanurista, että yritetään pitää piilossa, ettei herätä pahaa mieltä muissa! Sehän se vasta pahaa mieltä herättääkin kun salataan asioita!
Ei siinä palkkansa varmaan kaikki ansainneet, mutta koska rakas laivapäällystöliittomme alkaa ajaa muittenkin palkka- asioita samalle tasolle?
Niin puutaheinää on jutut mitä liiton kotisivuilta löytää! Helvetin vanhoja sopimuksia yms.
Ei taida aiellä kukaan olla kiinnostunut edes kotisivuja päivittämään asiallisiksi.
Tällainen päivä tänään taas! - 20+6=26
Meripuolelle riittäisi yksi ammattiliitto sekä mek toiminnan saisi siirtää kokonaan esimerkiksi Varmalle. Nykyiset eläkemaksut ovat perusteettomat.
- Peräukkeli
Olet oikeassa ja kannatan! Näin pienelle porukalle on turha ylläpitää 3 eri liittoa ja niitten hallintoja helvetillisine kuluineen! Olen varma että saman saisi aikaan 1 liitto, kuin nyt 3 eri liittoa= ei paljon!
- cemss
Joskus -70 luvullahan tätä suunniteltiin. Ainakin silloin...
En muista miksi ei onnistunut, mutta luotsit loikkasi unionista herraseuraan:) - pilottinen
cemss kirjoitti:
Joskus -70 luvullahan tätä suunniteltiin. Ainakin silloin...
En muista miksi ei onnistunut, mutta luotsit loikkasi unionista herraseuraan:)Luotsit poistuivat STTK:hon Sak:sta. STTK:ssa olivat jo konepäällystöliitto ja Radiosähköttäjäliitto ja Laivanpäällystöliitto. Reinin porukka ajoi asioitamme paremmin kuin Unioni, jolle olimme vain eräänlainen lakkoase. Ei ajanut Unioni meidän asiaamme, koska luotsit olivat Unionin parempipalkkaisia, mutta ajoivat kylläkin pasiseerien parfyymimyyjien etuja ja Kemssumummot olivat todellakin oikein suuripalkkaisia.
- Perämies75
Aikaa on mennyt, mutta eipä palkkoja näy SLPL:n kuten ei myös konepäällystöliiton sivuilla! Pystyykö edelleenkään kukaan antamaan Arctian palkkataulukoita julkisuuteen?
- jahyvätsapuskat
Kone- ja täkkikakkonen, n.70 tonnia vuodessa.
- Mattikimi
Mene töihin sinne, niin taulukot saat käyttöösi. Eihän Suomenlinnan liikenteenkään aluksen palkkoja ole missään taulukoitu. Alihankkija tekee KoTal:n mukaan mutta SLL:ä on muu maksuperuste. Näin myös murtajilla...
- Perämies75
No ihmettelen vaan mikä siinä on niin salaista, ettei niitä ole minkään liiton sivuilla saatavissa kuten, kaikki muut sopimukset?
- Mattikimi
Tulis niin hirvee haloo, jos normikansa sais kuulla joidenkin tienaavan veroeuroilla niin tolkuttomasti. Siksi pidetään salassa.
- pimeääkin
Normikansan edustaja taitaa olla aika kuutamolla:)))
- mitäsesullekuuluu
Miksi ko.firman pitäisi julkaista työntekijöiden palkkatiedot ??
Hyvin harva firma näin toimii. - kylläkuuluu
mitäsesullekuuluu kirjoitti:
Miksi ko.firman pitäisi julkaista työntekijöiden palkkatiedot ??
Hyvin harva firma näin toimii.Jos palkat maksetaan verovaroista, eli minä olen maksaja niin kyllä se vaan kuuluu minun tietää. Haluatko tosiaan että muutkin kunnan ja valtion "palvelut" siirretään muodollisesti yksityiseen firmaan, jolloin saavat käyttää verovaroja salaisesti?
- tule_apuun_anja
"Jos palkat maksetaan verovaroista...."
Asiasta selvän ottaminen on varmasti liian vaikeata.
- snadikundistadista
Eräillä luottamusmies kurssilla nämä palkat heijastettiin näytölle-vain hetkeksi.
Liitonmiäs sanoi suoraan,ettei näitä voi julkaista,herättää pahaa verta. - kuspää
kato verotiedoista ne on julkisia kerran vuodessa jos niin paljon kiinnostaa
- Kermaperät
Saavat korvausta tehdystä työstä. Palkat ovat naurettavat.
- Anonyymi
Minkälainen nykypäivän Arctia on työpaikkana? Kaveri oli merenmittauspuolella ja jäänmurrossa ja sanoi että konttoria johtaa suoraan koulusta tulleet kakarat joilla ei edes palkanmaksu suju
- Anonyymi
Konttorinjohtaja palkanlaskijana. Kaveri sanoi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Konttorinjohtaja palkanlaskijana. Kaveri sanoi.
Kyllä kaveri tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936586Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065493Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1263455Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2713446Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872435Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32145Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191846Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521842Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val611771- 981406